jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۹۸۰۲۹   ۳۰ تير ۱۳۹۳  |  ۱۶:۵۶

هر گونه تحول، مستلزم فراهم‌بودن زیرساخت است و زیرساخت تحول جامعه از طریق فرهنگ فراهم می‌شود و شرط لازم برای استفاده بهینه از فرهنگ، همه‌جانبه‌ دیدن و پیوست‌کردن همه کارها به فرهنگ است.

کتاب «غربت فرهنگ» به قلم سیدمرتضی اشرفی شهری می‌کوشد در قالب چهار فصل، ضمن تشریح سابقه درخشان فرهنگی ایران، به بررسی عملکرد شماری از سازمان‌های متولی فرهنگ همچون مجلس شورای اسلامی، وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و علوم، تحقیقات و فناوری و رسانه‌ها بویژه صداوسیما بپردازد و با طرح پرسش‌هایی، قضاوت در این زمینه‌ها را به مخاطب واگذار کند.

نویسنده کتاب در مقدمه آن نوشته است: «وضع فرهنگ کشور در هر شرایطی و طریقه نگرش اعضای جامعه به آن، نتیجه برنامه‌ریزی و عملکرد مسئولان طی سالیان متمادی است. از سوی دیگر، با توجه به غنای اصول فرهنگ
ایرانی ـ اسلامی، به‌وجود آمدن هر گونه مشکل یا نقص در وضع فرهنگی کشور، حاصل فاصله به‌وجود آمده بین اصول تئوری حاکم بر جامعه و رفتار عملی بسیاری از مردم است و این مورد باعث شده با وجود سابقه درخشان فرهنگی ایران، بهره‌برداری مناسبی از فرهنگ و قابلیت‌های فرهنگی کشور نداشته باشیم.»

به عقیده نگارنده کتاب، وجود اصول تئوری قوی و اجرای ضعیف و به عبارت دیگر، تناسب نداشتن حرف و عمل در عرصه فرهنگی کشور حکایت از «غربت فرهنگ» در جامعه ما دارد. او هدف از نوشتن کتاب غربت فرهنگ را تغییر نگاه جامعه به فرهنگ و مباحث فرهنگی دانسته، به معرفی مختصر موارد کاربردی همچون اصول انجام کارگروهی و کار پژوهشی می‌پردازد.

اشرفی شهری بزرگ‌ترین آفت فرهنگ در جامعه ما را «نگاه تک‌بعدی» به آن می‌داند و در فصل نخست کتاب تلاش می‌کند توضیح دهد اهمیت فرهنگ موجب شده تا «کشورهای بدخواه» به تهاجم فرهنگی علیه «کشورهای هدف» بپردازند و بکوشند از این طریق، مطامع خود را در جوامع دیگر دنبال کنند.نویسنده در فصل دوم به موضوع فرهنگسازی با الهام از طبیعت توجه نشان داده و در فصل سوم، اصول و روش‌های کارگروهی، آسیب‌های انجام آن در ایران و روش‌های کلی فرهنگسازی کارگروهی را تبیین کرده است.فصل چهارم کتاب درباره روش‌های انجام کار پژوهشی در زمینه فرهنگی در ایران است که در آن، برخی شگردهای پژوهشی سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی غرب هم تشریح شده است.این کتاب که عنوان کامل آن، «غربت فرهنگ ـ به انضمام اصول کلی فرهنگ​سازی کار گروهی و کار پژوهشی» است، در 84 صفحه از سوی انتشارات منشور فرهنگ روانه بازار شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

تهران سینوسی

تهران سینوسی

آمار مبتلایان روز گذشته در تهران نشان می‌دهد با این‌که تعداد بستری‌ها همچنان بالاست اما تهران روزهای تقریبا آرام‌تری را نسبت به چند روز گذشته می‌گذراند؛ البته آرام نه به معنای این‌که سیر نزولی داشته باشیم بلکه این روند کاملا سینوسی است؛ یعنی مدام در حال بالا و پایین‌شدن است و به هیچ‌کدام از موج‌های نزولی‌اش نمی‌شود اطمینان کرد.

چرا طالبان با مذاکرات صلح بازی می‌کند؟

چرا طالبان با مذاکرات صلح بازی می‌کند؟

در افغانستان همه مشتاق شروع مجدد گفتگوهای صلحند. اما فرجام این مذاکرات بنفع کیست؟ بی‌رغبتی طالبان برای شرکت در محفل استانبول سبب شده برخی گمان کنند آنها از گفتگو فراریند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر