ماریجوانا ساختار مغز را تغییر می​دهد

مغزهایی که «علف» می‌شود

با وجود رشد روزافزون روانگردان‌های صنعتی، هنوز هم روانگردان‌های سنتی در سراسر جهان مشتریان فراوانی دارد و متاسفانه بخش مهمی از این مشتریان را نوجوانان تشکیل می‌دهند. این مواد که قرن‌ها مورد سوءمصرف بوده‌اند، متاسفانه تاثیرات نامطلوب و ماندگاری بویژه بر سلامت مغز و ذهن انسان باقی می‌گذارند.
کد خبر: ۶۳۶۳۲۱

مطابق گزارش مجله تایم، نتایج پژوهشی که بتازگی در مجله بولتن اسکیزوفرنی منتشر شده نشان می‌دهد نوجوانانی که طی سه سال مداوم و هر روز ماریجوانا​، که در زبان عامیانه علف نامیده می شود، مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که هرگز از این ماده استفاده نکرده‌اند، حافظه بسیار ضعیف‌تری دارند، بعلاوه تغییراتی غیرطبیعی در ساختار مغزشان قابل مشاهده است.

مطالعات پیشین نشان داده بود حافظه مصرف‌کنندگان ماریجوانا آرام‌آرام تحلیل می‌رود. با این حال دانشمندان همواره درخصوص میزان آسیب‌های مغزی ماریجوانا و مدت ماندگاری این آسیب‌ها اختلاف‌نظر داشته‌اند. اکنون انتشار نتایج جدید به مناقشات در این زمینه دامن زده است. مساله اصلی آن است که هنوز توافق عمومی بین متخصصان شکل نگرفته که آیا ماریجوانا عامل بروز مشکلات حافظه است یا افراد دارای مشکلات حافظه تمایل زیادی به استفاده از ماریجوانا نشان می‌دهند.

در مطالعه جدید، صد نوجوان 16 تا 17 سال به چهار گروه تقسیم شده‌اند:

ـ گروه نخست، افراد غیرمبتلا به بیماری اسکیزوفرنی که در گذشته از ماریجوانا استفاده کرده‌اند.

ـ گروه دوم، افراد غیرمبتلا به اسکیزوفرنی که در گذشته از ماریجوانا استفاده نکرده‌اند.

ـ گروه سوم، بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی که هرگز از ماریجوانا استفاده نکرده‌اند.

ـ گروه چهارم، بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی که در گذشته از ماریجوانا استفاده کرده‌اند.

در ضمن، همه شرکت‌کنندگانی که سابقه مصرف ماریجوانا داشتند اعلام کرده‌اند در گذشته از هیچ ماده دیگری جز ماریجوانا استفاده نکرده‌اند.

محققان از مغز شرکت‌کنندگان اسکن ام‌آرآی تهیه و ساختارهای متفاوت مغزی آنها را با هم مقایسه کردند. در پایان معلوم شد ناحیه مربوط به عملکرد حافظه در مغز افراد گروه نخست و نیز گروه چهارم کوچک‌تر از مغز افراد گروه‌های دوم و سوم است. اما کار به همین جا ختم نشد و انجام آزمون حافظه نشان داد این تفاوت در عمل بسیار شدید و نگران‌کننده است.

در این آزمون، امتیاز داوطلبان سالمی که هرگز از ماریجوانا استفاده نکرده بودند 37 برابر بیش از میانگین امتیاز افرادی بود که سابقه مصرف داشتند. بعلاوه، مبتلایان به اسکیزوفرنی که هرگز ماریجوانا مصرف نکرده بودند، چهار برابر بیش از مبتلایان به این بیماری که ماریجوانا مصرف کرده بودند امتیاز آوردند.

این نتایج بویژه می‌تواند برای کسانی نگران کننده باشد که به اختلالات ذهنی مبتلایند، یا شاید در معرض خطر بالای ابتلا به این مشکلات قرار داشته باشند. دکتر جان سرنانسکی، یکی از مولفان مقاله و رئیس بخش روانپزشکی و علوم رفتار در دانشگاه نورث وسترن می‌گوید: «سوءمصرف موادی مانند ماریجوانا ممکن است برای جوانانی که در آستانه ابتلا به اختلالات ذهنی قرار دارند یا پیش از این به آن‌ مبتلا شده‌اند تاثیرات مخرب و خطرناکی درپی داشته باشد. این مقاله در زمره نخستین مقالاتی است که از این واقعیت پرده برمی‌دارد که سوءمصرف ماریجوانا می‌تواند در تغییر ساختار مغز نقش داشته باشد. و البته این درست همان تغییر ساختاری است که در ابتلا به اسکیزوفرنی سهیم است.»

نتایج این مطالعه آنقدر جامع نیست که براساس آن بتوانیم مصرف ماریجوانا را عامل ابتلا به اسکیزوفرنی بدانیم، اما این اندازه می‌دانیم مصرف این ماده ارتباط نزدیکی با تغییر ساختار مغز دارد. از این پس لازم است با انجام پژوهش‌های جدید بر جمعیت بیشتر و نیز در دوره‌ای طولانی‌تر به این پرسش اساسی بپردازیم که آیا تفاوت‌های ساختاری مغز است که برخی افراد را به سوءمصرف ماریجوانا سوق می‌دهد، یا ماریجوانا سبب بروز این تفاوت‌های ساختاری در مغز می‌شود.

مترجم: مسعود ایثاری

منبع: تایم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها