jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۷۰۳۹۳۶   ۱۹ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۴:۲۴

در بینی انسان حدود 350 نوع گیرنده بویایی مختلف وجود دارد که بوها را تشخیص داده و پس از فرایند سیگنال‌دهی، پیامی را به مغز مخابره می‌کنند.

معجزه بو کشیدن

این گیرنده‌ها با یکدیگر فعالیت دارند تا حس بویایی در فرد فعال بماند هرچند بینی، تنها محل وجود گیرنده‌های بویایی نیست و در واقع سلول‌های بافت‌های دیگر بدن نیز از گیرنده‌های مشابهی استفاده می‌کنند تا به ترکیبات بوهای شیمیایی واکنش نشان دهند.

متخصصان سلامت همچنین دریافتند که این گیرنده‌ها در سلول‌های پوستی نیز موجود هستند و وجود آنها در سلول‌های پوستی می‌تواند فرآیند درمان جراحت را تسریع کند. گیرنده‌های بویایی تقریبا در تمام بافت‌های بدن انسان وجود دارند اما عملکرد آنها به غیر از تشخیص بو تنها در تعداد محدودی از سلول‌ها نظیر اسپرم، پروستات و روده آشکار شده است.

در این بررسی مشخص شد گیرنده‌های بویایی در سلول‌های تشکیل‌دهنده خارجی‌ترین لایه‌ پوست موسوم به «کراتینوسیت‌»ها نیز یافت می‌شوند و فعال‌سازی این گیرنده‌ها در نهایت میزان جابه‌جایی و تکثیر این سلول‌های پوستی را افزایش می‌دهد.

سلول‌های پوست دارای گیرنده‌ای موسوم به «OR2AT4» هستند و این گیرنده به رایحه «چوب‌ صندل» که در عودها و عطرها مورد استفاده قرار می‌گیرد، واکنش نشان می‌دهد. با استفاده از نمونه‌های برگرفته از سلول‌های خارجی‌ترین لایه پوست در محیط کشت آزمایشگاهی و پوست انسان مشخص شد که فعال‌سازی «OR2AT4» مسیر سیگنالی را مورد هدف قرار می‌دهد که به انباشت بیشتر کلسیم در سلول‌ها منجر می‌شود و در عوض جابه‌جایی سریع‌تر و تکثیر سلول‌های خارجی‌ترین لایه پوست را به همراه دارد. این فرآیند در نهایت ترمیم جراحات را تسهیل می‌کند و سرعت شفای زخم‌ها را بالا می‌برد

نتایج بررسی‌ها همچنین حاکی از آن است که این گیرنده‌های بویایی موجود در پوست انسان فوائد درمانی بالقوه‌ای دارند و درک این مکانیزم می‌تواند نقطه شروع برای ساخت داروها و لوازم بهداشتی و آرایشی جدید با خاصیت ترمیمی باشد.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها