jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۴۸۸۳۷   ۰۳ اسفند ۱۳۹۲  |  ۲۲:۳۵

نمی‌دانم این یادداشت باید خطاب به والدین باشد یا فرزندان، نمی‌دانم این روزها کدامشان پرتوقع شده‌اند، اما یادم می‌آید، روزهای آخر اسفند، قدیم‌تر بیشتر خوش می‌گذشت، مثلا بچه‌های قدیمی‌تر این‌روزها، وقت خرید عید، حواسشان خیلی به وضع جیب والدینشان بود.

کمی دورتر حتی که آش شورتر از اینها بود، برای خرید عید ظاهرا قرار بر بردن بچه‌ها نبود و معمولا پدر خانواده همه را با یک تا چند سایز بزرگ‌تر برای بچه‌ها خرید می‌کرد و حرفی از حق انتخاب بچه‌ها نبود، اما این وسط‌ها یعنی فاصله میان نسل قدیم‌تر و جدیدتر، نسلی بود که اتفاقا حق انتخاب داشت و برای خرید نوروزی والدینشان را همراهی می‌کردند، اما حواسشان بود که به اندازه توان مالی والدینشان و حتی کمتر از آن انتخاب کنند.

نمی خواهم برای این نسل‌کم توقع، اسم دهه پنجاهی یا شصتی بگذارم، حتی کلمات نسل قدیم و جدید هم این روزها بار مثبت یا منفی گرفته‌ است، صحبت فقط از زمان و آدم‌هایی است که ظاهرا بیشتر به فکر هم بودند، چه در قالب خانواده و چه در دیگر نقش‌های اجتماعی که به عهده داشتند.

این روزها اما، اگر دقت کنید در مراکز خرید، والدین و فرزندانی را می‌بینید که خرید نوروزی بیشتر برایشان چالش است تا شادی و تفریح.

تورم، پایین آمدن قدرت خرید و مشکلات اقتصادی خانواده‌ها لزوما نمی‌تواند دلیل اصلی این وضع باشد، به عبارتی فراتر از مسائل اقتصادی، توقعاتی از دو سمت مطرح می‌شود که کار را به دلخوری و بحث و جدل می‌کشاند.

از یک سو فرزندانی هستند که هر آنچه می‌بینند، می‌خواهند و بر خواسته‌های خود اصرار دارند و از سوی دیگر والدینی هستند که از سال‌ها قبل برای این‌که شبیه والدین سختگیرشان نشوند، در عملی کردن توقعات فرزندانشان بی محابا پیش رفته‌اند، فارغ از این‌که اندازه توقعات بچه‌ها مثل خودشان بزرگ می‌شود و به جایی می‌رسد که دیگر براحتی قابل برآورده شدن نیست.

این روزهای آخر سال، به اندازه کافی شلوغ و پرتنش هست، همه مشغول انجام کارهای عقب افتاده و برنامه‌ریزی هستند، با این تفاسیر سپری کردن این روزها با تنش و دلخوری فقط طعم و بوی خوش سال نو و بهار را خراب می‌کند، بهتر است این روزها بیشتر از هر زمان دیگر هوای همدیگر را داشته باشیم.

مستوره برادران نصیری / دبیر گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر