شادی بخرید

آیا صاحب حرفه‌ای پردرآمد شده‌اید و با خود فکر می‌کنید با درآمدتان چه کار کنید تا خوشحال و شادتر شوید؟ بیشتر مردم تصور می‌کنند با خرج کردن می‌توانند شادی بخرند و درآمدشان را صرف مخارج گوناگون می‌کنند، اما حقیقت چیز دیگری است. تحقیقات مختلف روی افراد پولدار نشان داده است آنها زمانی که دور از پول‌شان هستند، شادترند.
کد خبر: ۶۸۹۰۴۶

اما واقعا چگونه می‌توان شادی خرید؟ چند راه حل ساده از سوی محققان مطرح شده است که کمک می‌کند شما از پول‌تان برای کسب شادی به بهترین وجه ممکن استفاده کنید.

1ـ تجربه بخرید

برخی مردم تصور می‌کنند با خرید‌های بزرگ و حسابی مثل خرید خانه‌ای بزرگ ـ حتی بیرون از شهر ـ می‌توانند شاد شوند. در واقع آنها می‌خواهند جملات تحسین آمیز دوستان و آشنایان‌شان را بشنوند، اما باور کنید که این نوع تعریف و تمجید هرگز موجب رضایت کلی از زندگی نمی‌شود. یک خانه جدید و بزرگ ممکن است یک آشپزخانه دوست داشتنی و یک حیاط پردرخت داشته باشد، اما شاید موضوعات دیگری مثل رفت و آمد، باعث آزار شود، اما برخی دیگر هوشمندانه‌تر عمل می‌کنند. آنها پول‌شان را روی کسب تجربه‌های جالب خرج می‌کنند. مثلا به مکان‌های زیبا و هیجان‌انگیز سفر می‌کنند یا یک وعده غذا در رستورانی راحت و شیک می‌خورند یا به کنسرت‌ها می‌روند و به همین سادگی و راحتی با پول‌شان شادی و تجربه‌های دوست‌داشتنی می‌خرند.

2ـ آن را لذت‌بخش کنید

اگر درآمدتان بیشتر شده ممکن است دوست داشته باشید مثلا هشت برابر گذشته قهوه شکلاتی بخورید و یک عالمه کفش و لباس برای خود بخرید، اما دست نگه دارید! محققان معتقدند اگر شما هرروز کمی خودداری از خود نشان دهید؛ بیشتر لذت می‌برید. مثلا اگر امروز یک لیوان قهوه شکلاتی بخورید و چند روز خود را مجبور به دوری از این نوشیدنی کنید، لحظه‌ای که دوباره یک لیوان دیگر از این نوشیدنی خوش طعم را بخورید بسیار لذت می‌برید و به این ترتیب برای خود شادی می‌خرید.

3ـ زمان بخرید

اگر علاقه‌ای به انجام کارهای خانه ندارید و البته پول خوبی هم دارید، کارگر استخدام کنید و هرازگاهی به خودتان استراحت بدهید. به طور کلی کارهای خسته‌کننده ولی اجباری روزمره‌تان را به دیگران بسپارید و از وقت به دست آمده برای انجام دادن کاری که واقعا دوست دارید، استفاده کنید تا شادی را به قلب‌تان بیاورید. حتی می‌توانید هرچند وقت یکبار به مسافرت بروید و فقط تفریح و استراحت کنید.

4ـ الان بپردازید، بعدا استفاده کنید

به جای این‌که چیزی گرانقیمت به صورت قسطی بخرید و بلافاصله از آن استفاده کنید اما بعدا مجبور باشید قسط‌های آن را بدهید و درد پرداخت را هربار تحمل کنید، برعکس عمل کنید. سعی کنید نقد بخرید. به این صورت بدهکاری عذاب‌تان نمی‌دهد.

5ـ روی دیگران سرمایه‌گذاری کنید

تحقیقات روی بیش از صد فرهنگ از مردم دنیا نشان داده است وقتی افراد به دیگران کمک می‌کنند بسیار شادتر از همیشه هستند. بنابراین با شرکت در امور خیریه می‌توانید قلب‌تان را از شادی گرم کنید. حتی برای دوست یا اعضای خانواده خود به مناسبت‌های مختلف هدیه بخرید. این کار می‌تواند شادتان کند.

منبع: psychologytoday

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها