jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۵۴۹۵۵۴   ۲۴ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۳:۱۱

گردشگری سلامت عنوان پرطمطراقی است و کمی دافعه دارد برای آنها که دل در گرو جاده‌ها دارند، اما مفهوم حقیقی این نوع گردشگری با ترکیب کلمات نه‌چندان مثبتش تفاوت آشکاری دارد: این‌که چمدانتان را ببنیدید و راهی مقصدی شوید که قرار است شما را سر حال کند و اتفاقا خستگی را از تنتان بیرون کند. پس چه انگیزه‌ای بهتر از این برای به جاده زدن؟

 

تسکین از نوع سرعین

تصور کنید در چشمه‌ای نشسته‌اید و آب گرم بدنتان را ماساژ می‌دهد. همین ویژگی به ظاهر معمولی بسیاری از گردشگران را راهی شمال غربی ایران می‌کند تا همین لذت معمولی و مفید را تجربه کنند.

شهر سرعین یا سرقین در 28 کیلومتری شرق اردبیل است با چشمه‌های معدنی و آب گرم متعدد. آب درمانی مهم‌ترین انگیزه گردشگرانی است که به این شهر وارد می‌شوند. در سرعین چشمه‌های آب‌گرم متعددی وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به قره سو، ساری سو، گاومیش گلی، گزال، آب یل سویی، قهوه‌خانه، بش باجی‌لار، آب چشم و آب پهن اشاره کرد. استحمام در چشمه‌های سرعین آرامبخش است و دردهای عصبی، روماتیسمی و دردهای مفصلی با ریشه عصبی را تسکین می‌دهد.

آهن بنوشید، نفس بکشید

جایی در دل کوه، لم‌داده در استخر آب گرم با منظره‌ای دوست داشتنی. این تصویر رویایی را می‌توانید در کردستان محقق کنید. تحقق این رویا در 50 کیلومتری شمال غربی کامیاران و ده‌کیلومتری شمال غربی روستای پلنگان میسر می‌شود در دامنه کوه‌های روستای گواز. آب این چشمه‌ها گوگردی بوده و سولفور دارد. در محل خروج آب از دل زمین، رنگ آن شیری است که نشان‌دهنده وجود ترکیبات آهن در این آب‌هاست. گردشگران بسیاری در فصل بهار و تابستان از سنندج، کامیاران و مریوان به این گردشگاه درمانی می‌آیند تا از آب قابل شرب این چشمه‌ها نوشیده و در آن استحمام کنند. آب این چشمه‌ها جهت بهبود روماتیسم، بیماری‌های تنفسی، آلرژی و بیماری‌های پوستی بسیار موثر است. وجود مناظر بکر طبیعی و آب و هوای خوش سبب شده گردشگرانی که به قصد درمان به این منطقه سفر می‌کنند، مدتی را نیز در گردشگاه‌ها و مراکز تفریحی آن سپری کنند.

آب‌تنی در حاشیه راین

شهرت آب‌گرم‌های ایران را بدون شک استان اردبیل برده است، اما وجود آب‌گرم‌های متعدد در سراسر ایران نشان می‌دهد این مورد تنها معدود به اردبیلی‌ها نمی‌شود، بسیاری از استان‌های دیگر هم مملو از این نعمت‌های طبیعی است. یکی از آنها کرمان است که وجود بیش از 30 چشمه آب‌گرم و معدنی در نقاط مختلف این استان، از مهم ترین ویژگی‌های طبیعی کرمان و قابلیتی ارزشمند در جهت توسعه گردشگری سلامت است. بیشتر چشمه‌های این منطقه به سبب خروج از شکاف سنگ‌های آتشفشانی، سرشار از مواد معدنی مفید برای بدن هستند و در درمان دردهای مفصلی و روماتیسم، دردهای عصبی و تشنج، بیماری‌های دستگاه گوارش و همچنین بیماری‌های پوستی بسیار مفید هستند. آب این چشمه‌های آتشفشانی در آرامش‌بخشی و تسکین ناراحتی‌های روحی بسیار موثر هستند. چشمه معدنی غرغره (باباترش) در 40 کیلومتری راین قرار دارد.

با آهک دوش بگیرید

هر چند تن به آب‌گرم‌زدن در شهرهای سرد مثل سرعین مزه دیگری دارد، اما آب‌گرم هرمزگان از جنس دیگر، مزه دیگری است.‌چشمه آب معدنی گنو در دره‌ای مشرف به کوه گنو (که دارای ارتفاعات سخت آهکی است) قرار گرفته است. این چشمه در 34کیلومتری شمال شرقی بندرعباس است. آب‌گرم گنو معروف‌ترین چشمه معدنی در سراسر هرمزگان است و تقریبا در تمامی سال پذیرای گردشگران درمانی گوناگونی از نقاط مختلف هرمزگان‌ ‌ است. آب چشمه معدنی گنو از دسته آب‌های گوگردی کلروره سولفاته کلسیک محسوب می‌شود که بسیار گرم است. آب‌گرم گنو مجهز به دو استخر بزرگ زنانه و مردانه، چندین اتاقک و رواق برای استراحت و اقامت گردشگران، فروشگاهی برای مواد خوراکی و نوشیدنی به همراه سایر امکانات نظیر محل توقف اتومبیل است. نخلستان‌های اطراف چشمه به همراه چشم اندازهای کوه گنو و آبشار مجاورش از دیگر جاذبه‌های این منطقه محسوب می‌شود.

ییلاق با طعم گوگرد

رامسر هم فال است و هم تماشا. از گذشته تا امروز این شهر به نوعی ویترینی بوده است از شهرهای شمالی ایران. اما چشمه‌های آب گرم این منطقه دو نوع هستند، آب‌های معدنی گوگردی و گازدار که هر کدام خاصیت خود را دارند.

آب‌های معدنی گوگردی برای تسکین و درمان امراض پوستی، ضعف اعصاب، بیماری‌های مفصلی و استخوان درد مفید هستند. این آب‌ها که در اطراف هتل رامسر و همچنین منطقه سادات شهر قرار گرفته‌اند، قابل شرب نیستند. آب‌های معدنی گازدار برای بیماران کلیوی بسیار مفید است. این چشمه‌ها که در دو منطقه ییلاق لپاسر (آب سیاه) و روستای جواهرده قرار گرفته‌اند، هر دو قابل شرب هستند. گردشگران با سفر به رامسر علاوه بر بهره‌گیری از این آب‌های معدنی شفابخش می‌توانند با حضور در مناطق ییلاقی و استراحت در این مکان‌های طبیعی به بهبود شرایط بدنی و روحی خود کمک کنند.

تمدد اعصاب در دمای 70‌درجه

دوش آب داغ ( نه گرم)‌ حس آرامبخش فوق‌العاده‌ای را دارد و همه‌ما تجربه آن را داریم، اما یکی از آب‌گرم‌های ایران در مشگین‌شهر ویژگی عجیبی دارد. این چشمه گرم‌ترین چشمه ایران است و دمای آب آن تا 70 درجه هم می‌رسد.

چشمه آب‌گرم قینرجه در 15 کیلومتری جنوب مشگین‌شهر گرم‌ترین چشمه آب‌گرم ایران و البته جهان محسوب می‌شود. چشمه آب‌گرم قوتورسوئی هم در 48 کیلومتری جنوب مشگین شهر است که در درمان بیماری‌هایی چون آماس و دردهای مفصلی، سرفه‌های تشنجی، برونشیت مزمن همراه با آسم، جوش‌های بدن و... مفید است.

چشمه آب‌گرم ایلاندو در 11 کیلومتری جنوب مشگین شهر از زمین می‌جوشد و به خاطر دمای بالای آب، تسکین‌دهنده دردهای عمومی بدن، تقویت‌کننده حالات عمومی بدن و نیز سبب تمدد اعصاب است.

منبع: جام جم/ ضمیمه چمدان/ نصیب فیروز بخت

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها