jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۷۴۱۹۶۷   ۰۳ آذر ۱۳۹۳  |  ۱۳:۲۸

پایگاه خبری زاویه اعلام کرد: داعش، تولید فرآورده های نفتی مانند نفت سفید، گازوییل، بنزین و روغن موتور را از طریق پالایش در پالایشگاههای ابتدایی و قابل حمل بر روی کامیونهای روباز در عراق آغاز کرده است.

داعش، تولیدکننده بنزین و گازوییل شد

به گزارش پایگاه خبری زاویه، یک فعال سیاسی که خواست نامش فاش نشود، گفت: ظرفیت تولید پالایشگاهی از این نوع حدود ٤٠ بشکه در روز، تخمین زده می شود که ١٢ نفر بر روی آن کار می کنند. هر گروه از این کارکنان زیر نظر دست کم یک مهندس مکانیک متخصص، با حقوق ٣٠ هزار دینار در روز مشغول به کار هستند.

این فعال سیاسی افزود: فرآورده های نفتی تولید شده در این پالایشگاهها برای ذخیره سازی به مقامهای مسئول در داعش تحویل داده می شود. این فرآورده ها میان نیروهای حامی داعش، نهادهای وابسته به آن و برخی خانواده های نزدیک به سرکرده های این گروه تروریستی تقسیم می شود.

این منبع آگاه با اشاره به اینکه دهها پالایشگاه ابتدایی، در حال تولید روزانه هزاران بشکه فرآورده نفتی در عراق هستند، اضافه کرد: موضوع عجیب در این فرآورده های نفتی رنگ و بوی تند و زننده آنهاست، به نحوی که شما می توانید نفت سبز، زرد یا قرمز رنگی را به جای نفت سفید مورد استفاده برای گرمایش و پخت و پزخانه ها خریداری کنید. سوخت بنزین مورد استفاده در خودروها نیز در رنگ های مختلف و با بوی نامطبوع موجب اشکال فنی در خودروها و متوقف شدن خودروهای استفاده کننده از این نوع بنزین می شود.

وی ادامه داد: گروه تروریستی داعش، به دلیل افزایش تقاضای فرآورده های نفتی در فصل زمستان و محاصره کامل مناطق تحت نفوذ خود در عراق، بویژه استان نینوا، تجربه نیروهای خود را در مناطق نفتخیز تحت کنترل خود در سوریه به عراق و بویژه شهر موصل منتقل کرده است.

دولت آمریکا در ماه اکتبر ٢٠١٤ اعلام کرد که حمله های هوایی به پالایشگاهها و چاههای نفت تحت کنترل داعش، درآمد های نفتی این گروه تکفیری را به حدود نصف کاهش داده است.

دیوید کوهن معاون وزارت خزانه داری آمریکا، در این باره گفت: درآمد حاصل از فروش نفت داعش، هم اکنون به یک میلیون دلار در روز رسیده که در مقایسه با درآمد دو میلیون دلاری این گروه تروریستی تا پیش از آغاز حمله های هوایی در ماه اوت امسال، کاهشی خیره کننده داشته است.

کارشناسان، داعش را به عنوان ثروتمندترین سازمان تروریستی در جهان معرفی می کنند.

این گروه تروریستی، تاکنون تعدادی چاه نفت در عراق و سوریه را تحت تصرف در آورده و اقدام به فروش نفت خام و کسب درآمد از این محل می کند.

به گزارش پایگاه خیری اینوستینگ عربستان، با وجود حمله هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به تاسیسات نفتی تحت کنترل داعش، این گروه تروریستی همچنان در حال تولید و فروش نفت از میدان ها و تاسیسات نفتی سوریه است تا از این راه درآمد کسب کند.

با توجه به اینکه حمله های انجام شده توسط نیروهای آمریکایی و عربی، برخی از پالایشگاههای موقت را که از سوی ساکنان محلی در مناطق شرقی اداره می شود، مورد هدف قرار داده اما چاههای اصلی مورد استفاده این سازمان تروریستی از تخریب در امان مانده است.

به گفته کارشناسان نفتی، این اثربخشی ضعیف حمله نیروهای هوایی به مواضع داعش به این معنی است که تروریست ها هنوز قادر هستند از فروش نفت خام، روزانه تا دو میلیون دلار درآمد کسب کنند.

عبدالله الجدعان رهبر یکی از قبیله های استان دیرالزور در شرق سوریه، در این باره گفت: داعش با کمک متحدان قبیله ای خود و ناتوانی دشمن در حمله به چاه های نفت، بهره برداری از چاه های جدید نفتی در استان دیرالزور را بیشترکرده است.

تحلیلگران براین باورند که نیروهای ائتلاف از این رو از حمله مستقیم به تاسیسات نفتی تحت کنترل داعش خودداری می کنند که ممکن است مردم محلی از این حمله ها صدمه بیشتری ببینند.

تولید نفت خام گروه تروریستی داعش از میدانهای نفتی استان های دیرالزور و حسکه در تابستان امسال، ٤٠ تا ٨٠ هزار بشکه در روز، تخمین زده شده است.

آژانس بین المللی انرژی نیز در تازه ترین گزارش ماهانه خود، اعلام کرد: به دلیل حمله هوایی آمریکا تولید نفت در مناطق تحت کنترل داعش، به کمتر از ده هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

داعش، هر بشکه نفت خام را حدود ٢٠ دلار به فروش می رساند، در حالی که در آغاز سال ٢٠١٤ قیمت هر بشکه نفت خام فروخته شده از سوی این گروه تروریستی ٣٥ دلار محاسبه می شد.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر