jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۸۳۴۲۳   ۲۳ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۴:۳۱

برخی افراد نمی‌توانند در برابر خواسته‌های دیگران «نه» بگویند و بارها به همین سبب گرفتار مشکلاتی شده‌اند.

اگر شما از این دسته افراد هستید با روش‌های زیر می‌توانید «نه» گفتن را تمرین کنید:

1 ـ روبه‌روی فردی که خواسته‌ای ازشما دارد با اعتماد به نفس ایستاده و بدون هیچ ناراحتی و نگرانی «نه» بگویید. می‌توانید این کار را در برابر آینه تمرین کنید. اگر فرد مقابل اصرار کرد، شما هم در «نه» گفتن مصر باشید. پس از مدتی متوجه می‌شوید چقدر راحت می‌توانید «نه» بگویید.

2 ـ گاهی اوقات باید با لطافت و ملایمت به کسی «نه» بگویید. بنابراین می‌توانید واژه «نه» را بین دو جمله مثبت قرار داده و در عین حال که جملات زیبایی به کار می‌برید، مخالفت خود را هم اعلام کنید.

3 ـ اگر به یک «نه» قوی‌تر لازم دارید، می‌توانید جمله خود را با «نه» شروع کنید، سپس چند جمله ملایم به کار ببرید و دوباره «نه» خود را تکرار کنید. مثلا اگر شما را به یک مهمانی دعوت کردند، می‌توانید بگویید: «نه»، نمی‌توانم بیایم. خیلی دوست داشتم بیایم و متاسفم که نمی‌توانم و مجبورم بگویم «نه».

4 ـ اگر از شما درخواستی می‌شود که مایل به پذیرش آن نیستید، می‌توانید آن را با یک پیشنهاد جدید جایگزین کنید. مثلا اگر از شما می‌خواهند به دیدن کسی بروید، ولی شما در آن لحظه وقت ندارید، بگویید: الان اصلا نمی‌توانم، اما می‌شود هفته دیگر برویم.

5 ـ همیشه هنگام «نه» گفتن مراقب باشید. تا جایی که می‌توانید برای خود وقت بگیرید. شاید نظرتان عوض شد. در حقیقت جایی برای تغییر عقیده باقی بگذارید. می‌توانید به جای گفتن «نه» بگویید: می‌شود راجع به آن فکر کنم؟ یا فردا خبرش را می‌دهم.

6 ـ گاهی اوقات برخی افراد، غیرمستقیم شما را وادار به «بله» گفتن می‌کنند. اگر کاری را واقعا نمی‌خواهید انجام دهید یا توان انجام آن را به هر دلیلی ندارید، شما هم غیرمستقیم درخواست او را نشنیده بگیرید و به روی خود نیاورید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

آنچه امروز تحت عنوان توسعه یا توسعه پایدار در جهان‌ می‌شناسیم، فرآیندی است که به‌ دنبال‌ آن منابع قدرت، ثروت، آموزش و بهداشت، به‌ صورت یکسان در مناطق جغرافیایی یک کشور در دسترس همه طبقات قرار گیرد.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر