jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۶۶۸۴۲ ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۲۰:۲۵

راز صد سالگی (17)

خواب‌خوش سیری چند؟

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، میانگین طول عمر در جهان رو به افزایش است به‌گونه‌ای که افراد با رعایت صد توصیه جادویی می‌توانند به صد سالگی برسند. ما هر هفته یکی از این رازها را برای شما فاش می‌کنیم.

***

معمولا شب‌ها چه ساعتی می‌خوابید؟ آیا از جمله افرادی هستید که به دلیل مشغله‌کاری به خواب شبانه اهمیت چندانی نمی‌دهید و کمبود خواب هفتگی‌تان‌ را صبح جمعه جبران می‌کنید؟

بد نیست بدانید محققان روی این موضوع حسابی ‌تحقیق کرده‌اند و می‌گویند بدخوابی و بی‌خوابی شبانه نه‌تنها سلامتتان را‌ به خطر می‌اندازد، بلکه می‌تواند به کاهش طول عمر شما منجر شود. با این‌ حساب، برخلاف تصور عموم، خوابیدن در آخر هفته، کم‌خوابی تمام هفته را‌ جبران نمی‌کند و این به معنی خستگی جسمی و ذهنی بیشتر و در نتیجه بروز‌ مشکلات سلامتی است.

بر اساس بررسی‌های مشترک متخصصان انگلیسی و استرالیایی بدن به طور میانگین به شش تا هشت ساعت خواب در طول شبانه‌روز نیاز دارد و ضعف سیستم ایمنی بدن، کاهش حافظه و عملکرد مغز و بروز استرس در کمین بی‌‌خواب‌ها و بدخواب‌هاست. با کمال معذرت این هم یک خبر برای جغدهای شب یعنی آنهایی که به شب بیداری و تا لنگ ظهر خوابیدن عادت دارند! به گفته‌ روان‌شناسان آلمانی، احتمال بروز سکته در افرادی که شب‌ها دیروقت می‌خوابند 15درصد بیشتر است. البته همه مطالبی که درباره فواید خواب کافی گفتیم این‌ موضوع را تائید نمی‌کند که زود خوابیدن جادوی سلامتی است.

بنابراین قانون‌ افراط و تفریط را نادیده نگیرید و نه زود بخوابید و نه دیر. محققان‌ می‌گویند بهترین زمان برای خواب شبانه 10 و 30 دقیقه تا 11 شب است چرا که در این حالت احتمال اختلال خواب، اختلال حافظه، تغییرات خلقی همچون عصبانیت، افسردگی و اضطراب و البته سکته و مرگ زودرس به کمترین حد ممکن می‌رسد و فرد روز بانشاط و بدون استرسی را شروع خواهد کرد. از طرفی هر چند خواب کافی سلامت بدنتان را تضمین می‌کند، اما باید مراقب باشید از آن طرف بام نیفتید و پرخوابی کار دستتان ندهد، چرا که بر اساس تحقیقات پژوهشگران، بیش از ده ساعت خواب شبانه علاوه بر بروز چاقی، خطر سکته مغزی و دیابت را افزایش می‌دهد. خلاصه این‌که به اندازه بخوابید تا سالم بمانید و در فهرست صد ساله‌های فامیل قرار بگیرید! بد نیست بدانید یکی از مهم‌ترین عواملی که روی نشاط صبحگاهی تاثیر می‌گذارد صدای زنگی است که با آن از خواب بیدار می‌شوید. بر اساس یافته‌های اخیر دانشمندان اگر می‌خواهید روز بدون استرسی داشته باشید نباید با زنگ موبایل از خواب بیدار شوید چرا که این کار باعث افزایش ضربان قلب، بروز تنش و احساس کسالت و خستگی خواهد شد.

اگر هم هم از بی‌خوابی یا بدخوابی رنج می‌برید و دوست دارید یک خواب شیرین را تجربه کنید، کلید حل مشکل شما در دست محققان انگلیسی است! آنها می‌گویند زندگی مدرن خواب ما را به دلیل قرار‌گیری در معرض نورهای الکتریکی و کاهش دسترسی به نور خورشید مختل کرده و موجب شده تا به طور میانگین بین دو تا سه ساعت بیشتر از حدی که طبیعت در نظر گرفته است، بیدار بمانیم، اما اگر بتوانیم زمانی را در فضای بیرون از خانه بگذرانیم، ساعت بدن با طلوع و غروب خورشید هماهنگ می‌شود.
به همین دلیل به افرادی که دچار مشکلات خواب هستند توصیه می‌شود به مدت یک هفته در طبیعت چادر بزنند و ساعت خواب و بیداری‌شان را با طبیعت هماهنگ کنند. به امتحانش می‌ارزد!

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر