jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۸۹۴۵۴   ۲۹ تير ۱۳۹۱  |  ۱۹:۰۰

علم به زبان ساده

سکه‌های لرزان

دمای گازها با سرعت حرکت مولکول‌های تشکیل‌دهنده آنها ارتباط مستقیم دارد. با افزایش دمای یک ماده گازی شکل، سرعت متوسط حرکت مولکول‌ها و در نتیجه انرژی جنبشی آن افزایش پیدا می‌کند. تغییر ایجاد شده در سرعت مولکول‌ها موجب می‌شود آنها بر اثر پدیده‌ای موسوم به انبساط‌گرمایی پراکنده شده و در فاصله‌ای بیشتر نسبت به همدیگر قرار گیرند.

با استفاده از این آزمایش ساده می‌توانید تغییرات ایجاد شده در مولکول‌ها را در شرایطی که دمای آن افزایش یافته باشد، مورد بررسی قرار دهید. برای انجام این آزمایش به یک سکه، یک بطری و مقداری آب نیاز دارید. ابتدا یک بطری خالی را داخل یخچال قرار دهید تا بدنه آن خنک شود، سپس بطری را از یخچال خارج کنید. انگشت‌تان را خیس کرده و سپس با استفاده از چند قطره آب، اطراف دهانه بطری و همچنین لبه‌های سکه‌ای را که برای این آزمایش انتخاب کرده‌اید، مرطوب کنید. سکه را روی دهانه بطری قرار دهید. در حالی که بطری را روی میز گذاشته‌اید، دو دست خود را در اطراف بدنه بطری قرار داده و آن را محکم در دست‌تان نگه دارید. پس از گذشت مدت زمان کوتاهی دست‌هایتان را برداشته و بطری را روی میز قرار دهید. توجه داشته باشید بهتر است برای انجام این آزمایش بطری‌ای را انتخاب کنید که دهانه آن با اندازه قطر سکه انتخاب شده برابر باشد تا در بطری به طور کامل با سکه‌ بسته شود.

مرطوب کردن لبه‌های سکه و دهانه بطری می‌تواند نقش مهمی در اتصال سکه با دهانه بطری داشته باشد و به نوعی آن را عایق‌بندی کند.

معمولا پس از گذشت 50 ثانیه بعد از این که دست‌هایتان را روی بدنه بطری قرار می‌دهید، سکه‌ای که روی دهانه بطری قرار دارد شروع به لرزش می‌کند. وقتی دست‌هایتان را از روی بدنه بطری برمی‌دارید، برای مدت زمان کوتاهی لرزش سکه ادامه دارد. بلافاصله پس از این که بطری را از داخل یخچال بیرون می‌آورید، دمای هوای داخل بطری زیاد می‌شود و زمانی که بدنه بطری را با دست‌هایتان می‌پوشانید، دمای هوای‌ داخل آن بیشتر و بیشتر می‌شود. با افزایش دمای هوای بطری، مولکول‌های هوای داخل بطری سریع‌تر حرکت می‌کنند. با افزایش سرعت حرکت مولکول زمانی که آنها با سکه‌ای که روی دهانه بطری قرار دارد برخورد می‌کنند، انرژی بیشتری را به آن انتقال می‌دهند.

در نتیجه انتشار مولکول‌های هوا و افزایش فاصله جانبی آنها نسبت به همدیگر، فشار مولکول‌های هوا افزایش یافته و این مولکول‌ها هنگام خروج از دهانه بطری با لبه‌های سکه برخورد کرده و موجب حرکت یا به عبارتی ارتعاش آن می‌شوند. در حقیقت حرکت مولکول‌های هوا و انتقال انرژی از این مولکول‌ها به مولکول‌هایی که ساختار سکه را تشکیل داده‌اند موجب می‌شود سکه‌ای که روی دهانه بطری است به حرکت در آید. حرکت یا ارتعاش سکه در این آزمایش بخوبی محسوس است و می‌تواند تغییرات ایجاد شده در مولکول‌ها در نتیجه تغییرات دمایی را توجیه کند.

منبع: sciencefunadventure

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر