jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۸۸۸۵۶   ۳۰ تير ۱۳۹۱  |  ۱۷:۲۱

بررسی‌های محققان سازمان میراث فرهنگی چین و چند دانشگاه اروپایی و آسیایی که به تازگی و در قالب پروژه‌ای بین‌المللی پایان یافته نشان می‌دهد که که طول واقعی دیوار چین بیش از دو برابر طول فعلی آن بوده است.

به گزارش ای‌بی‌سی نیوز، بررسی‌های جدید محققان نشان می‌دهد که دیوار چین 13 هزار و 170 مایل طول دارد، این در حالیست که براساس بررسی‌های انجام شده در سال 2009، طول این اثر شاخص تاریخی 5500 مایل برآورد شد.

محققان در تحقیقات میدانی خود در 15 استان چین موفق به کشف 43 هزار و 721 محوطه تاریخی شدند که یا بخشی از دیوار چین بوده و یا با آن در ارتباط بوده‌اند.

کارشناسان ناپدید شدن بخشهای زیادی از دیوار چین را ناشی از توسعه شهرها، کارخانه‌ها و یا عملیات جاده‌سازی می‌دانند، این در حالیست که کارشناسان شرایط این اثر تاریخی منحصر به فرد را بحرانی دانست و بر این باورند که تنها 20 درصد دیوار چین در شرایط مطلوبی بوده و مابقی یا به مرمت جدی نیاز داشته و یا به دلیل قرار گرفتن در مناطق دورافتاده و استفاده بخش‌هایی از آن به عنوان مصالح ساختمانی توسط روستائیان در حال ناپدید شدن است.

دیوار چین با 8850 کیلومتر طول، یکی از عجایب هفت‌گانه جهان شمرده می‌شود و در جهان به لحاظ زمان ساخت طولانی‌ترین و بزرگترین مهندسی تدافعی نظامی دنیای باستان است. تاریخ ساخت دیوار چین به قرن 9 قبل از میلاد باز می‌گردد. حکومت وقت چین برای جلوگیری از حملات ملیت‌های شمالی، برجهای آتش برای خبررسانی و یا قلعه‌های مرزی برای حصول اطلاعات دشمن را در ارتباط با دیوار و بر روی آن ایجاد کرد.

دیوار بزرگ چین یکی از عجایب هفت‌گانه دنیای باستان به شمار می‌آید که سال 1987 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر