jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۱۰۲۸۰   ۰۵ شهريور ۱۳۹۳  |  ۱۴:۰۰

بخش عظیمی از تغییراتی که در سلول های عصبی و مغزی رخ می دهند، پیش از اینکه در رفتار یا جسم مبتلایان به زوال عقل بروز کنند در شبکیه چشم اشخاص ظاهر می شوند.

پنجره مغز کشف شد

مطالعات محققان موسسه گلادستون و دانشگاه سانفرانسیسکو نشان می دهد، علائم اولیه زوال عقل قبل از اینکه با اختلالات ژنی و تغییرات رفتاری همراه باشند با نشانه های چشمی بروز کرده که با بررسی آنها می توان به اختلالات یا تغییرات سلول های عصبی و مغزی پی برد زیرا سلول های شبکیه چشم انسان دارای ارتباط مستقیم و نزدیکی با مغز هستند. پرتوهای نوری در برخورد با شبکیه به پیام عصبی تبدیل شده و از طریق عصب بینایی به مغز منتقل و در آنجا تفسیر می شوند.

این تحقیق بدان معناست که با آزمایش و بررسی ساده ای از شبکیه چشم می توان از تغییرات احتمالی سلول های عصبی آگاه شد.

مطالعات محققان نشان می دهد که هرگونه تغییر ساده و جزئی در شبکیه چشم می تواند زنگ خطر اولیه ای برای ابتلا به بیماری دمانس فرونتو‌تمپورال (Frontotemporal Dementia = FTD) باشد که در اثر این بیماری، مغز چروکیده و کوچک می شود. زوال عقل یا دمانس اختلال مزمن فرآیندهای روانی به علت بیماری مغزی است که با تغییر شخصیت، اختلال در حافظه و ذهن بروز می کند.

دکتر گان، یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی گفت:«این مطالعه نشان داد که شبکیه چشم می تواند پنجره ای از فعالیت های مغزی باشد. در نتیجه با بررسی و پیگیری تغییرات چشمی می توان بسیاری از بیماری هایی که در اثر آسیب یا نابودی سلول های عصبی ایجاد می شوند را پیش بینی و پیشگیری کرد».(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها