jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۵۵۳۳۹۴   ۲۳ فروردين ۱۳۹۲  |  ۱۰:۰۳

ما با «خاک» در زندگی امروزمان درگیریم... کافی است پرتویی از نور روی میز کارمان، فرش و سایل خانه بیفتد تا ببینیم خاک در خانه ما چه می‌کند! اما چاره چیست و با این مزاحم همیشه حاضر چه باید بکنیم؟

 

●از کجا می‌آید؟

راه حل هر چیزی در کشف علت وجودی‌اش است؛ اگر می‌خواهید با خاک در خانه‌تان بجنگید اول از همه باید بدانید این همه خاک از کجا می‌آید. خاکی که در خانه ماست دو منبع داخلی و خارجی دارد؛ یکی از مقصرهای اصلی و البته خارجی ورود خاک به خانه، خود ما هستیم! ما خاک را با خودمان، لباس‌ها و وسایلمان به خانه می‌آوریم. حتی اگر دم در کفش‌هایمان را تمیز کنیم روی لباسمان حتما گرد و غباری نشسته که بزودی بلند می‌شود و پا در خانه‌مان می‌گذارد. پس اولین راه، تکان دادن لباس‌ها و وسایلمان خارج از در ورودی خانه است که زیاد هم شدنی نیست.

درز در و پنجره‌ها، ساختمان‌سازی‌های بیرون، دریچه‌های کولر و... هم متهم‌های ردیف‌های بعدی هستند که می‌توان با بستن درز در و پنجره و دریچه‌های کولر، تا حد زیادی از ورود خا ک به خانه جلوگیری کرد.

 

●پارچه گردگیری یا گردگیر؟

به جای استفاده از تی‌شرت قدیمی همسرتان یا گردگیر پَر رنگی از پارچه‌های میکروفیبر یا الکترواستاتیکی برای جمع کردن خاک استفاده کنید؛ می‌گوییم جمع کردن چون خاک به این پارچه‌ها می‌چسبد و مثل پارچه‌های دیگر دوباره بلند نمی‌شود و روی جای دیگر نمی‌نشیند بلکه مثل یک آهنربا برای خاک عمل می‌کند. بعد از گردگیری هم بهترین راه شستن و خشک کردن کامل این پارچه‌هاست. اگر به این نوع پارچه‌های گردگیری دسترسی ندارید بهترین گزینه برای شما پارچه خیس است.

 

●پارچه گردگیر، مرطوب یا خشک؟

پارچه گردگیر مرطوب بهتر از نوع خشک آن عمل می‌کند اما برای پاک کردن بعضی سطوح مثل چوب نمی‌توان از پارچه مرطوب استفاده کرد. برای حل این مشکل پارچه‌های گردگیری میکروفیبری تهیه شده که نوع مرطوب هم دارند. می‌توانید سطوح چوبی را با این نوع پارچه‌ها تمیز کنید.

 

●اول جارو یا گردگیری؟

بهتر است اول جاروبرقی بکشید و بعد گردگیری کنید چون با این راه، دو سوم گردوغبارها را جمع می‌کنید و تنها یک سوم باقیمانده را با دست و پارچه جمع خواهید کرد اما حتما از سر مخصوص این نوع جارو که باریک است و پرز دارد، استفاده کنید.

 

●کی باید جنگ را شروع کرد؟

برای پایان هر جنگی باید قبل از شروع آن اقدام کنید. برای جنگ با گردوغبار‌ها هم باید همین کار را انجام دهید. فیلتر دستگاه تهویه هوای خانه را حتما گاه‌گاهی عوض کنید تا گردوغبار وارد خانه نشود، درزهای در و پنجره‌ها را بگیرید، بالکن خاکی خانه را بشویید و فرشی که دم در انداخته‌اید را هفته‌ای یک بار بشویید.

 

●کف زمین را چه کنیم؟

کف زمین، مبلمان، لبه پنجره‌ها و فرش تنها جاهایی نیستند که گردوخاک می‌گیرند بلکه خودشان یک تولیدکننده بالقوه گردوغبار هستند. چرا؟ به جنس مبل‌هایتان نگاه کنید. اگر پارچه ای باشند پرز دارند، اگر چرم باشند جذب کننده پرز و گردوغبار هستند. پرز فرش‌های خانه منبع تولیدکننده پرز در خانه است. بهترین راه پاک کردن گردوغبار، تمیز کردن زود به زود این وسایل و استفاده از فرش‌هایی با پرزهای کوتاه است.

 

●چند نکته

مهمترین مواردی که در گردوغبار منازل یافت می‌شوند بجز ذرات معلق و گرده گیاهان می‌توان به پوسته‌های بدن انسان، کرک و پشم و بافت‌های اپی‌تلیال بدن حیوانات خانگی، ذرات معلق ناشی از فضولات یا پر پرندگانی که در قفس نگهداری می‌شوند، قارچ‌ها و از همه مهمتر هیره‌ها یا مایت‌ها اشاره کرد که به فراوانی و در حد غیرقابل شمارشی در گردوغبار وجود دارند و تک تک آنها بتنهایی یا مجموعه آنها می‌تواند باعث ایجاد حساسیت در افراد شود. این حساسیت فقط به آسم و آلرژی و حساسیت دستگاه تنفسی فوقانی محدود نمی‌شود بلکه می‌تواند باعث بروز آلرژی‌های پوستی نیز بشود. البته همه افراد به گردوغبار و سایر ذرات داخل آن حساس نیستند و ممکن است در یک خانواده فقط یک یا دو نفر در زمان خاصی حساس شوند و به این عوامل واکنش نشان دهند. به همین دلیل توصیه می‌شود سایر اعضای خانواده که حساس نیستند نظافت و تمیزی خانه را به عهده بگیرند. در عین حال توصیه می‌شود ملحفه‌ها، روبالشی‌ها و روتشکی‌ها که افراد برای استراحت از آنها استفاده می‌کنند هفته‌ای یک تا ۲ بار شسته و حتما اتو شوند. اتو کشیدن در اینجا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در صورتی که اعضای خانواده دچار حساسیت و آلرژی هستند بهتر است الگوی محل زندگی را تغییر داد. به این معنی که بهتر است کمتر از فرش ، قالیچه و موکت استفاده کرد و کف خانه بیشتر از سرامیک، پارکت یا سنگ پوشیده شود تا تمیز کردن آنها بسهولت انجام شود در غیر این صورت باید فرش‌ها و قالیچه‌ها را سالی چند بار شست. می‌توان به جای آویزان کردن انواع پرده‌های پرچین، از لوردراپه یا انواع دیگر پرده‌هایی که براحتی شسته می‌شوند استفاده کرد یا لااقل پرده‌های پرچین را سالی چندبار باز کرد و آنها را به خشکشویی داد. بهتر است انواع مبل‌های پارچه‌ای تغییر کند و از انواع چرمی استفاده شود.

>> پرشین‌پرشیا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها