jamejamnashriyat
نشریات قاب کوچک کد خبر: ۶۶۷۱۵۳ ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۷:۰۰

شاید شما هم مجموعه 16 قسمتی زیگزاگ را که این روزها از شبکه شما پخش می‌شود، دیده باشید. این مجموعه به کارگردانی فریدالدین نیکجو است و در آن بازیگرانی همچون محمد عمرانی (سرمدی)، مهرداد ضیایی (تکنده)، شهروز ابراهیمی (پسر سرمدی)، زهرا سعیدی (همسر سرمدی)، رضا آحادی (نعمتی معاون مالی کارخانه)، منوچهر علیپور (مشایخ)، محمد مختاری (سرگرد ستاری)، سولماز حصاری (نازنین مشایخ)، الناز بهمن‌زاده (دختر سرمدی)، پیمان مقدمی (رضا کارگر کارخانه) و رائد تمیمی (محسن کارگر فنی کارخانه) به ایفای نقش پرداخته‌اند.

در این مجموعه حاج سرمدی به دنبال احیای کارخانه نساجی خود است، ولی به دلیل واردات بی‌رویه منسوجات خارجی، در آستانه ورشکستگی قرار دارد. نادر پسرش مخالف کار پدر است و میل به فروش کارخانه و تاسیس یک فروشگاه برای فروش اجناس خارجی دارد. مرجان دختر سرمدی موافق پدر است و فداکارانه در این مسیر قدم بر‌می‌دارد. از سویی عده‌ای قاچاقچی به سرکردگی اشخاصی به نام‌های الیاس و تکنده که منافع خود را در از میان رفتن کارخانه و قاچاق کالاهای خارجی می‌بینند، در راه احیای این کارخانه و کارخانه‌های دیگر سنگ‌اندازی می‌کنند. آنها در این زمینه از هر کاری حتی قتل فروگذار نیستند.

نادر، دوستی دارد به نام کامران، که فردی لاابالی است و موجبات آشنایی او را با تکنده فراهم می‌کند و نادر به سبب خامی و بی‌تجربگی عامل دست او قرار می‌گیرد. مهم‌ترین نکته‌ای که در این مجموعه به‌چشم می‌خورد، شعارزدگی است. موضوع از کار افتادن و اخراج کارگرهای کارخانه‌های نساجی و پرداختن به علل از میان رفتن تولیدات داخلی پیامی مناسب است، اما پرداختی ضعیف دارد.

یکی از بخش‌های مهم در یک مجموعه تلویزیونی فیلمنامه است. پژوهش و تحقیق این مجموعه خوب است، اما در شروع قسمت اول، بیش از حد لزوم در جلسات سخنرانی می‌گذرد و ماحصل این پژوهش به‌شکلی مستقیم به مخاطب منتقل می‌شود. شروع قصه یک سریال با یک دعوای خانوادگی بدون پیش‌زمینه و پیش پاافتاده است. حجم اطلاعات مستقیم باعث کندی ضرباهنگ درونی کار شده است. رفتار شخصیت‌ها و روابط آنها با یکدیگر از منطق لازم پیروی نمی‌کند و گره‌های ایجاد شده نیز تقریبا همین وضع را دارد، مثلا ارتباط پارچه‌های قاچاق با فرم بارنامه انبار کارخانه در تضاد است. برخی اطلاعات کم‌اهمیت نیز مثل پرداخت پول برق کارخانه از سوی مرجان بی‌جهت تکرار می‌شود.

مجموعه داستانی زیگزاگ با توجه به این‌که به اهمیت تولیدات داخلی می‌پردازد، کار بسیار ارزشمندی است. اما باید در تولید آثاری از این دست توجه کرد که طراحی قصه از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. درواقع اگر قصه از انسجام مناسبی برخوردار باشد، می‌تواند خطاها و اشکالات جزئی یک اثر را ـ تا حدود بسیاری ـ پوشش دهد. برای پرداختن به سریال‌های موضوعی علاوه بر تحقیق مناسب، لازم است که روی عناصر دیگر مثل «جذابیت» و البته «باورپذیری» نیز به همان اندازه متمرکز شد.

رامین میلادی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر