jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۵۸۷۳۱۷   ۲۱ مرداد ۱۳۹۲  |  ۰۹:۱۲

وجود خون در مدفوع همیشه باید جدی گرفته شود و با مراجعه به پزشک بررسی‌های لازم روی آن صورت گیرد.

خونریزی‌های مدفوعی

بواسیر یا هموروئید که به دلیل برجسته شدن رگ‌های مقعدی ایجاد می‌شود، شایع‌ترین علت خونریزی‌ های مدفوعی است.

در این نوع بیماری معمولا پس از دفع مدفوع، خون دفع می‌شود. در واقع خون از مدفوع جداست و خیلی با آن مخلوط نشده است.

از دیگر بیماری‌های شایع که مشابه همین علامت یعنی دفع خون از مدفوع را دارد، شقاق‌های مقعدی است که به دلیل پارگی‌های ریز اطراف مقعد ایجاد می‌شوند.

این بیماری به دلیل یبوست‌های طولانی و زورزدن‌های پیاپی برای دفع مدفوع ایجاد می‌شود. در مورد خونریزی‌های مدفوعی که خون و مدفوع کاملا با هم مخلوط می‌شوند، شایع‌ترین علت اسهال‌های خونی عفونی است و البته دو بیماری مهم یعنی کولیت زخمی و سرطان روده بزرگ از علل خونریزی طولانی مدت مدفوعی محسوب می‌شود.

از جمله بیماری‌های بسیار شایعی که خونریزی از مدفوع ایجاد می‌کنند میکروب‌ها و انگل‌ها هستند، اسهال‌های خونی که به دلیل این عوامل ایجاد می‌شوند معمولا سیر حادی دارند یعنی طی چند روز ایجاد می‌شود و فرد را دچار اسهال شدید همراه دفع خون می‌کند. اسهال خونی بخوبی قابل علاج بوده و با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

کولیت زخمی بیماری خود ایمنی است که در آن مخاط روده بزرگ با هجوم سلول‌های دفاعی زخم شده و بیمار دچار درد شکم، اسهال و خونریزی می‌شود. این بیماری سیر مزمنی دارد و تا سال‌ها فرد را به مشکل می‌اندازد و بیمار باید دارو مصرف کند.

به دلیل شیوع سرطان روده بزرگ و قابل علاج بودن آن هر گونه خونریزی مدفوعی نیازمند انجام کولونوسکوپی است تا پزشک از سلامت روده بزرگ مطمئن شود.

خوشبختانه در سال‌های اخیر با تحصیل تعداد زیادی از پزشکان در رشته فوق‌تخصصی گوارش انجام کولونوسکوپی کامل میسر شده است.

تاکید بر این نکته ضروری است که در صورت تشخیص زودرس سرطان کولون این بیماری با انجام جراحی کاملا درمان و باعث بهبود کامل بیمار و عمر طولانی او می‌شود و تنها راه تشخیص زودرس این بیماری انجام کولونوسکوپی کامل به دست یک پزشک ماهر است.

اگر چه درد شکم، تغییر اجابت مزاج و خونریزی مدفوعی علائم سه‌گانه سرطان روده بزرگ هستند ولی باید به خاطر داشت که ممکن است یک بیمار فقط دارای درد شکم باشد و سایر علایم را نداشته باشد. کاهش وزن بخصوص در افراد مسن همیشه باید مورد توجه قرار بگیرد.

به عنوان مثال اگر یک فرد شصت ساله دچار دردهای گاه به گاه در شکم است و روز به روز لاغرتر می‌شود، حتما باید به فکر بدخیمی روده بزرگ باشیم و بررسی‌های تشخیصی از جمله کولونوسکوپی را برایش در نظر بگیریم.

در پایان تاکید می‌کنم که در سنین بالا هرگونه خونریزی از مقعد به هر شکل، بخصوص اگر با کاهش وزن یا دردهای شکمی باشد باید با دقت بیشتری بررسی شود.

دکتر رضا کریمی - فوق تخصص بیماری‌های غدد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

این روزها با شیب کمی شاهد افزایش ابتلا، مراجعه به بیمارستان‌ها و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در بازه سنی ۵ تا ۱۷سال هستیم. افزایش ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا می‌تواند به‌خاطر ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور باشد.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش