خودداری دامدار لرستانی از شلیک

پلنگی که 44 بز را درید

چندی پیش یک پلنگ ایرانی با حمله به یک گله دام اهلی در منطقه هشتاد پهلوی لرستان تعداد زیادی بز اهلی را در هم درید اما دامدار لرستانی که مسلح بود به جای شلیک به این گونه ارزشمند ماجرا را به اداره محیط زیست لرستان اطلاع داد.
کد خبر: ۶۱۴۰۶۵
پلنگی که 44 بز را درید

محمدحسین بازگیر مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: با اطلاع این دامدار به اداره محیط زیست، بلافاصله محیط بان منطقه و کارشناسان این اداره به محل اعزام شده و ضمن بررسی حادثه و تایید حمله پلنگ، نسبت به تهیه گزارش و تنظیم صورتجلسه اقدام و مشخص شد ۴۴ راس بز اهلی بر اثر حمله پلنگ تلف شده اند.

وی افزود: از طرفی از حضور پلنگ در این منطقه خوشحال و از سوی دیگر نگران تکرار حادثه و وارد آمدن آسیب از سوی دامداران به این گونه جانوری ارزشمند بودیم، از این رو ضمن تشکیل پرونده درصدد جبران خسارت وارده به این دامدار هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان ضمن تقدیر  از این دامدار در خودداری از وارد آوردن آسیب به پلنگ، اظهار کرد: از تمام دامداران تقاضا داریم در صورت حمله حیوانات وحشی از قبیل پلنگ، گرگ و غیره در اولین اقدام با اداره محیط زیست منطقه تماس بگیرند تا هم جرمی را مرتکب نشوند و هم بتوانند خسارت وارده به دام هایشان را مطالبه کنند.

نکته قابل تامل این است که نوروز حیدری دامدار خسارت دیده با وجود بروز خسارت سنگین به دام هایش و از دست دادن بیش از یک سوم از گله خود و در اختیار داشتن اسلحه مجاز، آسیبی به پلنگ وارد نکرد.

حیدری که تمام لذت کارش را در طبیعت بکر و گونه های جانوری کم نظیر کوه «هشتاد پهلو» می داند در این باره گفته است: قبلا هم پلنگ را در این کوه دیده بودم، این حیوان خیلی زیباست، تا از نزدیک آن را نبینید متوجه زیبایی آن نمی شوید و اگر تمام دام های من را می خورد باز هم هرگز به سمتش تیر نمی انداختم.

به اعتقاد وی، خداوند روزی رسان و برکت دهنده است و  هر سال بزغاله ها و بره های جدید متولد  و تعداد دام ها باز هم افزایش می یابد  اما اگر این پلنگ از بین می رفت دیگر این کوه، پلنگ نداشت. کما اینکه در سال های گذشته تعداد خیلی زیادی خرس در این کوه ها زندگی می کرد اما مردم همه را کشتند و در حال حاضر  حتی یک خرس هم در این منطقه  وجود ندارد.(مهر)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۳
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۹ - ۱۸ آبان ۱۳۹۲
۰
۰
واقعاجناب دامدار، ای والله .حالادیگه نوبت محیط زیست كه خودی نشون بده
پلنگچال
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۷ - ۱۹ آبان ۱۳۹۲
۰
۰
آفرین به شعور و فرهنگ والای تو ای شیرمرد!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۹ - ۱۹ آبان ۱۳۹۲
۰
۰
آفرین به این چوپان با این سطح فكر بالاش

نیازمندی ها