jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۳۶۲۲۸   ۲۶ دی ۱۳۹۲  |  ۰۸:۵۱

یواشکی‌ روزنامه‌ها

ترکان، مشایی دیگر است

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید « کاشکی ممکن بود ...» ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

ترکان، مشایی دیگر است

کیهان: تریبونی برای بهایی‌ها، سلطنت‌طلبان و چپ‌های آمریکایی

روزنامه کیهان نوشت: جدیدترین دو ماهنامه اجاره‌ای «اندیشه پویا» (آذر و دی 1392) با مطالبی از پنج عضو بنیاد اشرف پهلوی، نویسندگان حامی بهایی مقیم خارج کشور و فعالان روزنامه‌های زنجیره‌ای منتشر شد و در آن از رژیم پهلوی تجلیل گشت.

«محمد توکلی طرقی»، «علی قیصری»، «تورج اتابکی»، «فرزین وحدت»‌ و «افسانه نجم‌آبادی» از فعالان برجسته بنیاد اشرف‌ پهلوی هستند که در این شماره «اندیشه پویا» مطالبی از آنها علیه «جلال آل‌احمد» و کتاب «غرب‌زدگی» به چاپ رسیده است. (بنیاد مطالعات ایران) متعلق به اشرف پهلوی در دهه 1360 و با حمایت اندیشکده‌های مرتبط با سیا فعالیت‌های خود را آغاز کرد. «محمد توکلی طرقی» سردبیر دوره جدید فصلنامه «ایران نامه» (نشریه بنیاد اشرف پهلوی) از نویسندگان این شماره اندیشه پویا و از حامیان فرقه بهائیت است و در تیر ماه 1390 همایشی را در دفاع از این فرقه و با حضور پژوهشگران اسرائیلی در دانشگاه تورنتو برگزار کرد.

در این شماره اندیشه پویا مطالبی با هدف ستایش از سیاست‌ها و عملکرد رژیم پهلوی منتشر شده است.

برای نمونه «مقصود فراستخواه» دبیر تحریریه روزنامه خرداد به مدیر مسئولی عبدالله نوری در دهه 1370 در یادداشتی می‌نویسد: «حکومت پهلوی در دهه چهل خیلی کارها کرد اما مگر حکومت برای چیست؟ غیر از این است که باید کار کند؟ حکومت نه تنها باید کارهای خوب بکند بلکه باید این کارهای خوب را، خوب نیز انجام بدهد... کارنامه دهه چهل حکومت ایران حاوی کارهای خوب بود.»

«بهرام بیضایی» از دیگر حامیان فرقه بهائیت است که به گفت‌وگوی اختصاصی با این نشریه پرداخته است. بیضایی که اکنون در آمریکا به سر می‌برد و با «عباس میلانی» (ضد انقلاب فراری) همکاری می‌کند. «نوشین احمدی‌خراسانی» (از فمنیست‌های لائیک فعال در فتنه 88) در مقاله‌ای به این موضوع که «فمنیست‌ها درباره مادری کردن چه گفته‌اند و می‌گویند؟» پرداخته و وظیفه مادری را امری مقدس و دارای فضیلت نمی‌داند.

«داریوش آشوری» از جمله مبلغان صهیونیسم سیاسی است که در «اندیشه پویا» مقاله «یاد کردی دیگر از فردید» را علیه تفکرات «سیداحمد فردید» (فیلسوف متمایل به انقلاب اسلامی) نوشته است. مقالات آشوری که در عصر پهلوی در مجله فردوسی و در حمایت از صهیونیست‌ها خصوصاً در ماجرای جنگ 6 روزه اعراب و اسرائیل منتشر می‌شد، با اعتراض و مخالفت جلال آل‌احمد و دکتر شریعتی روبرو بوده است. آشوری در ادامه زنجیره مقالاتی که علیه «سید احمد فردید» در این نشریه منتشر شده، فردید را فیلسوفی می‌داند که «تنها گروهی از جوانان انقلابی با رگ و ریشه اسلامی» شیفته او شدند.

«آیدین آغداشلو» نیز در گفت‌وگو با این نشریه آل‌احمد را روشنفکری «اغواگر» و «بی‌انصاف» می‌خواند و می‌گوید که جلال «ملغمه‌ای بود از تضادها و تناقض‌ها یک سید جوشی بود که ادبیاتش اگر ادبیات نفرت نبود، فراتر از ادبیات خشم هم نمی‌رفت.» همچنین اندیشه پویا در مطلبی که «مرتضی مردیها» (از چهره‌های چپ آمریکایی وگردانندگان روزنامه‌های زنجیره‌ای عصر اصلاحات) آن را ترجمه کرده، از «دیوید هیوم» فیلسوف ملحد انگلیسی با عنوان «فیلسوف بافضیلت» یاد کرده و کوشیده تا «مبانی اخلاق» را به روایت هیوم در ذهن مخاطبان خود نهادینه سازد.

فعالیت روزنامه‌نگاران و نویسندگان ، متمایل به سلطنت‌طلبان مقیم خارج از کشور در نشریات زنجیره‌ای و اجاره‌ای اندیشه پویا، مهرنامه، تجربه، بخارا، نسیم بیداری، آسمان، آسیا و... در ماه‌های گذشته تشدید شده و این در حالی است که هیئت نظارت بر مطبوعات و وزارت ارشاد به عنوان متولی این حوزه، سکوت زیانبار و قابل تاملی را در پیش گرفته‌اند و همین رویه کار را به جایی رسانده که در برخی نشریات به صراحت از رژیم منحوس پهلوی ستایش می‌شود. از دیگر سو، با توجه به نص صریح قانون مطبوعات لازم است تا مدعی‌العموم در برابر چنین رویه بیماری به تکالیف قانونی خود عمل کند و با اعلام جرم علیه این نشریات، مانع از احیاء‌«پایگاه‌های دشمن»‌در کشور شود.

گفتنی است در اردیبهشت 1379 و پس از اقدامات روزنامه‌های زنجیره‌ای در شبه‌افکنی‌های مکرر علیه مبانی اسلام و انقلاب، مقام معظم رهبری این دست از مطبوعات را «پایگاه‌های دشمن» نامیدند و قوه قضائیه بسیاری از آنها را توقیف کرد، اما گردانندگان همان نشریات اکنون به احیاء کارتل مطبوعاتی خود روی آورده‌اند.گفتنی است موج جدیدی از ابتذال مطبوعاتی در «نشریات زرد» مانند «حاشیه»، «هنر هفته»، «سرزمین پویا»، «عنوان»، «چلچراغ» و... در استفاده ابزاری از تصاویر زنان و خبرسازی از زندگی خصوصی چهره‌های اجتماعی و... به راه افتاده است که کیهان در آینده به تحلیل ابعاد مختلف این پدیده زیانبار خواهد پرداخت.

اندیشکده نومحافظه‌کار امریکن اینترپرایز در گزارشی هشدار داد آمریکا در حال عقب‌نشینی از خاورمیانه (غرب آسیا) است و ایران در مرکز توازن جدید قرار می‌گیرد.اندیشکده نومحافظه‌کار امریکن اینترپرایز در گزارشی هشدار داد آمریکا در حال عقب‌نشینی از خاورمیانه (غرب آسیا) است و ایران در مرکز توازن جدید قرار می‌گیرد.مری ‌هابک و توماس دانلی دو تن از پژوهشگران این اندیشکده با اشاره به حضور نظامی آمریکا به بهانه القاعده و بدون اینکه به نقش دولت آمریکا در راه‌اندازی این شبکه بپردازند، نوشتند: یک شکست و ناکامی بزرگتر، ناتوانی ما در برقراری منافع پایدار و تعریف پیروزی بوده است. از این رو، پرزیدنت باراک اوباما تلاش می‌کند تا جنگ خاورمیانه را به چیزی بیگانه با ماهیت آن تبدیل کند: جنگی که آمریکا به سادگی بتواند از آن خارج شود. القاعده اکنون قوی‌تر از دهه 1990 است. ما بن‌لادن را کشتیم اما القاعده سر جای خود است.نویسندگان با اشاره به اینکه «رژیم‌های قدیمی عربی در منطقه، شکننده و یا در حال فروپاشی هستند و این فروپاشی از مصر به عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کشور عربی آغاز شده» تأکید می‌کنند: در این شرایط دولت اوباما تنها منبع نیرو و مشارکت راهبردی در منطقه یعنی اسرائیل را نیز وبال گردن می‌داند.

در ادامه این گزارش تحلیلی آمده است: تا یک دهه پیش از این قابل تصور نبود که ایران در مرکز توازن قدرت جدید خاورمیانه قرار گیرد. تعبیر غلط دولت آمریکا از مذاکرات هسته‌ای این بوده که فشار تحریم‌ها تهران را به بررسی محدود کردن برنامه هسته‌ای خود مجبور کرده است. اما یک ارزیابی واقع‌بینانه‌تر این است که جمهوری اسلامی امیدوار است دستاوردهای خود را تثبیت کند. آنها آشوب 2009 را به طور مؤثر سرکوب کردند. ایران همچنین بدون هزینه جانی یا مالی بیش از حد، دولت حامی خود را در دمشق نجات داده و دولت همسوی ایران در بغداد نیز جای پایش محکم شده است. امریکن اینترپرایز معتقد است: حتی دورنمای مذاکرات هسته‌ای به ایرانی‌ها اجازه داده که ادعای معتبرتری از مشروعیت را مطرح کنند و مهم‌تر از همه اینکه آمریکا- شیطان بزرگ- ظاهراً آماده است تا برتری ایران را در منطقه به رسمیت بشناسد مادام که ایرانی‌ها این امر را خیلی آشکار نکنند. به طور خلاصه، نظمی که از زمان جنگ دوم جهانی به این سو توازن قدرت را در خاورمیانه تعریف می‌کرد، در حال دگرگونی است.

این تحلیل خاطرنشان می‌کند، رئیس جمهوری آمریکا ممکن است آمریکایی‌ها را متقاعد کرده باشد که آنان از خاورمیانه و مشکلاتش خسته شده‌اند، اما خاورمیانه هنوز برای جهان بسیار مهم است. جهان به منابع انرژی این منطقه نیاز دارد.تحلیلگران امریکن اینترپرایز همچنین نوشته‌اند: رویگردانی اوباما از جنگ خاورمیانه نه تنها یک خطای راهبردی بلکه لکه ننگی بر دامان آمریکاست. اکنون جهان در حال ارزیابی عقب‌نشینی آمریکاست و همین عربستان و اسرائیل را نگران کرده است. به طور خلاصه آنها از خلأ ایجاد شده نفرت دارند و می‌خواهند به نوعی این خلأ را پر کنند که احتمالاً اوضاع را بدتر می‌کند.

ایران جای آمریکا را در موازنه جدید خاورمیانه می‌گیرد

کیهان آورده است: اندیشکده نومحافظه‌کار امریکن اینترپرایز در گزارشی هشدار داد آمریکا در حال عقب‌نشینی از خاورمیانه (غرب آسیا) است و ایران در مرکز توازن جدید قرار می‌گیرد.

مری ‌هابک و توماس دانلی دو تن از پژوهشگران این اندیشکده با اشاره به حضور نظامی آمریکا به بهانه القاعده و بدون اینکه به نقش دولت آمریکا در راه‌اندازی این شبکه بپردازند، نوشتند: یک شکست و ناکامی بزرگتر، ناتوانی ما در برقراری منافع پایدار و تعریف پیروزی بوده است.

از این رو، پرزیدنت باراک اوباما تلاش می‌کند تا جنگ خاورمیانه را به چیزی بیگانه با ماهیت آن تبدیل کند: جنگی که آمریکا به سادگی بتواند از آن خارج شود. القاعده اکنون قوی‌تر از دهه 1990 است. ما بن‌لادن را کشتیم اما القاعده سر جای خود است.

نویسندگان با اشاره به اینکه «رژیم‌های قدیمی عربی در منطقه، شکننده و یا در حال فروپاشی هستند و این فروپاشی از مصر به عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کشور عربی آغاز شده» تأکید می‌کنند: در این شرایط دولت اوباما تنها منبع نیرو و مشارکت راهبردی در منطقه یعنی اسرائیل را نیز وبال گردن می‌داند.

در ادامه این گزارش تحلیلی آمده است: تا یک دهه پیش از این قابل تصور نبود که ایران در مرکز توازن قدرت جدید خاورمیانه قرار گیرد. تعبیر غلط دولت آمریکا از مذاکرات هسته‌ای این بوده که فشار تحریم‌ها تهران را به بررسی محدود کردن برنامه هسته‌ای خود مجبور کرده است اما یک ارزیابی واقع‌بینانه‌تر این است که جمهوری اسلامی امیدوار است دستاوردهای خود را تثبیت کند.

آنها آشوب 2009 را به طور مؤثر سرکوب کردند. ایران همچنین بدون هزینه جانی یا مالی بیش از حد، دولت حامی خود را در دمشق نجات داده و دولت همسوی ایران در بغداد نیز جای پایش محکم شده است.

امریکن اینترپرایز معتقد است: حتی دورنمای مذاکرات هسته‌ای به ایرانی‌ها اجازه داده که ادعای معتبرتری از مشروعیت را مطرح کنند و مهم‌تر از همه اینکه آمریکا- شیطان بزرگ- ظاهراً آماده است تا برتری ایران را در منطقه به رسمیت بشناسد مادام که ایرانی‌ها این امر را خیلی آشکار نکنند. به طور خلاصه، نظمی که از زمان جنگ دوم جهانی به این سو توازن قدرت را در خاورمیانه تعریف می‌کرد، در حال دگرگونی است.

این تحلیل خاطرنشان می‌کند، رئیس جمهوری آمریکا ممکن است آمریکایی‌ها را متقاعد کرده باشد که آنان از خاورمیانه و مشکلاتش خسته شده‌اند، اما خاورمیانه هنوز برای جهان بسیار مهم است. جهان به منابع انرژی این منطقه نیاز دارد.

تحلیلگران امریکن اینترپرایز همچنین نوشته‌اند: رویگردانی اوباما از جنگ خاورمیانه نه تنها یک خطای راهبردی بلکه لکه ننگی بر دامان آمریکاست. اکنون جهان در حال ارزیابی عقب‌نشینی آمریکاست و همین عربستان و اسرائیل را نگران کرده است. به طور خلاصه آنها از خلأ ایجاد شده نفرت دارند و می‌خواهند به نوعی این خلأ را پر کنند که احتمالاً اوضاع را بدتر می‌کند.

آمریکا از تعهد طفره رفت جاسوسی در آلمان ادامه می‌یابد

این روزنامه نوشت: دولت آمریکا از امضای قرارداد با آلمان برای توقف فعالیت‌های جاسوسی طفره رفت. پیش از این افشای خبر شنود مکالمات تلفنی آنجلا مرکل، رسوایی بزرگی را برای آمریکا به بار آورد.

به گزارش دویچه‌وله «امضای تفاهم‌نامه امنیتی- اطلاعاتی میان آلمان و آمریکا به شکست خواهد انجامید و واشنگتن ظاهراً قصد دارد همچنان از سیاستمداران آلمانی جاسوسی کند و نشانی از نرمش در رفتار آمریکا دیده نمی‌شود.»

این گزارش به نقل از روزنامه زود دویچه سایتونگ و شبکه رادیو تلویزیونی NDR آلمان حاکی است: مذاکرات آلمان و آمریکا برای امضای تفاهم‌نامه اطلاعاتی- امنیتی در آستانه پایانی بی‌نتیجه است.

پس از برملا شدن جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از صدراعظم آلمان، موضوع امضای تفاهم‌نامه‌ای اطلاعاتی- امنیتی بین دو کشور مطرح شد اما دولت آلمان امید خود برای شکل‌گیری تفاهمی مؤثر با ایالات متحده را تقریباً به طور کامل از دست داده است.

«زود دویچه سایتونگ» به نقل از منابع آلمانی نزدیک به مذاکرات نوشته است: ما چیزی به دست نخواهیم آورد. آمریکا حتی نمی‌پذیرد که در آینده از سیاستمداران و دولتمردان آلمانی جاسوسی نکند.امید آلمان به امضای تفاهم‌نامه‌ای ضد جاسوسی با آمریکا در ماه‌های اخیر تحت تأثیر رفتار ایالات متحده کمرنگ‌تر شده است.

دولت باراک اوباما این موضوع را القا کرده که دستگاه‌های امنیتی آمریکا لزوم توقف جاسوسی متقابل را چندان جدی نمی‌گیرند.آن طور که «زود دویچه سایتونگ» و «NDR» گزارش داده‌اند، دستگاه‌ های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا به هیچ عنوان حاضر به عقب‌نشینی از مواضع خود نیستند.

به عنوان نمونه آمریکا هنوز حاضر نیست اعلام کند تلفن همراه آنگلا مرکل،‌صدراعظم آلمان، از چه زمانی شنود می‌شده است.

دویچه وله می‌افزاید: آلمان همچنین از ایالت متحده درخواست کرده که کارشناسان امنیت داخلی این کشور به طبقه فوقانی سفارت‌خانه ایالات متحده در برلین راه پیدا کنند. آمریکا با این درخواست هم موافقت نکرده است.

گمان می‌رود سفارت‌خانه آمریکا در میان ساختمان‌های دولتی در برلین، یکی از ایستگاه‌های شنود و جاسوسی در آلمان باشد.به گزارش زود دویچه سایتونگ در اداره امنیت برون‌مرزی آلمان (BND) که طرف مذاکره با دستگاه‌های امنیتی آمریکاست، نا امیدی موج می‌زند.

گرهارد شیندلر، رئیس این نهاد، از قرار معلوم به بخش‌های زیر دست خود گفته که امضا نکردن تفاهم‌نامه‌ای با ویژگی‌های کنونی بهتر از امضا کردن آن است.

روزنامه‌ زود دویچه سایتونگ می‌نویسد: آلمان با دریافت نخستین نشانه‌های همکاری از طرف آمریکا، امیدوار بود تفاهم‌نامه اطلاعاتی - امنیتی با ایالات متحده به سرعت امضا شود. دو طرف از قرار معلوم در ماه اوت 2013 به صورت شفاهی اطمینان داده‌اند که در آینده جاسوسی متقابل، جاسوسی در امور اقتصادی و نقض حقوق ملی طرف مقابل در کار نخواهد بود.

اما یک مقام بلندپایه آلمانی می‌گوید: «آمریکایی‌ها به ما دروغ گفتند».یادآور می‌شود پیش از این وستروله وزیر خارجه آلمان در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته بود: صدر اعظم آلمان از جاسوسی آمریکا و شنود مکالمات تلفنی وی بسیار مأیوس شده است. هر کسی می‌توانست این را ببیند که خانم مرکل بسیار دلسرد شده است.همچنین کلر شورت از وزرای سابق دولت انگلیس اظهار داشته بود: مطمئناً  10 سال جاسوسی از مکالمات صدر اعظم آلمان، مرکل را عصبانی کرده چون او تازه فهمیده که مورد اعتماد نبوده است در حالی که فکر می‌کرد دوست آنهاست.

توافق 9 صفحه‌ای ایران و 5+1 درباره اقدامات فنی

کیهان در پایان آورده است: یک منبع دیپلماتیک در وین گفت: ایران و گروه 5+1 فهرست 9 صفحه‌ای اقدامات فنی به منظور رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران را به توافق رسانده و آن را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه دادند.

به گزارش صدای روسیه، یک منبع دیپلماتیک در وین گفت: ایران و گروه «شش»، فهرست 9 صفحه‌ای اقدامات فنی به منظور رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران را به توافق رسانده و آن را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه دادند.

بر اساس این خبر، در سند ایران و 5+1 درباره تامین فنی اجرای اولین گام‌های متقابل طرفین که در طرح کار مشترک ژنو به تاریخ 24 نوامبر قید شده است به تفصیل توضیح داده می‌شود. در این سند شرح کاملی درباره تاسیسات هسته‌ای و نظارت بر آنها آمده است.

به گفته این منبع دیپلماتیک، این سند به ترو واریورانته، معاون دبیرکل آژانس تقدیم شد. آژانس تا بیستم ماه ژانویه طرح بازرسی‌ها را معرفی خواهد کرد.

در این میان، به گفته این منبع دیپلماتیک، یوکیا آمانو دبیرکل آژانس، قصد دارد، روز 24 ماه ژانویه (4 بهمن) نشست غیرنوبتی شورای حکام آژانس را برگزار کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، قرار است در این اجلاس، طرح کار مربوط به رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران مطابق با توافق‌های حاصله بین ایران و گروه 5+1 به تصویب برسد.یادآور می‌شود آخرین توافق مذاکره‌کنندگان ایرانی با نماینده 5+1 (هلگا اشمید) که در واقع به نحوه رفع اختلاف بر سر اجرای توافق ژنو مربوط می‌شد، هنوز منتشر نشده است.

ایران: کاخ سفید: معامله پنهانی با ایران نداریم

روزنامه ایران نوشت: خبر اول این که کاخ سفید برخی از گزارش ها مبنی بر وجود «یک معامله پنهانی» بین تهران و واشنگتن را رد کرد و گفت که چنین گزارش هایی بی‌اساس است.

به گزارش ایسنا، جان مک‌کین و لیندسی گراهام، دو سناتور ارشد امریکایی روز سه‌شنبه در بیانیه مشترکی ادعا کردند که از برخی گزارش ها مبنی بر اینکه دولت امریکا معامله‌ای پنهانی با ایران در زمینه برنامه‌ هسته‌ای‌اش داشته است، شدیداً نگران هستند. جی کارنی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در واکنش به این خبر گفت: هیچ توافق پنهانی وجود ندارد. اسناد مربوط به اجرای توافقنامه‌ها با آنچه که ما توضیح داده‌ایم یعنی طرح‌های فنی ارائه شده به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مطابقت دارد.

پشت پرده شکایت نمایندگان از وزیر علوم

این روزنامه آورده است: خبر دیگر این که یکی از نمایندگانی که از وزیر علوم به کمیسیون اصل 90 مجلس شکایت کرده است، گفت: نمایندگان شکایت کننده خواهان دسترسی به پرونده‌های دانشجویان ستاره دار هستند و در صورتی که این خواسته برآورده نشود، تقاضای تحقیق و تفحص می‌کنند.

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با ایرنا خبر داد طبیب زاده از مسئول حراست و گزینش وزارت علوم خواسته است که به این پرونده‌ها نگاهی بیندازد اما مانع او شدند. به گفته او نمایندگان می‌خواهند از محتویات پرونده دانشجویان ستاره‌دار با خبر شوند.

در همین راستا سایت آفتاب مدعی شد علت مخالفت یکی از نمایندگان مجلس با رضا فرجی دانا لغو بورسیه وی در دولت جدید بوده است. گویا این نماینده مجلس همراه چند تن از نزدیکان رئیس دولت سابق در دوره دکترا در یکی از دانشگاه‌های شمال کشور پذیرفته شده بودند که با اعتراض هیأت علمی این دانشگاه این بورسیه لغو می‌شود.

پاسخ فیس بوکی ابتکار به ابطحی

ایران در ادامه نوشت: شنیدیم که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به گلایه محمدعلی ابطحی درخصوص آلودگی هوا پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در صفحه فیس‌بوک خود در واکنش به گلایه ابطحی از آلودگی هوا نوشت: این آلودگی هوا که همه ما آن را تنفس می‌کنیم از سال‌های قبل برنامه‌ای مدون داشت و در حال اجرای برنامه کاهش آلودگی هوا بودیم که متأسفانه متوقف شد و بنزین بی‌کیفیت، خودروهای غیراستاندارد و عدم نظارت و برنامه‌ریزی، کار را به جایی رساند که به قول شما همه در معرض آسیب‌های جدی قرار گرفته‌ایم.

وی افزود: دولت جدید از همان روزهای اول با نگاهی برنامه‌ای و عزمی راسخ به تغییر این شرایط پرداخت. ساز و کارهای مدیریتی ملی و استانی که تعطیل شده بود دوباره فعال شده و بزودی هم شورای عالی محیط زیست برنامه‌های ملی آلودگی هوا را برای عموم مردم منتشر خواهد کرد.

تأیید حکم ارضی و حدادیان

ایران آورده است: با خبر شدیم که وکیل دو مداح تهرانی گفت: رأی دادگاه بدوی در مورد «سعید حدادیان» و «حاج منصور ارضی» تأیید و به اجرای احکام ارجاع شد.

فرهاد شهبازوار در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران؛ در مورد آخرین وضعیت پرونده دو مداح تهرانی اظهار داشت: براساس رأی دادگاه بدوی «حاج منصور ارضی» تبرئه شد و «سعید حدادیان» به پرداخت مبلغ 405 هزار تومان جزای نقدی محکوم شد.

استراو علاقه‌مند به دیدار با سران قوا بود نه خاتمی

ایرن نوشت: خبر رسیده که رئیس گروه دوستی - پارلمانی ایران و انگلیس با بیان اینکه استراو علاقه‌مند به دیدار با سران قوا بود نه خاتمی گفت: این تقاضا رد شد.

عباسعلی منصوری آرانی در گفت‌وگو با خانه ملت گفت: وی علاقه‌مند دیدار با سران قوا بود که گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس اعتقادی به این دیدارها نداشت. این در حالی است که در روزهای گذشته برخی رسانه‌ها به نقل از وی نوشته بودند که هیأت انگلیسی درخواست دیدار با خاتمی هم داشته است.

برگزاری دو کنگره حزبی دیگر

این روزنامه آورده است: یک خبر دیگر این که دبیرکل حزب اسلامی رفاه و دبیرکل حزب آزادی از برگزاری کنگره حزب متبوع‌شان تا پایان سال خبر دادند. مجید محتشمی دبیرکل حزب آزادی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: این کنگره قرار است ‌‌جهت اعطای نشان آزادی به یک شخصیت ارزشمند و برجسته‌ای که طی سالیان متوالی در مسیر آزاداندیشی دینی تلاش وافری از خود نشان داده است، برگزار شود.

دعوت یک حزب از همسران رؤسای جمهور ایران

ایران نوشت: مطلع شدیم که یکی از تشکل‌های سیاسی در نظر دارد جلسه‌ای را با حضور همسران رؤسای جمهور ایران از ابتدا تاکنون برگزار کند.

به گزارش تسنیم این نشست به همت جامعه زینب برگزار خواهد شد. اعظم حاجی عباسی دبیرکل جامعه زینب(س) گفت: درصددیم در زمان مناسب این جلسه هم‌اندیشی را با حضور همسران رؤسای جمهور تشکیل دهیم و درخصوص مهمترین مسائل زنان بحث و گفت‌وگو کنیم.

درخواست فائزه هاشمی از کمیته ملی المپیک

ایران آورده است: خبردار شدیم که فائزه هاشمی خواستار حضور یک نایب رئیس زن در کمیته ملی المپیک شد. معاون پیشین بانوان در سازمان تربیت بدنی در گفت‌وگو با ایلنا افزود: کسانی که اهل تحول نیستند و ضد زن هستند نمی‌توانند در این زمینه مفید باشند، چرا که شرایط فعلی را اسفبار‌تر خواهند کرد.

آزادی 2 شاعر با تودیع وثیقه

ایران در پایان نوشت: دست آخر این که مهدی موسوی و فاطمه اختصاری از شاعران جوان کشور سه‌شنبه با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شدند. به گزارش عصر ایران این دو شاعر که در اوایل آذرماه قصد سفر به خارج از ایران را داشتند با مشکل ممنوع‌الخروجی روبه‌رو شدند. آنان روز ۱۶ آذرماه به دادسرای اوین مراجعه کرده و سپس بازداشت شدند. این 2 شاعر به همکاری با یک خواننده متهم بودند.

تهران امروز: ترکان، مشایی دیگر است

روزنامه تهران امروز نوشت: نادر قاضی‌پور نماینده مجلس با اشاره به اظهارات اخیر مشاور رئیس‌جمهور در ارتباط با انتخابات مجلس دهم، گفت: آقای ترکان به مشایی دیگر در دولت تبدیل شده و رئیس‌جمهور باید جلوی این مشایی نوظهور را در دولت بگیرد. قاضی‌پور تصریح کرد: آقای ترکان به جای دخالت در امور مجلس جلوی رانت‌خواری در مناطق آزاد را بگیرد.

عضو هیات‌ رئیسه فراکسیون رهروان ولایت مجلس اظهار داشت: آقای ترکان در حالی بحث انتخابات مجلس دهم را مطرح می‌کند که در شرایط کنونی همه ما باید با وحدت و اتحاد مذاکرات هسته‌ای را به سرانجام برسانیم. آقای ترکان باید بداند که ملت ایران آقابالاسر نمی‌خواهد و خود می‌داند که به چه کسی رای بدهد و به چه کسی رای ندهد. مردم خودشان بهتر از ترکان می‌فهمند که به چه کسی در انتخابات آتی مجلس رای بدهند.

قالیباف؛ نمونه مدیر جهادی

تهران امروز آورده است: عزت‌الله یوسفیان‌ملا نماینده مجلس در گفت‌وگو با شفاف گفت: اگرمدیری درانجام وظیفه خودسلامت،عشق به کار، سرعت و کارکارشناسی واصولی راهمراه کند؛مدیرجهادی است،نمونه بارز یک مدیرجهادی درکشور، آقای قالیباف شهردارتهران است که عملکرد ایشان در مدیریت خدمات شهری قابل ستایش ومثال‌زدنی است. این نماینده مجلس معتقداست، درزمان مدیریت قالیباف بر شهرداری تهران،سلامت اداری ومالی، ایثار، عشق و سرعت درانجام کار در کنار هم جمع شده و تبلور آن هم در پیشرفت خوب شهر تهران نسبت به سال‌های پیش از آن است.

دستگیر نشده‌ام

تهران امروز نوشت: علیرضا عامری مدیرعامل سابق منطقه آزاد کیش درخصوص برخی اخبار پیرامون دستگیری‌اش در مرز ترکیه، گفت: ضمن تکذیب این خبر می‌گویم که معلوم نیست با چه هدفی از یکی از سایت‌های خبری این خبر منتشر شده است. وی با غیراخلاقی خواندن این موضوع، افزود: در 10سال اخیر که بنده مسئولیت داشته‌ام، حتی شماره تلفن همراهم را تغییر ندادم. اینها می‌توانستند با تماس با بنده، صحت خبرشان را بررسی کنند. مدیرعامل سابق منطقه آزاد کیش در پایان گفت: در حال حاضر بنده در تهران هستم.

واکنش فائزه هاشمی به خبر ورودش به ورزش

تهران امروز در پایان آورده است: فائزه هاشمی درباره اظهارات نایب رئیس کمیسیون ورزش مجلس درخصوص انتخابات کمیته ملی المپیک که مدعی شده بود فائزه هاشمی به‌دنبال یارگیری برای شرکت در این انتخابات است، اظهار داشت: حتی اگر یارگیری هم باشد چه اشکالی دارد؟ کسانی که در ورزش کشور سابقه‌ای دارند و در این حوزه کار کرده‌اند و فعالیت‌های مختلفی در این حوزه داشته‌اند، باید در این مورد دغدغه داشته باشند که چه کسانی در مناصب مختلف ورزش قرار می‌گیرند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر