jamejamnashriyat
نشریات چمدان کد خبر: ۵۵۸۵۲۴   ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۲۱:۲۳

نگاهی به 10 مرکز مسکونی شناور جهان

خانه‌هایی روی‌آب

هنگامی که سخن از خانه‌های شناور به میان می‌آید، بیشتر افراد شهر ونیز ایتالیا را به خاطر می‌آورند، اما در سراسر دنیا بیش از ده مرکز مسکونی روستایی و شهری وجود دارد که به صورت شناور در میان آبراه‌ها، دریاها و دریاچه‌ها قرار گرفته‌اند و بسیار پرجمعیت هستند. هرچند شهرت هیچ کدام از این شهرها به ونیز نمی‌رسد اما زیبایی‌هایشان کم از این شهر ایتالیایی ندارد. در این شماره نگاهی داشته‌ایم به ده شهری که روی آب بنا شده‌اند.

سانتاکروز دل ایسلوته ـ کلمبیا

سانتاکروز دل ایسلوته، جزیره‌ای کوچک در نزدیکی جزایر کارائیب و در کشور کلمبیاست. این جزیره با جمعیتی معادل 1200 نفر، پرجمعیت‌ترین جزیره شناور جهان محسوب می‌شود. سطح این جزیره کوچک با 90 خانه پوشیده شده و شاید کمتر بتوان زمین خالی در آن یافت. این جزیره برخلاف دیگر جزایر ساحل تفریحی و پلاژ شنا ندارد.

جالب این که جزیره سانتاکروز بدون گورستان است و ساکنان آن برای خاکسپاری مردگان خود به سرزمین اصلی‌شان مراجعه می‌کنند، این تنها نداشته ساکنان این جزیره نیست، در سانتا کروز از وجود نیروی برق هم خبری نیست و مردم جزیره آب آشامیدنی خودشان را هم از سرزمین مادری تهیه می‌کنند.

فلورِس ـ گواتمالا

بخش قدیمی شهر فلورس روی جزیره‌ای در دریاچه پیتن ایتزا قرار گرفته است. این جزیره با جمعیتی حدود 15 هزار نفر یکی از مراکز جمعیتی مهم این کشور است. فلورس به واسطه جاده‌ای باریک به سرزمین مادری و بخش جدید شهر متصل شده و به سبب مجاورت با ویرانه‌های مایان، در طی سال‌های گذشته این شهر شناور به مرکز گردشگری گواتمالا بدل شده است. معماری فلورس به جهت سال‌ها استعمار، تاثیر معماری غربی است. خیابان‌های این شهر شناور، سنگفرش و آرام است و عمده مردم پیاده یا با دوچرخه در شهر می‌گردند. انواع مراکز اقامتی، رستوران‌های گوناگون و تورهای گردشگری متعدد در این شهر وجود دارند و به گردشگران خدمات ارائه می‌کنند.

مکزکالتایتن ـ مکزیک

مکزکالتایتن جزیره کوچک انسان ساختی است که در سواحل ایالت نایاریت قرار گرفته است. این منطقه به عنوان زادگاه آزتک‌ها شناخته می‌شود و به دلیل آثار باستانی به جا مانده از این قوم، هر ساله گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف دنیا به سوی خود می‌کشاند. در‌طول فصل خشک، این جزیره همچون یک جزیره معمولی است؛ اما در طول فصول بارانی تمامی سطح آن در آب شناور و با سطح دریا برابر می‌شود و تردد در آن به وسیله قایق صورت می‌گیرد. وجود جاذبه‌های تاریخی فراوان در این منطقه و شناور شدن آن، مکزکالتایتن را به یکی از مناطق گردشگری مهم در مکزیک بدل کرده است. این جزیره دارای جمعیتی 800 نفری است و عمده فعالیت اقتصادیشان در حوزه گردشگری است.

کی لار ییوا ـ میانمار

دریاچه اینله در کشور میانمار جمعیتی 70 هزار نفری را در قالب چهار شهر با عنوان کی لار ییوا جا داده است. بیشتر ساکنان این دریاچه در خانه‌های چوبی ساده از جنس بامبو زندگی می‌کنند و غذای مورد نیاز خود را با کشاورزی روی باغ‌های شناور تهیه می‌کنند. برخی افراد جهت کار به این شهر شناور وارد می‌شوند و جمعیت آن را در طی روز گاه به صد هزار نفر افزایش می‌دهند. یکی از بازی‌های محلی کی لار ییوا مسابقه قایقرانی با پاست. در این مسابقه افراد باید مسیری طولانی را با بستن پای خود به قایق طی کنند. هدف از این بازی آماده‌سازی جوانان برای طی مسافت طولانی خانه تا باغ‌های شناور با قایق است.

لیندااُ ـ آلمان

شهر لیندااُ جزیره‌ای در قسمت شرقی دریاچه کنستانس در ایالت باورایاست. این جزیره از سوی جاده‌ای باریک به سرزمین اصلی متصل شده است و شهری تاریخی محسوب می‌شود؛ چراکه بقایای آثاری از امپراتوری روم در قرن یکم میلادی در این جزیره پیدا شده است.

صومعه‌ای متعلق به قرن‌سیزدهم‌میلادی نیز همچنان در لیندااُ وجود دارد و به عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی این شهر مورد بازدید قرار می‌گیرد.

مساحت این جزیره 748 متر مربع است و جمعیتی در حدود 25 هزار نفر در آن سکونت دارند. معماری ویژه شهر لیندااُ و موقعیت جزیره‌ای و شناور آن سبب جذب گردشگران بسیاری به این منطقه شده است تا جایی که امروز صنعت گردشگری مهم‌ترین بخش اقتصاد این شهر شناور را تشکیل می‌دهد.

گانویه ـ جمهوری بِنین

بزرگ‌ترین روستای دریاچه‌ای آفریقا را می‌توان در دریاچه نوکویه در میان طبیعت بی‌نظیر بنین یافت. این روستای شناور که به ونیز آفریقا شهرت دارد در حدود قرن شانزدهم یا هفدهم میلادی ساخته شده است. در آغاز قرن هفدهم کشور بنین (داهومی سابق) در تصرف فون‌ها، بزرگ‌ترین قوم این کشور بوده است. افراد این قبیله با پرتغالی‌ها معامله می‌کردند و‌ آنها اقوام کوچک‌تر را شکار می‌‌کردند و به‌عنوان برده به پرتغالی‌ها می‌فروختند. گانویه شهری است دفاعی که در برابر شکارچیان انسان ساخته شده است. اکنون در این شهر دریاچه‌ای بیش از 200 هزار نفر زندگی می‌کنند. تردد در میان خانه‌ها از طریق قایق امکان‌پذیر است و شغل اصلی مردم آن ماهیگیری است.

یوروس ـ پرو

دهکده یوروس یکی از متفاوت‌ترین مراکز مسکونی جهان است که در میان دریاچه تیتیکاکا واقع شده است. مردم این دهکده با استفاده از نوعی نی خشک به نام توتورا به ساخت جزایری دست‌ساز اقدام کرده‌اند. این مراکز مسکونی برای اولین بار با اهداف دفاعی ساخته شده‌اند. پس از ساختن هر مرکز اقامتی آن را به آب دریاچه می‌اندازند و نی‌ها با خیس شدن در آب سنگین شده و ثابت می‌مانند. هر مرکز مسکونی به طور متوسط 30 سال عمر می‌کند و به علت پوسیدگی در عمق و فرونشینی باید پیوسته از بالا ترمیم و جایگزین شود. جمعیت دهکده یوروس در طول فصل‌های متفاوت و از بین صد تا 2000 نفر در نوسان است. مردم این دهکده بیشتر نیازهای خود را به صورت اولیه و از اطراف دریاچه تامین می‌کنند و عمده فعالیت اقتصادی آنها تولید صنایع دستی است.

ووژِن ـ چین

شهر ووژن یکی از شش شهر باستانی است که در جنوب رودخانه یانگ تسه چین قرار دارد. این شهر شناور دارای مناظر زیبا و چشم‌اندازهای طبیعی و انسانی گوناگون است. یکی از مهم‌ترین تفریح‌های گردشگران در ووژن، گشت‌زنی میان آبراهه‌های متعدد این شهر با استفاده از تاکسی‌های آبی معروف آن است. قدمت این شهر شناور به بیش از 1300 سال می‌رسد و جاذبه‌های تاریخی فراوانی چون پل‌های سنگی قدیمی و کنده‌کاری‌های چوبی باستانی دارد. ووژن با داشتن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوان یکی از ده مقصد محبوب چین به شمار می‌رود. هتل‌های مجلل، تورهای گردشگری متنوع به همراه تجربه‌های متفاوت ووژن را به مقصد دلپذیر گردشگران و ماجراجویان تبدیل کرده است.

هَلونگ ـ ویتنام

روستای شناور هلونگ در شمال شرقی ویتنام در میان آب‌های خلیجی به همین نام قرار گرفته است. در این روستای شناور جمعیتی معادل هزار نفر زندگی می‌کنند. زندگی مردم این روستا پیوندی عمیق با دریا دارد و پیشه اصلی آنها ماهیگیری است. در خلیج هلونگ و در کنار روستای شناور، صخره‌های عظیم زیبایی از دل آب بیرون زده‌اند. این خلیج یکی از سایت‌های مهم جهانی یونسکو محسوب می‌شود و سالانه گردشگران خارجی بسیاری برای تماشای چشم‌اندازهای طبیعی و زندگی شناور مردم روستای هلونگ به این نقطه سفر می‌کنند. سطح این روستا امکان ایجاد فعالیت‌های گردشگری را ندارد و اغلب بازدیدکنندگان با قایق در اطراف آن گشت می‌زنند.

کوپانی ـ تایلند

دهکده ماهیگیری کوپانی در ایالت فَنگ آنگا یکی از زیباترین مناطق کشور تایلند است و هر ساله گردشگران بسیاری را جذب می‌کند. این دهکده از سوی اعضای دو خانواده قدیمی ماهیگیر در این منطقه ساخته شده است. اکنون 2000 نفر در این دهکده شناور زندگی می‌کنند که بیشترشان متعلق به دو خانواده موسس آن دهکده هستند. شغل اصلی مردم کوپانی در گذشته تنها ماهیگیری بوده، اما با شناخته شدن این دهکده در سطح جهان، امروزه کوپانی به مکانی جذاب برای گردشگران خارجی بدل شده و مشاغل مرتبط با گردشگری در آن رونق فراوان دارد. یکی از جاذبه‌های این دهکده، زمین فوتبال شناور آن است که از سوی کودکان محلی با استفاده از تکه‌های قدیمی چوب و قایق‌های ماهیگیری ساخته شده است.

آیسا اسدی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر