jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۶۸۲۵۶ ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۲۳:۲۶

باز هم حادثه، باز هم واژگونی و دوباره سناریوی تلخ مرگ چند شهروند بیگناه که قربانی شدند.

جنون سرعت باز هم چند شهروند را به کام مرگ کشید، اما این بار مقصر نه راننده یک خودروی شخصی بلکه راننده یک‌اتوبوس شهری بود که برای چند دقیقه زودتر رسیدن به پایان خط آن‌قدر عجله به خرج داد که یادش رفت جز خودش، مسئول زندگی حداقل 40 نفر دیگر هم هست. مسافرانی که روز گذشته به روال همیشه سوار اتوبوس خط چیتگر ـ شریعتی شدند، فکرش را هم نمی‌کردند که تا چند لحظه دیگر چه بلایی قرار است سرشان بیاید، حتی وقتی راننده پایش را بیشتر روی پدال گاز فشار داد و سرعتش را زیادتر کرد، باز هم تصور نمی‌کردند راننده نتواند در نزدیکی دوربرگردان اتوبوس را کنترل کند. هرچند مدیرعامل شرکت اتوبوسرانی تهران از بازماندگان این حادثه و خانواده قربانیان آن عذرخواهی کرد، هرچند شرکت بخش خصوصی که این اتوبوس متعلق به آن بود منحل شد، هرچند اعضای شورای شهر از اتوبوسرانی و مجموعه شهرداری خواستند که در این زمینه توضیح دهند، اما آیا این کارها هفت شهروندی را که قربانی جنون سرعت راننده اتوبوس شدند، دوباره زنده خواهد کرد؟ چه کسی باید پاسخگوی بازماندگان این حادثه و خانواده متوفیان باشد؟

این اولین بار نیست که شاهد چنین حادثه تلخی هستیم. مسافران بارها شاهد تخلفات برخی رانندگان اتوبوس‌ها بوده‌اند، رانندگی‌های مشکل دار و پرخطر، ویراژ دادن‌های پی‌درپی، سرعت بالا و ترمزهای ناگهانی برخی رانندگان این اتوبوس‌ها، امنیت جانی مسافران را به طور جدی به خطر می‌اندازد. به نظر می‌رسد در کنار تلاشی که برای توسعه حمل‌و‌نقل عمومی انجام می‌شود، تائید صلاحیت اخلاقی و رفتاری رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس و تاکسی، آموزش نحوه رفتار رانندگان با مسافران و احترام به حقوق آنها و از همه مهم‌تر وجود ناظرانی که در طول مسیر بر رفتار رانندگان نظارت کنند، موضوع مهمی است که مسئولان اتوبوسرانی از آن غافل شده‌اند و این حادثه تلنگری بود به آنها تا از این کوتاهی درس بگیرند، شاید با هوشیاری بیشتر جلوی حوادث تلخ بعدی گرفته شود.

پوران محمدی ‌/‌ گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر