jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۶۹۴۹۱ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۲۱:۳۰

اگر غلط نکنیم ــ که معمولا ما از این کارها نمی‌کنیم ــ باید یک چاه ویل یا یک خندق بلایی چیزی در این شرکت‌های محترم خودروسازی کشف شده باشد که پر شدنی نیستند و هرچه در آنها می‌ریزند، باز فریاد جوع و «هل من مزید»شان به هوا بلند است.

زیرنویس صمیمانه: چرا بیشتر ندادین؟... این که قابل نداره!

یک‌بار در سال گذشته و به بهانه افزایش نرخ ارز و دلار، به یکباره قیمت هرچی خودرو بود ــ حتی عزیز دلمان ژیان ــ دوبله سوبله زیاد شد؛ چندان که هرکس پولی برای خرید یک پراید کنار گذاشته بود، با آن پول فقط می‌توانست یک موتور یا دوچرخه پیشرفته بخرد! (جهش اقتصادی در زمینه خودرو، از این بهتر و بالاتر؟...)

در سال جدید نیز با وجود وضع سیاست‌های حمایتی ارزی و تعرفه‌ای دولت برای خودروسازان و اختصاص ارز مبادله‌ای به آنان، ظاهرا درخواست‌های این صنعت را انتهایی نیست. زیرا بازهم درخواست افزایش قیمت محصولات خود را ارائه کرده‌اند. پیدا کنید سنگ پای قزوین را!

بسته پیشنهادی: هرچند که خود ما شخصا فاقد هرگونه خودرویی می‌باشیم و به زبان حال می‌گوییم: «خوشبخت خودم که خر ندارم‌/ ‌از کاه و جواش خبر ندارم»؛ اما درد بقیه همنوعان دارای خودرو، درد ما هم هست. همانند جناب سعدی در دمشق، «من از بینوایی نی ام روی زرد‌/‌ غم بینوایان رخم زرد کرد». فلذا درباره آنچه عرض شد، چیزهای دیگری به عنوان تکمله و پیشنهاد عرض می‌شود:

1ـ عدم توجه: این یک قاعده فراشمول است که به هرکس بیش از حد مهربانی کنی، خودش را لوس می‌کند. حتی در مورد بچه هم این قضیه بشدت صدق می‌کند. بیش از حد لازم، لی لی به لالای طرف بگذارید، جو برش می‌دارد که حالا چه خبر است. و متعاقبا درخواست ماساژ هم می‌دهد. از این‌رو دولت همان سیاست حمایتی خود را در قالب تخصیص ارز مبادله‌ای به خودروسازان ادامه دهد و دیگر هیچ. خیلی عطر خوبی به محصولاتشان زده‌اند که لب پنجره و در مسیر باد هم می‌نشینند؟

2ـ برخورد لازم: چرا فقط مشاغل و صنوف کوچک باید تعزیر شوند اگر گرانفروشی کردند؟... شرکت‌های بزرگ خودروسازی هم دل دارند. تا به حال، رنگ تعزیر را هم ندیده‌اند و توقع دارند. لهذا اگر یک ریال بر قیمت محصولات خود افزودند، روز روشن با آنها بشدت برخورد شود. شب تاریک هم نیست که بیم موج و گردابی چنان حائل باشد. مردم هم حمایت می‌کنند. اینها بعضا خیال کردند که ملت بنده خدا روی گنج نشسته است. اگر این‌طور بود که از گرفتن یارانه‌اش انصراف می‌داد!

3ـ رفع سوءتفاهم: به نظر ما که این شرکت‌های خودروسازی دچار سوءتفاهم شده‌اند و سریعا باید که برطرف شود. آنها خیال کرده‌اند که صندوق عقب خودروها همان گاوصندوق معروف است که در آن پول نگهداری می‌کنند. گاوصندق عقب!... تا الان همچین خیال می‌کرده‌اند که خریدار باید گاوصندق عقب‌ماشین خود را پر کند و به قصد خرید بیاید. انسان جایزالخطاست و عزیزان خودروساز هم از این قاعده مستثنی نمی‌باشند.

رضا رفیع

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر