jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۴۸۲۴۲   ۱۹ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۷:۰۸

ساخت آدامس ضدمیکروبی با نانو ذرات نقره

آدامس با طعم نانو

سده‌هاست که از آدامس برای تمیز و خوشبو کردن دهان استفاده می‌شود. قدمت کاربردهای دارویی آدامس هم به حدود 80 سال پیش برمی‌گردد. سال 1306 یعنی حدود 60 سال بعد از ابداع اولین روش آدامس‌سازی به طریق صنعتی، آدامس‌هایی حاوی مواد دارویی تولید شد که داروی مورد نظر هنگام جویدن آدامس در دهان فرد آزاد می‌شد. برای کاربردهای دارویی آدامس دو نفر از محققان جوان کشورمان نیز بتازگی موفق به تولید پایه آدامس‌ آنتی‌باکتریال حاوی نانو ذرات نقره شده‌اند.

علی همت‌زاده، دانشجوی کارشناسی ارشد نانو فتونیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر که با همکاری سحرالسادات شریعتی دانشجوی کارشناسی ارشد فتونیک دانشگاه شهید بهشتی موفق به ساخت بیس آدامس آنتی‌باکتریال شده در توضیح این طرح تحقیقاتی گفت: در تحقیقات خود که با هدف بررسی اثر ضدمیکروبی بیس آدامس حاوی نانو ذرات نقره انجام شده با افزودن نانو ذرات نقره به ماده شیمیایی پایه آدامس با درصدهای مختلف خواص آنتی‌باکتریال آن را بررسی کرده‌ایم. براساس این تحقیق در صورت استفاده از مقدار مشخصی نانو نقره در پایه آدامس می‌توان 99.99 درصد باکتری‌های محیط کشت را از بین برد.

همت‌زاده با بیان این که استفاده از مقدار محاسبه شده نانو نقره در هر قطعه آدامس، از نظر اقتصادی نیز کاملا مقرون به صرفه است، اظهار کرد: این روش باتوجه به خاصیت جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها در دهان و با عنایت به سازگاری با محیط زیست و ماندگاری طولانی خاصیت باکتری‌زدایی در مقایسه با دیگر روش‌ها، ارجحیت دارد.

وی با اشاره به این که نانو ذرات نقره با جلوگیری از رشد باکتری‌ها، ماندگاری آدامس را نیز بالا می‌برد، خاطرنشان کرد: به این ترتیب نانو نقره می‌تواند جای نگهدارنده‌های شیمیایی آدامس را هم بگیرد.

همت‌زاده درباره ایمنی استفاده از نانو ذرات نقره در آدامس به عنوان یک فرآورده خوراکی گفت: تحقیقات و آزمایش‌های متعدد در کشورهای خارجی ایمنی و عدم تاثیرگذاری ذرات نانو نقره بر سلول‌های جانوری و در عین حال تأثیر آنها در نابودی باکتری‌ها را نشان داده است.

این دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه با اشاره به این که این طرح در مرحله پایلوت است رسیدن آن به فاز تجاری را مستلزم طی پروسه‌ای چهار تا پنج ساله دانست​و گفت: از دو شرکت خارجی پیشنهاداتی برای همکاری دریافت کرده‌ایم که البته عملی شدن آنها مستلزم کسب مجوز از مراجع بهداشتی بین‌المللی است.

علی شمس / جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر