jamejamnashriyat
نشریات چمدان کد خبر: ۷۵۷۴۶۱   ۱۸ دی ۱۳۹۳  |  ۱۹:۰۰

قطعا نه در توان قانونی من است و نه در حوصله و اندازه این آگهی کوچک تا قنادی‌های مورد علاقه خود را معرفی کنم. بهترین شیرینی‌فروشی‌های کشور که هر کدام به چیزی معروفند، مثلا آن شیرینی‌فروشی نقلی خیابان ولیعصر تبریز با باقلواهای خوشمزه‌اش که بی‌اغراق باید بگویم به محض یادآوری طعم باقلوایش در دهانم می‌پیچد.

یا معجزه فلان شیرینی‌فروشی در شیراز که برای کاک، مسقطی شیرازی و یوخه‌اش صف می‌کشند و شیرینی‌فروشی‌های بی‌بدیل پایتخت با چیز کیک، موکا، تارت، ناپلئونی، گوش فیل و گاتا که از معدود چیزهایی است که می‌توان هنوز از این تهران با افتخار درباره‌شان حرف زد.

نه، قصدم آب انداختن دهان شما نیست، اتفاقا با چشم‌هایتان کار دارم. با گردش چشم و دید زدن شیرینی‌ها مثل یک شاعری که ظاهر شیرینی را بلد است سیاحت کند و با اشتها آن را بخورد طولانی و سر صبر. خریدن و خوردن شیرینی تمام شدنی است، اما نگاه کردن به فستیوال رنگ‌ها و اشکال کیک‌ها و شیرینی چیز دیگری است. به پشت شیشه قنادی‌ها چسبیدن و دکور آنها را دیدن، قطعات قهوه‌ای تیره شکلات در زمینه پارکت‌های روشن کف قنادی، سرخی تارت از توت‌‌فرنگی در کنار شمع‌های تولدی که به دیوار آویزانند، گرد سفید مثل برف روی گوش فیل‌های مهربان با بوی قهوه‌ای که در فضا پیچیده و... .

اولین بار این علاقه غریزی و طبیعی را یک منتقد سینما صورت‌بندی کرد. پرویز دوائی در نامه قنادی آفاق از کتاب درخت ارغوان (نامه‌هایی از پراگ) که مجموعه‌ای از نامه‌ها و یادداشت‌های این منتقد صاحب سلیقه سینماست معنایی از شیرینی و شیرینی‌فروشی را افشا می‌کند که شاید دقیقا آن چیزی باشد که معجزه ادبیات و زبان است. معجزه‌ای که ادبیات با کلمات خود به شیرینی‌ها و کیک‌ها و غریزه دید زدن آنها می‌‌بخشد و از این طریق شیرینی را از چیزی صرفا خوردنی به پدیده‌ای دیدنی بدل می‌کند.

پس قنادی فقط طعمی شیرین زیر زبان نیست، تصویر است تصویری مطبوع و اشتهاآور از لذت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

تجربه گذشته نشان داده هرگاه جمهوری‌ اسلامی ایران در مقابل آمریکا دچار ضعف و تردید شده آنها به بدترین شکل علیه ایران رفتار کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر