jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۸۸۸۳۹   ۲۷ تير ۱۳۹۱  |  ۱۹:۰۰

در آبادان عمر سینما تقریبا برابر عمر پالایشگاه عظیم نفت (1287) است. اما از اولین سالن نمایش این شهر، نه فقط مردم شهر بلکه کارگران ایرانی و هندی شرکت نیز حق استفاده نداشتند. جریان نحوه استفاده اقشار مختلف از سینماها طولانی است که فعلا از آن می‌گذریم.‌

اولین سینمای متعلق به بخش خصوصی که عموم مردم می‌توانستند از آن استفاده کنند، سینما شیرین نام داشت که سال1310 ساخته شد. سینما شیرین دوطبقه بود و یک سالن نمایش تابستانی نیز داشت که بعد از جنگ جهانی دوم، دو طبقه دیگر نیز به آن اضافه کردند که به بزرگ‌ترین سینمای خوزستان ـ و بلکه ایران ـ تبدیل شد.

اما بسیاری از سینماهای آبادان در طول دوران جنگ ویران شدند. سینماهایی که در سال‌های اخیر در آبادان بازگشایی شده‌اند عبارتند از سینما نفت (تاج)، سینما ایران، سینما آبادان، سینما پیروز، سینمای تابستانی بریم، سینمای تابستانی باشگاه آبادان. سینما نفت نیز یکی از سینماهای تاریخی و قدیمی این شهر است که خاطرات زیادی در ذهن آبادانی‌ها برجای گذاشته است.

مسجد رنگونی‌ها

این مسجد به دست کارگران پاکستانی پالایشگاه آبادان در سال ۱۲۹۹ خورشیدی در زمین‌های شرکت نفت ساخته شد. رنگون، پایتخت کشور برمه‌است. ملوانان و مسافران کشتی‌های خارجی بسیاری در این مسجد نماز خوانده‌اند. این بنا با قدمت ۸۸ سال دارای شبستان، حیاط اصلی، و موذنه‌است. این مسجد به مسلمانان اهل سنت حنفی مذهب تعلق دارد؛ متولی مسجد شیخ عبدالرشید مندل بود و امامین جماعت آن، شیخ قادری هندی، حاج آقا رنگونی و سپس محمد اسلم راجا بودند. در آرایه‌های این مسجد از طرح‌های گچ بری برجسته به صورت روکش سیمانی استفاده شده‌است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر