بسیاری افراد، چای سبز را قلب سلامت می‌دانند، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد این جایگاه به تنهایی از آن چای سبز نیست و دم‌نوش‌های دیگری نیز هستند که در سرزمین سلامت پادشاهی می‌کنند. در ادامه خواص مهمی از دم‌نوش‌هایی نام آشنا را به روایت مجله پریونشن خواهید خواند. در یک آزمایش کوچک کلینیکی، محققان ایرانی دریافتند شرکت‌کنندگانی که به مدت چهار هفته و پس از هر وعده غذایی جوشانده ختمی مصرف می‌کنند فشار خونشان 44 درصد کاهش یافته بود. این عدد 4 درصد بیشتر از افرادی است که به جای جوشانده ختمی، چای سبز مصرف کرده بودند.
کد خبر: ۵۹۰۵۸۴

دکتر کوین اسپلمن، متخصص گیاهان طبی و محقق موسسه ملی سلامت آمریکا می‌گوید: «در پژوهش‌های اولیه درباره چای ختمی تاثیرات مهمی بر فشار خون در کنار تغییرات مثبتی بر کلسترول و تری گلیسیرید خون مشاهده شده بود. این عوامل زمینه خطر را برای ابتلا به بیماری‌های قلبی ـ عروقی فراهم می‌آورند. اکنون با گذشت زمان به نظر می‌رسد جوشانده ختمی بسیار مفید و موثر است.» هر چند بسیاری بر این باورند که جوشانده ختمی گوهر پنهان سلامت است، اما از سایر دم‌نوش‌ها نباید غافل بود.

در پی نتایج برخی پژوهش‌های جدید، گل همیشه بهار و بابونه نیز از سایه چای سبز بیرون آمده‌اند. دانشمندان صربستانی بتازگی به ارزش شیمیایی ضد سرطان جوشانده‌های گل همیشه بهار و بابونه پی‌برده‌اند؛ هر دوی این دم‌نوش‌ها به سلول‌های بدخیم حمله می‌کنند، اما چای گل همیشه بهار تاثیر بیشتری از خود نشان داده است. طبق نتایج این پژوهش که در مجله پژوهش‌های گیاه درمانی (Phytotherapy Research) منتشر شده است، این چای سلول‌های نامطلوب را از بین می‌برد، سلول‌هایی را که در شکل گیری سرطان پوست (ملانوما)، سرطان دهانه رحم و لوسمی مزمن (نوعی سرطان خون) نقش دارند، بلکه جلوی از بین رفتن سلول‌های خونی سالم را نیز می‌گیرد.

هر دو نوع دم‌نوش مقادیر بسیار زیادی از ترکیبات فنولیک دارند که به باور کارشناسان به دلیل ماهیت ضد عفونت‌شان خاصیت آنتی‌اکسیدانی، ضد التهاب و ضد سرطانی از خود بروز می‌دهند. با این حال درست است که این دو دم‌نوش در ظروف آزمایشگاهی از پس سلول‌های سرطانی برآمدند، اما واردشدن افشره آنها به عنوان دارو به جریان خون می‌تواند سمی و خطرناک باشد. به همین دلیل فعلا تنها راه مصرف این داروهای گیاهی شیوه سنتی دم‌کردن و نوشیدن آنهاست.

اسپلمن می‌گوید شما باید کارتان این باشد که فنجان خود را با این دو نوع دم‌نوش پر کنید. بابونه دم‌کرده می‌تواند درد معده را تسکین دهد. «اگر شما به هر نوع اختلال و گرفتاری معده مبتلا باشید، این دم‌نوش آرامش را به شما باز می‌گرداند.»

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها