jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۶۵۳۹۱۱   ۱۸ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۷:۳۳
فرهنگ ورزش در سایه !

حجت اله اکبرآبادی

دامنه بی اخلاقی ها در ورزش در شرایطی رو به گسترش است که کارشناسان بارها نسبت به این مسئله زنگ خطر را به صدا درآورده اند .
براستی فکر می کنید دلیل این بی اخلاقی ها در ورزش چیست ؟ آیا همه چیز به این بر می گردد که همراه با ورود بی ضابطه پول به چرخه ورزش ، بلوغ فکری و فرهنگی لازم در بین بازیگران عرصه ورزش اعم از قهرمانان و مربیان ایجاد نشده است ، یا ریشه همه اینها بر می گردد به این که ورزش ما برخوردهای سلبی و انضباطی لازم را در قبال این ناهنجاریهای رفتاری و اخلاقی از خود نشان نداده است .
بی شک همه اینها در یک چرخه بر هم اثر گذار هستند و نمی توان صرف "پول" را در این بی اخلاقی ها متهم شماره یک دانست .چه اینکه اگر بخواهیم چنین حکمی دهیم باید بگوییم ؛ همه ثروتمندان بی اخلاق هستند که طبیعتا چنین نیست و اگر امروز جامعه ورزش با معضل بی اخلاقی مواجه است ، باید دید در بستر ورزش چه کاشته ایم و کدام کار فرهنگی خاص را انجام داده ایم که به استناد آنها بتوان دلگرم بود دامنه این ناهنجاریها در محیط ورزش رو به کاهش خواهد گذاشت ؟
متاسفانه در ورزش ایران آنقدر که به روبنا و ظواهر توجه کرده ایم به باطن آن توجه لازم را نشان نداده ایم تا بدنه ورزش در شرایطی روز به روز بزرگ شود که به دلیل پایه ضعیف ، هر لحظه امکان هر سستی و کژی در آن هست . برای همین نیز هست که امروز شاهد این هستیم یک قهرمان ملی و شناخته شده رشته والیبال در سطح جامعه، بدون دل نگرانی از عواقب عملکرد خویش ، دست به فحاشی می زند و تازه در پاسخ به این سئوال که چرا در حین مسابقه فحاشی کرده است ، جواب می دهد که فحش هایش به زبان آذری بوده و کسی متوجه آنها نشده است ! واقعا در این رابطه چه باید گفت ،آیا قهرمان ملی که کلی برایش هزینه شده تا در سطح ورزش رشد کرده و به شرایط امروز برسد ، باید غیر مسوولانه در رابطه با عملکرد خود صحبت کند ؟ بطور طبیعی اگر با چنین ورزشکارانی برخورد های تنبهی لازم صور ت گیرد ، آنان به خود این اجازه را نمی دهند که به سادگی و بدون کوچکترین دغدغه ای ، ارزش ها را در محیط ورزش زیر پا گذاشته و با فحاشی ، محیط های پاک ورزش را آلوده کنند . بدیهی است این مسئله باید هشداری برای مسوولان ورزش تلقی شده و موضوع فرهنگی ورزش را جدی تر از گذشته مورد توجه قرار دهند . موضوعی که باید در ورزش اصل باشد تا فرع ، مطمئنا اگر امروز این هشدار جدی نگیریم ، فردا سنگ روی سنگ بند نخواهد شد .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
این بازیکنان نمی دانند پیراهن چه تیمی را پوشیده اند!

این بازیکنان نمی دانند پیراهن چه تیمی را پوشیده اند!

من اگر بخواهم بی تعارف حرف بزنم باید بگویم بازیکنان جدید پرسپولیس هنوز نمی‌دانند پیراهن چه تیم بزرگی را پوشیده اند. بازیکن تازه وارد پرسپولیس باید بداند این تیم یک تیم معمولی نیست. شما نمی‌توانید و حق ندارید در پرسپولیس معمولی باشید!

پاندمی نارسیسم در پرسپولیس

پاندمی نارسیسم در پرسپولیس

پرسپولیس بیمار است. تشخیص این بیماری نیاز به آزمایش و معاینه ندارد، از همین دور و از قاب تلویزیون هم نشانه‌هایش قابل تشخیص است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها