jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۴۹۲۸۴۰   ۱۵ مرداد ۱۳۹۱  |  ۰۸:۰۵

خوانندگان می‌توانند با ارسال پیامک به سامانه 30000706 سوالات خود را در موارد مختلف مطرح و در برنامه زنده «دکتر سلام» که هر شب ساعت 21 از شبکه آموزش پخش می‌شود، پاسخ خود را دریافت کنند.

امروز دکتر خوش‌نیت، فوق تخصص غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران به پرسش ما پاسخ می‌دهد.

بسیاری از بیماران دیابتی دوست دارند ماه مبارک رمضان، روزه بگیرند. روزه براساس فقه شیعی در صورتی که برای بدن ضرر نداشته باشد، واجب است، ولی اگر احتمال ضرر معقولی برای بدن داشته باشد، حرام است.

روزه‌داری برای بیماران دیابتی همراه با عوارضی همچون کاهش قند خون است.

کاهش قند خون بیشتر در بیمارانی رخ می‌دهد که سابقه افت مکرر قند خون داشته باشند، داروهایشان را در دوران روزه‌داری تنظیم نکرده باشند، در طول روزه‌داری فعالیت بدنی زیادی انجام دهند یا وعده سحری را حذف کرده باشند. بیشتر این موارد، منجر به افت قند خون در بیماران دیابتی می‌شود.

اگر به بیماران دیابتی شیوه صحیح روزه‌داری و راهکارهای پیشگیری از افت قند خون را آموزش دهیم، افت قند خون آنها کمتر خواهد شد، به همین دلیل آموزش، بخش اصلی روزه‌داری برای افراد دیابتی است.از عوارض دیگر روزه‌داری برای بیماران دیابتی، افزایش قند خون است.

کاهش میزان مصرف داروها و پرخوری از افطار تا سحر، بخصوص در وعده افطار، باعث افزایش قند خون این افراد می‌شود.

افت یا افزایش قند خون، ‌از دست دادن آب بدن و در نهایت انسداد عروقی از مهم‌ترین مسائلی است که بیماران دیابتی‌ در صورت عدم توجه به توصیه‌های پزشکی، حین روزه‌داری با آن مواجه می‌شوند.

باید یادآور شد؛ کسانی که دیابت کنترل شده دارند و واجد شرایط روزه‌داری هستند نباید رژیم غذایی خود را در ماه رمضان تغییر بدهند، همچنین باید مایعات کافی بنوشند و زمان ورزش خود را تنظیم کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو