jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۸۰۳۴۴   ۲۶ تير ۱۳۹۲  |  ۱۶:۵۹

خانمی سوال کرده است در چند نوبت پس از خرید بعضی مواد غذایی بسته‌بندی شده مانند کنسرو ماهی و لوبیا و... به خاطر حس کنجکاوی، اقدام به وزن کردن دقیق محتویات بسته‌های مذکور کرده و در برخی از موارد آزمایش، وزن واقعی داخل بسته، کمتر از حداقل وزنی بوده که روی بسته مواد غذایی درج شده است.

 ایشان پرسیده آیا این اقدام، ممنوع یا جرم و قابل پیگیری است؟ موضوع سوال از مصادیق کم‌فروشی و مغایر موازین شرعی و قانونی است و حسب مورد می‌تواند واجد مسئولیت و ضمان حقوقی یا کیفری باشد البته باید تمامی شرایط و آثار پیرامون موضوع، از قبیل وجود یا عدم قصد عامدانه یا تقصیر یا سوءنیت یا... را مشخص کرد تا دقیقا نوع و میزان مسئولیت کیفری یا حقوقی یا شمول مقررات راجع به تعزیرات حکومتی مربوط مشخص شود؛ به هر جهت شرکت یا کارخانه سازنده و بسته‌بندی‌کننده مربوط مسئولیت جبران تمامی خسارات وارده را به عموم افرادی که محصولات آنها را خریداری کرده‌اند، به عهده خواهد داشت و البته این مسئولیت نافی مسئولیت و پاسخگویی آنها نسبت به تخلفات تعزیراتی یا جرایم کیفری، در صورت اثبات در مراجع ذی‌صلاح مربوط نخواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر