jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۸۶۳۱۸   ۱۷ تير ۱۳۹۱  |  ۱۹:۰۰

رادیو را رسانه فردا گفته‌اند؛ چراکه در عرصه رسانه‌ها، رادیو از میزان تاثیرگذاری و سرعت در اطلاع‌رسانی و رشد و توسعه فرهنگ جامعه و افزایش سطح آگاهی و دانش جامعه و ایجاد نشاط و امید بیشتری برخوردار است.

نمایش رادیویی به دلیل قابلیت تخیل‌برانگیزی‌اش به مخاطب قدرت انتخاب و راهیابی به زوایای پنهان و ناشناخته درونش می‌دهد. داستان نمایش و نشانه‌های هدفمند آن، به وسیله تخیل مخاطب براساس گفت‌وگوی بین شخصیت‌ها، فضاهای مرتبط با جغرافیا و موفقیت صحنه‌ها، اصوات زنده و محیطی و موسیقی را ایجاد می‌کند که شنونده مختار به انتخاب و تصویرسازی در ذهن خود می‌شود. به این ترتیب عالم تخیل، روایت، خاطرات و زندگی بیرونی و درونی انسان موضوع ایده‌آل برای نمایش رادیویی می‌شود.

در رسانه رادیو، مسائل عینی را می‌توان در ذهن بازآفرینی کرد، لذا این حقیقت که حتی چنین تصاویر عینی از دنیای واقع باید به وسیله شنونده و درون وی ساخته و پرداخته ‌شود، به خالق اثر نمایش رادیویی امکان می‌دهد تمایز بین حقیقت و خیال یا رویا و واقعیت را به شنونده واگذار کند.

خاستگاه، قابلیت‌ها و رویکردهای موثر نمایش که توسط تولیدکننده مورد هدف قرار می‌گیرد همان نشر و ترویج اندیشه‌ها و زمینه‌سازی برای بروز خلاقیت‌هاست که جنبه‌های تربیتی نمایش را شامل می‌شود و دیگر، زمینه‌های آموزشی که به معرفی می‌پردازد و مورد دیگر رویکردهای تفریحی و سرگرمی آن است که انبساط خاطر مخاطبان را فراهم می‌کند. نمایش به طور عام کوششی است در ارائه و بازآفرینی تصویری از تجربیات آدمی در جهات و وجوه مشترک، سرعت و جوهر انسان و هستی و شناخت مواهب الهی و مقابله با تاریکی‌ها و هر آنچه شکل و مضمونی از شر و بدی و گناه دارد.

جواد پیشگر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر