jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۹۱۹۸۲   ۰۹ مرداد ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۷

خوانندگان می‌توانند با ارسال پیامک به سامانه 30000706 سوالات خود را در موارد مختلف مطرح و در برنامه زنده «دکتر سلام» که هر شب ساعت ٢١ از شبکه آموزش پخش می‌شود، پاسخ خود را دریافت کنند. امروز به پرسش ما دکتر دریانی، فوق‌تخصص گوارش و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران پاسخ می‌دهد.

رعایت راهکارهای ساده تغذیه‌ای در افطار و سحر می‌تواند روزه‌داران را برای دریافت منافع بدنی و بهره‌مندی از مزایای روحانی این ماه مبارک یاری کند.

البته ماه رمضان امسال به دلیل مصادف‌شدن با روزهای گرم و طولانی تابستان دارای حساسیت و سختی بیشتری است که با یک برنامه تغذیه‌ای درست، هنگام افطار و سحر می‌توانیم بدون هیچ‌گونه مشکلی از مزایای آن بهره ببریم و به مشکلاتی مانند ضعف بدنی، افت فشار، تشنگی و گرسنگی نیز دچار نشویم.

افراد روزه‌دار برای این‌که در طول ایام ماه مبارک رمضان دچار مشکلات گوارشی نشوند، باید نحوه تغذیه مناسبی داشته باشند، چرا که انتخاب تغذیه و نحوه میل کردن آن اهمیت زیادی دارد.

بر این اساس در شروع افطار افراد روزه‌دار باید از آب ولرم و فرنی استفاده کنند. متاسفانه برخی افراد بویژه جوانان به علت گرما، افطار را با خوردن آب‌سرد و نوشابه آغاز می‌کنند. در حالی که ورود نوشابه به معده باعث اتساع معده و سیری زودرس می‌شود. بنابراین به روزه‌داران توصیه می‌شود که افطار را با خرما که سرشار از انرژی است و با آب ولرم شروع کنند.

همچنین توصیه می‌کنیم که روزه‌داران در زمان افطار از نان و پنیر و گردو استفاده کنند؛ گردو HDL (چربی مفید) خون را بالا می‌برد و بسیار مفید است.

روزه‌داران وعده سحر را کامل میل کنند و از خوردن غذای پرچرب و شور بپرهیزند. همچنین از خوردن زولبیا و بامیه که بسیار چرب است و قند فراوانی دارد پرهیز کنند.

روزه‌داران وعده سحری را به هیچ عنوان حذف نکنند، زیرا ادامه‌دادن به این روال در طول ماه رمضان سبب افت بدنی و تحلیل عضلانی خواهد شد. روزه‌داران در ماه رمضان میوه‌های آبدار و سبزیجات بیشتری مصرف کنند تا در طول روز دچار تشنگی نشوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام یک خسارت محض

برجام یک خسارت محض

انعقاد قرارداد برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک خسارت محض بود. تنها حسنی که می‌توان برای این توافق قائل بود این است که یک جریانی در داخل کشور ایمان پیدا کرد که اعتماد بالا در عرصه دیپلماسی خارجی به چند کشور غربی بدون توجه به پشتوانه‌ های داخلی نتیجه نمی‌دهد و این اعتماد کاملا غیرمنطقی و بدون مبناست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر