آیا راهکارهای تمرکز و موفقیت در امتحانات را می‌دانید؟

بهترین روش‌های یادگیری و درس خواندن

بار‌ها شنیده‌ایم که دانشجو و یا همکاری می‌گوید: دیگرحال و حوصله خواندن این کتاب را ندارم یا هرچقدرمیخوانم مثل اینکه کمتر یاد می‌گیریم یا ده بار خواندم و تکرار کردم ولی بازهم یاد نگرفتم. براستی مشکل چیست؟ آیا برای یادگیری درس واقعا باید ۱۰ بار کتاب را خواند؟ مطمئنا اگر چنین باشد، مطالعه کاری سخت و طاقت فرسا است. اما واقعیت چیزی دیگر است.
کد خبر: ۵۸۸۳۹۴

واقعیت آن است که این گروه از فراگیران، روش صحیح مطالعه را نمی‌دانند و متاسفانه در مدرسه و دانشگاه هم چیزی راجع به چگونه درس خواندن نمی‌آموزند. برای داشتن مطالعه‌ای فعال و پویا نوشتن نکات مهم درحین خواندن ضروری است تابرای مرورمطالب، دوباره کتاب رانخوانده ودر زمانی کوتاه ازروی یادداشتهای خودمطالب را مرور کرد. خواندن بدون یادداشت برداری یک علت مهم فراموشی است.

روشهای صحیح مطالعه، مطالعه و یادگیری


مزایای شیوه صحیح مطالعه

۱- زمان مطالعه را کاهش می‌دهد.
۲- میزان یادگیری را افزایش می‌دهد.
۳- مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانی‌تر می‌کند.
۴- بخاطر سپاری اطلاعات را آسان‌تر می‌سازد.
۶ روش صحیح مطالعه

۱- خواندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه است. مطالعه فرآیندی فعال و پویا است وبرای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا کرد و نکات مهم را یادداشت کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز، خصوصا قبل از امتحان، بتوان از روی نوشته‌ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا به خاطر سپرد.
۲- خط کشیدن زیر نکات مهم: این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش کاملی برای مطالعه نیست چرا که در این روش بعضی از افراد بجای آنکه تمرکز و توجه بروی یادگیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیر نکات مهم می‌گردد. حداقل روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را کاملا درک کنند و سپس زیر نکات مهم خط بکشند نه آنکه در کتاب بدنبال نکات مهم بگردند تا زیر آن را خط بکشند.
۳- حاشیه نویسی: این روش نسبت بدو روش قبلی بهتر است ولی بازهم روشی کامل برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می‌تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.
۴- خلاصه نویسی: در این روش شما مطالب را می‌خوانید و آنچه را که درک کرده‌اید بصورت خلاصه بروی دفتری یادداشت می‌کنید که این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می‌باشد چرا که در این روش ابتدا مطالب را درک کرده سپس آن‌ها را یادداشت می‌کنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست.
۵- کلید برداری: کلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است. در این روش شما بعد از درک مطالب، بصورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می‌کنید و در واقع کلمه کلیدی کوتاه‌ترین، راحت‌ترین، بهترین وپرمعنی‌ترین کلمه‌ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می‌شود.
۶- خلاقیت و طرح شبکه‌ای مغز: این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصا فراگیری مطالب درسی است. در این روش شما مطالب را می‌خوانید بعد از درک حقیقی آن‌ها نکات مهم را به زبان خودتان و بصورت کلیدی یادداشت می‌کنید و سپس کلمات کلیدی را بروی طرح شبکه‌ای مغز می‌نویسد (در واقع نوشته‌های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می‌کنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص می‌کنید) تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب، فقط به طرح شبکه‌ای مراجعه کرده وبا دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بروی طرح شبکه‌ای مغز، آن‌ها را خیلی سریع مرور کنید.


شرایط مطالعه صحیح و درست چیست؟

در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازید و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسید و با دانستن آن‌ها می‌توانید با آگاهی بیشتری درس خواندن را آغاز کنید و مطالعه‌ای فعال‌تر داشته باشید:
۱- آغاز درست: برای موفقیت در مطالعه، باید درست آغازکنید.
۲- برنامه ریزی: یکی از عوامل اصلی موفقیت، داشتن برنامه منظم است.
۳- نظم و ترتیب: اساس هر سازمانی به نظم آن بستگی دارد.
۴- حفظ آرامش: آرامش ضمیر ناخود آگاه را پویا و فعال می‌کند.
۵- استفاده صحیح از وقت: بنیامین فرانکلین می‌گوید: آیا زندگی را دوست دارید؟ پس وقت را تلف نکنید زیرا زندگی از وقت تشکیل شده است.
۶- سلامتی و تندرستی: عقل سالم در بدن سالم است.
۷- تغذیه مناسب: تغذیه صحیح نقش مهمی در سلامتی دارد.
۸- دوری از مشروبات الکلی: مصرف مشروبات الکلی موجب ضعف حافظه می‌شود.
۹- ورزش: ورزش کلید عمر طولانی است.
۱۰- خواب کافی: خواب فراگیری و حافظه را تقویت می‌کند.
۱۱- درک مطلب: آنچه در حافظه بلند مدت باقی می‌ماند، یعنی مطالب است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها