jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۶۷۳۷۹ ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۲۳:۰۱

فیلم‌های «جاذبه» و «دوازده سال بردگی» که سال گذشته چند جایزه از مراسم اسکار دریافت کردند، این هفته از شبکه نمایش پخش می‌شود.

این شبکه قرار است فیلم دوازده سال بردگی را روز پنچشنبه ساعت 23 به نمایش بگذارد و فیلم جاذبه هم برای روز جمعه ساعت 19 در نظر گرفته شده است. این که تلویزیون فیلم‌های روز دنیا را پخش می‌کند، خوب است. این‌که این آثار را با حضور بهترین دوبلورها به زبان فارسی دوبله و آنها را به مردم عرضه می‌کند، باز هم خوب است، اما اگر از این منظر که تکرار باعث دلزدگی می‌شود به بازپخش این فیلم‌ها نگاه کنیم، متوجه می‌شویم این آثار هرچند از نظر داستان و ساختار، ارزشمند و قابل توجه هستند، اما تکرار پخش آنها باعث می‌شود مخاطبان شبکه نمایش از این شبکه فاصله بگیرند، چون مخاطبان این شبکه امیدوارند شبکه نمایش برای آنها فیلم‌های دیدنی و جذاب و حتی المقدور غیرتکراری پخش کند، در چنین شرایطی نمایش فیلم‌هایی مثل جاذبه و دوازده‌سال بردگی که در ایام عید چندین بار از دیگر شبکه‌ها پخش شده‌، باعث می‌شود مخاطبان این فیلم‌ها زیاد نباشند. بخصوص این‌که دی وی دی این فیلم‌ها سال گذشته و در زمانی که جاذبه و دوازده سال بردگی توانستند چند اسکار را به خانه ببرند، در سطح وسیعی پخش شد و برخی مردم آنها را قبل از پخش از تلویزیون، تماشا کردند، اما همین گروه باز هم آنها را در ایام عید از تلویزیون دیدند، چون تماشای هر فیلم خارجی با دوبله فارسی لطف و جذابیت خاص خود را دارد.

شبکه نمایش، برای پخش فیلم‌های سینمایی در نظر گرفته شده است. این شبکه هرچند تلاش می‌کند فیلم‌ها را با کمترین بازپخش به نمایش بگذارد، اما به دلایل مختلف مجبور است فیلم‌ها را گاهی در چند نوبت بازپخش و تکرار کند، بنابراین برای همین تکرار و چند باره نشان دادن فیلم‌ها هم می‌شود با برنامه‌تر عمل کرد. مثلا می‌شود فیلم‌های قدیمی ایرانی و خارجی را که مخاطبان زیادی دارند، پخش کرد. تاریخ سینما پر از فیلم‌هایی است که بین ایرانیان طرفداران زیادی دارد و تاکنون و سال‌ها قبل از برنامه‌هایی‌ مانند سینما چهار، سینما یک و حتی سینما اقتباس پخش شده‌ است، اما اکنون بعد از گذشت چند سال از پخش این برنامه‌ها باز هم مردم دوست دارند آن فیلم‌ها را با دوبله ایرانی از تلویزیون تماشا کنند.

بنابراین بازپخش فیلم‌هایی که چند سال پیش از دیگر شبکه‌ها پخش شده‌، خیلی بهتر از نمایش مجدد فیلم‌هایی است که مردم آنقدر آنها را دیده‌‌اند که تک‌تک پلان‌هایشان را به یاد دارند.

طاهره آشیانی ‌/‌ دبیر گروه رادیو و تلویزیون

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر