jamejamsima
سیما گفتگو محور کد خبر: ۷۴۷۵۷۲   ۱۸ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۱:۵۱

تبلیغ اسلام در سرزمین چشم‌بادامی‌ها

چطور یک روحانی آخوند چینی شد

حجت الاسلام عسگر آقایی در این باره که چطور لقب آخوند چینی را روی او گذاشته‌اند و تلاش‌هایش برای تشویق چینی‌ها به دین اسلام سخن گفت.

چطور یک روحانی آخوند چینی شد

حجت الاسلام عسگر آقایی کسی که برای معرفی دین اسلام و اهل بیت در شرق آسیا زبان سخت و دشوار چینی را آموخت تا مردم این سرزمین که کمترین شناخت را از دین مبین اسلام دارند به مردم چین معرفی کند. وی که به آخوند چینی معروف است و چند سالی هست که به عنوان مبلغ دینی در چین فعالیت می‌کند، یکی از مهمانان برنامه «روایت شیدایی» است.

در این برنامه افراد مشهور، نخبه، هنرمند و ورزشکار حاضر می‌شوند و درباره نقش توسل به اهل بیت (ع) در پیشرفت مدارج علمی و شغلی و تخصصی خود با مردم صحبت می‌کنند. به عبارتی «روایت شیدایی» به علل ارادت و توسل این افراد به اهل بیت و پیامبر اسلام می‌پردازد.

پشت سر گذاشتن دوره فشرده زبان چینی برای معرفی اسلام

حجت الاسلام عسگر آقایی یکی از مهمانان این برنامه درباره عنوان آخوند چینی که برای او گذاشته‌اند، توضیح داد: از سال 2007 به یادگیری زبان سخت چینی اقدام کردم و در سال 2008 اولین وبلاگ شیعه به زبان چینی را راه انداختم. در سال 2009 برای نخستین بار برای تبلیغ دین به دانشگاه فرهنگ پکن رفتم و در آنجا دوره فشرده زبان چینی را فرا گرفتم و از همان دوران شروع به معرفی اسلام در این کشور کردم.

آقایی ادامه داد: سپس یک کتابخانه دیجیتالی تاسیس کردم که در این کتابخانه بیش از 35 هزار صفحه درباره اسلام و شیعه قرار دادم. بعدها محمد تقی رحمتی از مستندسازان کشورمان برای معرفی این کتابخانه دیجیتال به عنوان یک دستاورد در یک کشور غیرمسلمان، زندگینامه مرا به عنوان مبلغ دینی در چین در قالب یک مستند با نام «سفیران هدایت» ساخت که از شبکه سه سیما هم پخش شد.

یک مستندساز اسمم را آخوند چینی گذاشت

این مبلغ اسلام تصریح کرد: سه سال بعد این مستندساز با تغییر نام این مستند به «آخوند چینی دات کام» آن را به سومین جشنواره فیلم‌های مردمی عمار ارائه کرد و از آن روز به بعد لقب آخوند چینی برای من ماندگار شد و اصحاب رسانه هم از آن زمان به بعد با این اسم بنده را نامیدند.

حجت الاسلام عسگر آقایی درباره نحوه دعوت مردم چین به دین مبین اسلام هم اظهار کرد: از سال 2009 که وارد کشور چین شدم ابتدا اقدام به شناسایی مساجد کردم و بعد یک به یک در این مساجد حاضر می‌شدم، از آنجا عکس می‌گرفتم و با مسلمانان مساجد ارتباط برقرار می‌کردم. در مسیر ترددم در خیابان‌های پکن نیز به سوالاتی که مردم از من می‌پرسیدند با صبر و حوصله جواب می‌دادم و هر وقت خستگی بر من غالب می‌شد به محض یاد کردن حضرت محمد(ص) و خاندان مکرم ایشان خستگی از تنم بیرون می‌رفت.

ماجرای زن چینی که شیعه شد

این مبلغ دینی درباره یک زنی چینی که برای امر تجارت به ایران آمده بود گفت: او برای دریافت سوالی درباره اسلام نزد من آمد و پس از پنج ساعت گفتگو با او درباره اسلام، او با قرائت شهادتین به دین اسلام و مذهب تشیع گروید.

آخوند چینی در پایان گفت: یک مبلغ باید خودش را به ابزار تبلیغی مناسب مجهز کند تا درصورت مواجه شدن با سوالی خاص توانایی پاسخگویی را داشته باشد.

«روایت شیدایی» به تهیه کنندگی محمد نبهان تا دوم دی ماه هر شب به جز جمعه‌ها ساعت 18 از شبکه یک پخش می‌شود. (خبرگزاری مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر