درخصوص گردش به چپ و راست ـ حالا در هر دولتی ـ تجربه نشان داده است که در ایران کلا با سه گروه آدم مواجهیم.
کد خبر: ۷۲۹۸۶۹
گردش به راست، ممنون!

گروه یک: رانندگانی که راهنمای گردش به چپ می‌زنند، اما در یک گردش ناگهانی، به سمت راست می‌روند.

گروه دو: رانندگانی که برخلاف دسته اول، راهنمای گردش به راست می‌زنند، اما یکهو به سمت چپ گردش می‌کنند.

گروه سه: این گروه دیگر نوبرش را آورده؛ نه راهنمای گردش به راست می‌زند، نه راهنمای گردش به چپ، اما به هر طرف که خواست، سر فرمان را می‌گرداند و تشریفش را می‌برد.

به اینجای مطلب که می‌رسم، رفیق کج بحث ما حکایت گفتنش می‌گیرد.

تا این رفیق شفیق ما مجددا هوس نکرده حکایتی چیزی تعریف کند، وسط عرایض ما (که مجبور شویم به صد نفر پاسخگو باشیم)؛ وارد اصل مطلب شویم که اصلا چرا و به چه علت صحبت از گردش به راست یا چپ کردیم؟ مگر ما چه کاره راهنمایی و رانندگی مملکت هستیم؟ راستش علتش این است که اطلاع یافتیم گردش به راستی‌ها از اول آبان جریمه می‌شوند.

خبر وارده: «رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از اعمال قانون و برخورد با تخلف گردش به راست از اول آبان ماه خبر داد.»ـ به نقل از جراید

بسته پیشنهادی: هرچند که ما خود بشخصه عموما پیاده گز می‌کنیم و نه از گردش به راست اطلاع داریم، نه از گردش به چپ، اما چون این موضوع در جهت اصلاح رفتارهای غلط شهروندی در عرصه مسائل شهری است؛ اشکالی نمی‌بینیم که با زدن راهنما به سمت این موضوع بپیچیم:

1ـ چپ و راست ممنوع: برای پیشگیری از سیاسی شدن موضوع و جلوگیری از ایجاد ذهنیت در پاره‌ای اشخاص و احزاب سیاسی، به همان میزان که گردش به راست ممنوع است، گردش به چپ نیز ممنوع شود، مگر آن‌که این گردش کردن تابلوی مشخصی داشته باشد. نه این‌که طرف، راهنمای گردش به راست را بزند، اما در عمل به سمت چپ غش کند. سابق بر این، چیزهایی دیده‌ایم که عرض می‌کنیم.

2ـ گردش بی‌جهت، ممنوع: علاوه بر گردش جهتدار به چپ و راست غیرمجاز، به نظر ما باید که برخی از گردش‌های الکی ملت نیز ممنوع شود. حتما دیده‌اید که بعضی از دارندگان خودروهای شخصی، بی‌جهت با ماشین خود در سطح خیابان‌های شهر، گلچرخ می‌زنند و گردش می‌کنند و کلی هم بر بار ترافیکی شهر می‌افزایند. حال آن‌که کار خاصی هم ندارند. به اینها از طرف سازمان ترافیک شهری باید گفت: تو که باری ز دوشم برنداری‌/ ‌چرا باری به روی آن گذاری؟... اضافه بار، ممنوع!

3ـ گردش به راست، ممنون: پرهیز از دروغ و گرایش به راستی و راستگویی، آنقدر خوب است که به نظر ما از عموم ملت و دولت که در گفتار و رفتار خود به سمت «راست» و «راست گفتن» گرایش و گردش دارند، کمال تشکر را داشت و با نصب تابلوهایی در محل کار آنان، بر این تمایل به راستین صحه گذاشت. مثلا تابلو نوشته‌ای با این مضمون: «گردش به راست، ممنون»!

رضا رفیع

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها