jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۷۸۵۸۰   ۰۷ خرداد ۱۳۹۳  |  ۲۲:۵۱

آخرین باری که با خودکار جمله‌ای روی کاغذ نوشتید را یادتان می‌آید؟ آخرین باری که نوک مدادتان را تراشیدید چطور؟ یا آخرین باری که با پاک‌کن کلمه‌ای از دست‌نوشته‌تان را پاک کردید؟

زندگی مدرن در دنیای امروز باعث دگرگونی خیلی از عادت‌ها شده، یکی از این عادت‌ها نوشتن با دست است. دسترسی آسان همه افراد خانواده در خانه یا محل کار به رایانه و تبلت باعث شده تا عادت نوشتن با دست رفته رفته به فراموشی سپرده شود.

حالا دیگر برای خیلی از ما نوشتن با خودکار و مداد سخت شده است. وقتی قرار است چند جمله‌ای با دست روی کاغذ بنویسیم بارها آن را می‌نویسیم و خط می‌زنیم و دست آخر هم ترجیح می‌دهیم برویم سراغ رایانه‌مان، چون فکر می‌کنیم هم سرعت دستمان بالاتر است و هم زحمت نوشتن و خط زدن ندارد.

همه اینها باعث شده که خیلی‌ها ترجیح دهند برای صرفه‌جویی در وقت یا رسمی‌تر کردن ماجرا به‌جای استفاده از مداد، خودکار و روان‌نویس از صفحه کیبورد رایانه‌شان کمک بگیرند.

متاسفانه این روزها مدارس دنیا هم برای دور کردن دانش‌آموزان از خودکار و کاغذ پیشقدم شده‌اند. ورود فناوری‌های جدید به سیستم آموزشی دنیا دیگر کمتر جایی برای استفاده از خودکار و کاغذ باقی گذاشته است. حتی در مدارس کم‌کم گچ و تخته سیاه یا ماژیک و تخته وایت‌بورد و دفترمشق و خودکار و مداد جایشان را به رایانه و تبلت داده‌اند.

اما ماجرا به این سادگی‌ها هم نیست. تعدادی از استادان دانشگاه لوزان سوئیس پس از بررسی‌ها و تحقیقات گسترده به این نتیجه رسیده‌اند که این موضوع یک اتفاق نگران‌کننده است. آنها می‌گویند گرایش تدریجی دنیا از نوشتن با دست به نوشتن روی رایانه و تبلت می‌تواند یک تحول تمدنی محسوب شود.

آنها می‌گویند اگر اوضاع به همین ترتیب پیش برود ممکن است نوشتن با دست فراموش شود، چون در این نبرد خودکار و مداد جایی برای پیروزی ندارند!

براساس آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۲، فروش خودکار در کشورهای توسعه‌یافته کاهش پیدا کرده، به طوری که در کشور سوئیس فقط فروش خودکارهای لوکس افزایش ‌پیدا کرده است.

این یعنی با اختراع ابزارهای جدیدی که شرایط نوشتن را برای مردم آسان‌تر می‌کند، دور از انتظار نیست اگر در آینده‌ای نه چندان دور نوشتن با دست به یک کار هنری تبدیل شود. هرچند این محققان نسخه‌ای برای زنده نگه داشتن مهارت نوشتن با دست برای مردم دنیا نمی‌پیچند، اما شاید راهکارش چندان هم سخت نباشد. این‌که هر از گاهی سعی کنیم چند صفحه‌ای دستنویس داشته باشیم تا اگر به فرض در دسترس نبودن رایانه ناچار به نوشتن با خودکار یا مداد شدیم با خط بدمان چشم خوانندگان را آزار نداده باشیم.

پوران محمدی /‌‌‌ گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر