jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۸۹۷۰۹   ۳۱ تير ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۲

مهراوه فردوسی / گروه رادیو و تلویزیون

چالشی جدید به نام سبک زندگی

«سبک زندگی» مفهومی است که در مطالعات جامعه‌شناسانه اهمیت ویژه‌ای دارد. این واژه ترجمه انگلیسی «لایف استایل» و به معنی چگونگی برخورد افراد با امور روزمره زندگی و برگزیدن یک روش برای زندگی است.

«سبک زندگی» در زندگی جمعی انسان بسیار تاثیرگذار است و چه بسا بسیاری از روابط براساس شباهت یا تفاوت این سبک زندگی‌ها با هم به وجود می‌آید یا از بین می‌رود. سبک زندگی تابعی از تربیت خانوادگی است و بسته به بسیاری از متغیرها عوض می‌شود. یکی از این متغیرها که تاثیر زیادی بر سبک زندگی دارد، محل زندگی است. این‌که فردی از چه منطقه جغرافیایی برخاسته است، بر چگونگی تنظیم روابط و انتخاب نوع سبک زندگی او تاثیر زیادی دارد.

سریال مهمانان ویژه که از شبکه تهران پخش شد، همین موضوع را دستمایه خود قرار داده بود. برخورد دو خانواده از دو منطقه جغرافیایی مختلف و دو طبقه جداگانه در این سریال و تضادهای بین آنها اشاره به همین مفهوم جامعه‌شناسانه دارد. این‌که دو خانواده به دلیل داشتن دو سبک زندگی مختلف در اولین اشتراکات زندگی خود دچار مشکل می‌شوند و هر رفتاری که از یک طرف سر می‌زند، هیچ معنایی برای طرف مقابل ندارد.

طنز تلخ این سریال یادآور واقعیتی است که در زندگی بیشتر ما جریان دارد؛ سوء برداشت‌ها و عدم تفاهم‌هایی که به خاطر ناآگاهی از مفهوم سبک زندگی برای ما پیش می‌آید. مشکلات ناشی از سبک زندگی شاید در ابتدا برای بسیاری نامفهوم باشد، اما همین موضوعات وقتی در قالب یک سریال مطرح شود نکات آموزنده‌ای را یادآور می‌شود. بیننده با دیدن نحوه چگونگی برخورد با این تفاوت‌ها در یک سریال تجربه‌ای هر چند ذهنی را به تجربه‌های خود می‌افزاید. ساخت سریال‌هایی مانند مهمانان ویژه که ارتباط مستقیمی با دغدغه‌های امروزی مردم یک جامعه دارد، می‌تواند مهارت‌های زندگی را به مردم آموزش دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر