jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۹۶۱۷۴   ۲۰ شهريور ۱۳۹۲  |  ۱۴:۵۸

شرلوک هلمز، کارآگاه زیرک، اما خیالی را حتما به خاطر دارید. او با دیدن کفش‌های مخاطبش می‌توانست بگوید وی بتازگی به کدام منطقه شهر یا چه ناحیه‌ای رفته بود یا با دیدن زمین و گل و لای می‌توانست رازهایی پیچیده را فاش کند.

کارهایی که شرلوک انجام می‌داد چندان هم دور از منطق نیست. هانس گراس، جرم‌شناسی استرالیایی است که در کتاب «راهنمای بررسی قاضی دادگاه» جمله‌ای معروف دارد: «خاک روی کفش‌های شخص بیشتر از سوال و جواب‌های پردردسر فاش می‌کند که متهم آخرین بار کجا بوده است.»

حقیقت این است که زمین‌شناسی قانونی این روزها به رشته‌ای حساس و در عین حال ضروری در کشف معماهای جنایی تبدیل شده است. کارشناسان در این شاخه، خاک و مواد معدنی موجود در صحنه جرم را با خاک و مواد معدنی روی لباس‌های متهم، آج لاستیک خودروی او یا کفش‌هایش مطابقت می‌دهند و از این طریق می‌فهمند آیا متهم در زمان جرم در محل حادثه بوده است یا خیر. این مدارک بسیار محکم‌تر از تکذیب و انکارهای خود متهمان است. علاوه بر این، نشانه‌های موجود روی جسد ممکن است ثابت کند وی در مکان دیگری کشته و سپس جنازه‌اش به محل کشف منتقل شده است. امروزه بیش از هر زمان دیگری ضرورت استفاده از علم در کارهای کارآگاهی احساس می‌شود و زمین‌شناسی قانونی نیز بسرعت در حال پیشرفت و تکمیل و دقیق‌تر شدن است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر