jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۸۱۰۹۳   ۲۹ تير ۱۳۹۲  |  ۲۱:۰۴

درختان طولانی ترین خیابان پایتخت یکی پس از دیگری غیب می شوند تا تراژدی قطع درختان کهنسال شهرمان همچنان ادامه داشته باشد.

خیابان ولیعصر که زیبایی درختان کهنسال سر به فلک کشیده اش آن را در فهرست میراث ملی ثبت کرده و قرار است بزودی پرونده ثبت جهانی آن نیز به یونسکو ارسال شود ، چند روز پیش باز هم شش اصله از درختان کهنسال خود را از دست داد، البته این بار نه به دلیل احداث یک بزرگراه یا اجرای فلان طرح عمرانی بلکه به بهانه آفت زدگی.

هرچند باز هم به روال همیشه این شهروندان بودند که جای خالی درختان قطع شده در حوالی میدان ونک را به مسئولان سازمان میراث فرهنگی گزارش دادند تا به این موضوع رسیدگی شود ، اما تا پیش از این‌که گزارش های مردمی بالا بگیرد ، نه مسئولان سازمان میراث فرهنگی استان تهران از ماجرا بویی برده بودند و نه مسئولان شهرداری زحمت هرگونه توضیحی درباره قطع این شش اصله درخت کهنسال را به خود داده بودند.

مسئـولان سازمان میراث فرهنگی استان تهران که پس از تماس های مــــردمی و پیگیری خبرنگاران از ماجرا مطلع شدند، صرفا به این‌که شهرداری باید برای قطع این درختان از میراث فرهنگی اجازه می گرفت ، بسنده کرده‌اند.

در مقابل مسئولان معاونت خدمات شهری شهرداری تهران عنوان کرده اند که این درختان به دلیل آفت زدگی و خطری که از بابت سقوط شان وجود داشت، قطع شده اند و بزودی درختان جدیدی جایگزین آنها خواهد شد ، البته برای شهروندانی که خیابان ولیعصر مسیر هر روز رفت و آمدشان است باور این گفته مشکل است ، آنها می گویند درختان قطع شده آنقدر محکم ، تنومند و سرسبز روی پای خود ایستاده بودند که آفت زدگی این درختان و این‌که چاره ای جز قطع کردن آنها وجود نداشته ، باور کردنی نیست.

از طرفی قطع شبانه این درختان در حوالی میدان ونک این شبهه را بوجود آورده که باز هم شهرداری برای حل مشکل آسان ترین راه را که قطع درختان بوده انتخاب کرده است ، اگر آفت زدگی دلیل قطع این درختان بوده واقعا هیچ راهی برای حفظ این درختان وجود نداشت؟

آیا لازم نبود شهرداری قبل از قطع این درختان که ثبت ملی شده بودند سازمان میراث فرهنگی را در جریان قرار می‌داد‌؟ قطع شبانه درختان خیابان ولیعصر از سوی شهرداری آن هم بدون اطلاع سازمان میراث فرهنگی چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

این اولین بار نیست که درختان خیابان ولیعصر به بهانه‌ای قطع می شوند ، دور نیست زمانی که برای طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه ، دیگر درختی باقی نمانده باشد که شهروندان تهرانی بخواهند با آن به زیبایی شهرشان ببالند.

پوران محمدی / گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر