jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۷۵۹۹۱۷   ۲۵ دی ۱۳۹۳  |  ۰۹:۳۹

نشریه بلومبرگ در تحلیلی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 تصریح کرد که کاهش قیمت نفت نمی‌تواند ایران را به تسلیم درخصوص برنامه هسته‌ای این کشور وادار کند.

بلومبرگ: ایران تسلیم نمی‌شود

در این گزارش به نقل از صاحبنظران آمده است: وابستگی بودجه ایران به نفت از ۵۰ به ۳۳ درصد کاهش یافته است.

قیمت نفت گرچه برای ایران مهم است اما تنها چیزی نیست که بر تصمیمات هسته‌ای این کشور تاثیر می‌گذارد. ساده‌انگارانه است که تصور شود مسائل امنیت ملی تحت تاثیر کاهش قیمت نفت قرار می‌گیرد.

مشکل اصلی خانه احزاب چیست؟

اصغر افتخاری، رئیس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور در گفت‌وگویی با مهر درباره مراحل مدنظر وزارت کشور برای احیای خانه احزاب گفت: سه گام پیشنهادی مرکز مطالعات وزارت کشور برای خانه احزاب این است که در ابتدا باید مجمع عمومی خانه احزاب برگزار سپس شورای مرکزی انتخاب شود و در نهایت بازنگری در اساسنامه صورت گیرد. او گفته است که مشکل اصلی این تشکل صنفی، سهم و وزن احزاب است.

نامه نماینده‌ها به وزیر علوم

قاسم جعفری، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به معرفی نمایندگان این کمیسیون برای حضور در کمیته بررسی بورسیه‌ها، از نامه اعضای کمیسیون آموزش به وزیر علوم درباره اجرا نشدن احکام بورسیه‌ها تا زمان بررسی همه اعتراضات خبر داد.

او به تسنیم گفته که نماینده‌ها در این نامه از وزیر خواستند تا زمان بررسی نهایی اعتراضات بورسیه‌های سال‌های گذشته از اتخاذ و اجرای تصمیمات موردی در دانشگاه‌ها در مورد این بورسیه‌ها خودداری شود و به رؤسای دانشگاه‌ها نیز اعلام کنند که تصمیمات درباره بورسیه‌ها تا زمانی که اعتراضات به طور کامل بررسی شود، متوقف شود.

خبرهای تازه از حکم معاون اول احمدی‌نژاد

ایسنا به نقل از سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران خبر داده که بخش‌هایی از حکم پرونده محمدرضا رحیمی از سوی دیوان عالی کشور تائید شده است. محسن افتخاری گفته است: پرونده محمدرضا رحیمی هفته آینده از دیوان عالی کشور به دادگاه کیفری استان تهران اعاده می‌شود.

توصیه‌های انتخاباتی هاشمی

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار مسئولان و دبیران کل احزاب و تشکل‌های عضو شورای هماهنگی اصلاحات با اشاره به برخی سخنان اختلاف برانگیزی که این روزها درخصوص انتخابات سال آینده مجلس خبرگان رهبری و مجلس منتشر می‌شود، گفت: متاسفانه برخی مسئولان در ابراز نگرانی‌ها و تهدیدات سیاسی خود کسانی را مخاطب قرار می‌دهند که در جامعه هیچ یک از ابزار قدرت و تبلیغات، بجز رای مردم را ندارند و گویا این کارسازترین ابزار قدرت است. به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، او با مهم توصیف کردن دو انتخابات سال آینده برای کشور، گفت: باید تلاش‌های انتخاباتی در چارچوب قوانین کشور باشد و نباید پا را از دایره اخلاق و قانون فراتر بگذاریم.

محاکمه مامور سیا به دلیل نشت اطلاعات خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران

محاکمه جفری استرلینگ، مامور پیشین سازمان جاسوسی آمریکا (سیا)، در ارتباط با نشت جزئیات مربوط به یک برنامه محرمانه خرابکاری در برنامه هسته‌ای کشورمان به خبرنگار نیویورک تایمز آغاز شد.

جفری استرلینگ چهل و هفت ساله در سال ۲۰۱۰ متهم شده بود آن اطلاعات را در اختیار جیمز ریزن، خبرنگار این روزنامه آمریکایی قرار داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، گفته می‌شود در آن برنامه محرمانه، سیا یک کارشناس هسته‌ای روسیه ملقب به «مرلین» را استخدام کرده بود تا نقشه‌های ناقص یا غلط را در اختیار ایران بگذارد تا برنامه هسته‌ای‌اش دچار مشکل شود. جیمز ریزن،‌ خبرنگار نیویورک تایمز، در کتابی تحت عنوان «وضعیت جنگی» که سال ۲۰۰۶ چاپ شد آن تلاش‌ها را بی فایده توصیف کرد.

دادستان‌ها 10 اتهام به‌استرلینگ وارد کردند که از جمله افشای غیرمجاز اطلاعات دفاع ملی بود. یک کمک دادستان در بیانیه آغازین دادگاه که سه‌شنبه در ویرجینیا شروع شد، گفت که انگیزه استرلینگ از افشای آن برنامه، طمعکاری و دلخوری بوده است؛ چون استرلینگ شکایتی را دایر بر تبعیض نژادی علیه سیا مطرح کرده بود ولی این سازمان پیشنهادی برای دادن ۲۰۰ هزار دلار غرامت به او برای حل دعوی را رد کرده بود البته جفری استرلینگ این اتهامات را رد می‌کند. وکلای استرلینگ می‌گویند که سازمان اطلاعات مرکزی خشمگین است چون برنامه مرلین برای خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران در کتاب ریزن، یک فاجعه توصیف شده بود و حالا سیا برای استیفای آن برنامه، جفری استرلینگ را به محاکمه کشیده است.

تذکر 80 نفر از نمایندگان به وزیر ارشاد

خبرگزاری فارس نوشت: 80 نفر از نمایندگان مجلس به صورت کتبی به وزیر ارشاد در مورد رفتار تبعیض‌آمیز با رسانه‌ها تذکر دادند. بر اساس این گزارش، تذکر این ۸۰ نماینده به علت کمبود وقت در جلسه علنی دیروز قرائت نشد.

پرونده خبرنگار واشنگتن‌پست به دادگاه انقلاب رفت

دادستان تهران اعلام کرد: پرونده جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن‌پست با صدور کیفرخواست و اتمام تحقیقات به دادگاه انقلاب رفت.

به گزارش دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری‌دولت‌آبادی با اعلام این مطلب افزود: برخلاف ادعاهای برخی مجامع حقوق بشری درباره تضییع حقوق متهمان در ملاقات با خانواده‌های خود، مادر جیسون رضاییان که اخیرا برای دیدار فرزندش به ایران سفر کرده بود، دو نوبت با نامبرده ملاقات کرد.

دادستان تهران اضافه کرد، مادر این متهم همچنین ملاقات کوتاهی نیز با بازپرس پرونده فرزندش داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر