jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۲۲۵۴۳   ۰۷ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۲:۲۰

با استفاده از باکتری

سرطان قابل درمان شد

۱

محققان دانشگاه میسوری با مطالعه بر روی سیستم ارتباطی بین باکتری‌ها موفق به کنترل تکثیر و پراکنده شدن سلول‌های سرطانی شدند.

سرطان قابل درمان شد

با توجه به نقش خطرناک انواع سرطان در مرگ و میر انسان‌ها، محققان با بررسی مولکول ارتباطی باکتری‌ها دریافتند می‌توان به کمک آن روند انتشار سلول‌های سرطانی را در بدن محدود کرد.

سانتیل کومار، استادیار سرطان‌شناسی دانشگاه میسوری گفت: با استفاده از این سیستم ارتباطی می‌توان به سلول‌های سرطانی فرمان داد که چگونه کار کنند و یا حتی فرمان مرگ آنها را صادر کرد.

وی افزود: در عفونت‌ها، باکتری‌ها با ترشح مولکول ارتباطی به نحوی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند که با توجه به وضعیت باکتری‌ها نوع مولکول منتشر شده نیز تفاوت دارد. این مولکول‌ها می‌توانند فرمان تکثیر، فرار و یا حتی توقف پراکنده شدن را صادر کنند که با استفاده از فرمان توقف پراکنده شدن می‌توان سلول‌های سرطانی را وادار به توقف و یا حتی مرگ کرد.

پس از اعلام موفقیت این شیوه، تنها کار ممکن پیدا کردن شیوه‌ای برای درمان بیماران سرطانی در مراکز درمانی است.

خوشبختانه پس از موفقیت این شیوه در محیط ازمایشگاهی به زودی با بررسی و درمان سرطان بر روی حیوانات می‌توان این شیوه را در درمان سرطان در انسان مورد استفاده قرار داد.

این مطالعه در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
s
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۷
دانشمندان ما هم می توانند
۰
۰

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو