jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۱۶۹۱۷   ۲۷ آبان ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۴

مجموعه بازار قدیم تهران در محاصره بافتی تاریخی از جنوب به خیابان مولوی، از شرق به سیروس یا خیابان مصطفی خمینی، از شمال به بوذرجمهری یا پانزده خرداد و از غرب به خیابان خیام می‌رسد.

بازاری قدیمی است و به همین دلیل نه‌تنها قدیمی‌ترها بلکه گاهی جوان‌ها نیز برخی گذرگاه‌های آن را با اسامی قدیمی می‌شناسند. خیابان‌ها و محله‌های اطراف مثل سبزه‌میدان، چهارراه سیروس، مولوی و... نیز به همین سبب جزو مراکز عرضه کالاهای گوناگون است.

بازار زرگرها، بازار کفاش‌ها، نجارها، کبابی‌ها، چهارسوق، غریبان، بازار امیر و عباس‌آباد ازجمله بازارها و بازارچه‌ها یا به عبارت بهتر گذرگاه‌های اصلی و مسقف و البته معروف در این محدوده است. گفته شده چهار بازار لباف‌ها، کرجی‌دوزها، سراج یا بافنده‌ها و نعلچی‌ها از قدیمی‌ترین بخش‌های این بازارند.

سراهای احمدی، امیرکبیر، امین اقدس، تهرانچی، پاساژهای آنتیک، آهن، زمرد، کویتی‌ها، گل‌ها و بازارچه و تیمچه‌هایی چون کیلویی‌ها، لوازم‌التحریر، مسگرها، نجارها و... ازجمله بخش‌های دیگر این بازارند.

سراها و بازارچه‌های متعدد بازار بزرگ یکی از اولین گزینه‌هایی است که معمولا در ذهن افراد برای خرید ارزان بخصوص اقلام گوناگون جای می‌گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر