Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۰۳۵۴۸ ۳۰ شهريور ۱۳۹۱  |  ۱۹:۰۰

هنگام تولد تقریبا یک تریلیون نورون یا همان یاخته عصبی که در مغزمان وجود دارد، شکل گرفته است، اما پس از تولد رشد سلول‌های عصبی در مغز همچنان ادامه می‌یابد. با رشد کودکان، سلول‌های عصبی که در مغز وجود دارد، توسعه یافته، ارتباطات جدیدی بین یاخته‌های عصبی ایجاد می‌شود.

اگر ارتباطات عصبی مناسبی میان نورون‌ها و دیگر ساختارهای مغز شکل نگیرد، سلول‌های عصبی مغز بتدریج تحلیل رفته، سرانجام می‌میرد. خوشبختانه تعداد سلول‌های عصبی در مغز ما انسان‌ها بیشتر از نیازمان برای انجام کارهای مختلف و برخورداری از توانایی‌ها و قابلیت‌های متفاوت است. بنابراین می‌توان گفت از دست دادن بخشی از سلول‌های عصبی مغز در فرآیند توسعه و پیشرفت مغز و افزایش توانمندی‌های ذهنی کاملا طبیعی است و هیچ آسیبی به مغز نمی‌رساند. از بیست سالگی به بعد در اثر فرآیندی که پیری نامیده می‌شود، بتدریج تعدادی از سلول‌های عصبی مغزمان را از دست می‌دهیم. به این ترتیب تا هفتاد و پنج سالگی حدود یک دهم از یاخته‌های عصبی که هنگام تولد در مغزتان وجود داشت، از بین می‌رود. ممکن است شنیدن این موضوع اندکی موجب ترس و وحشت شود، اما از دست دادن یک دهم از یاخته‌های عصبی مغز به این معنی نیست که تا این سن 10 درصد از هوش و توانایی‌ ذهنی‌تان را از دست می‌دهید. بسیاری از یاخته‌های عصبی مغز توانایی تقسیم‌شدن و تولید سلول‌های جدید عصبی را ندارد، بنابراین اگر این سلول‌ها به هر دلیلی حیاتشان را از دست بدهند، هیچ راهی برای جایگزینی آنها وجود ندارد، اما سلول‌های عصبی زنده می‌توانند تا آخر عمر ما به رشد و توسعه ادامه دهند. به این ترتیب این سلول‌ها انشعابات جدید را تشکیل داده، با دیگر سلول‌های عصبی ارتباط برقرار می‌کنند. تعداد این سلول‌ها و انشعابات آنها بیش از آن چیزی است که در اثر فرآیند پیری از دست می‌دهیم. در مغز گروه دیگری از یاخته‌های عصبی وجود دارد که تحت عنوان یاخته‌های گلیایی از آنها نام برده می‌شود. این سلول‌ها می‌توانند تقسیم شده، سلول‌های جدیدی را تشکیل دهند. یاخته‌های گلیایی در بهبود عملکرد سلول‌های عصبی مغز و همچنین ایجاد شبکه‌ای برای محافظت از آنها نقش مهمی دارند، اما این تعداد سلول‌های مغزی نیست که توانایی مغز را افزایش می‌دهد، بلکه رعایت یک برنامه غذایی سالم و متعادل، آموختن و کسب تجربیات جدید می‌تواند چگونگی منشعب شدن سلول‌های عصبی و ایجاد ارتباط بین آنها را تحت تاثیر قرار دهد. به عبارت دیگر هر چه بیشتر از مغزتان استفاده کنید، به همان نسبت عملکرد آن بهبود خواهد یافت.

مترجم: مریم وکیلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر