jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۴۶۷۶۹۵   ۳۱ فروردين ۱۳۹۱  |  ۱۱:۱۱

آلرژی یکی از بدقلق‌ترین بیماری‌هایی است که بسختی ریشه‌کن می‌شود و از نظر فرد مبتلا، بدترین درد است.

اغلب آلرژی‌ها بر اثر گرده‌افشانی گل‌ها، مایت‌ها، کرک و پرز حیوانات و پرندگان، گرد و خاک، قارچ‌های آلرژی‌زای موجود درچمن‌ها، چوب‌های در حال پوسیدگی و... به وجود می‌آید و باعث ایجاد آبریزش بینی، احتقان تنفسی، چشم‌های اشک‌آلود، بثورات جلدی و عطسه‌های مکرر می‌شود.

 معمولا آلرژی وراثتی بوده و تغییرات هورمونی در دوره بلوغ می‌تواند باعث تخفیف آلرژی در یک فرد یا تشدید این نشانه‌ها برای دیگری باشد.

اقدامات اولیه

ـ در روزهایی که باد شدیدی می‌وزد از خانه خارج نشوید و در و پنجره‌ها را خوب ببندید.

ـ از چمن‌هایی که بتازگی زده شده و آب‌های ساکن فاصله بگیرید.

ـ در روزهای ابری، مرطوب و بارانی به طور مرتب هوای داخل اتاق را تهویه کنید و در داخل سرویس‌های بهداشتی و اتاق‌ها از مواد رطوبت‌زدا استفاده کنید. مکان‌های مرطوب محیط مناسبی برای رشد انواع قارچ‌های آلرژی‌زاست.

ـ اگر کودک شما هنگام بازی با کودهای گیاهی، گل‌های بهاری یا علف‌های خشک‌شده تماس داشته، از او بخواهید که دست‌هایش را با آب ولرم و صابون بشوید و لباس‌هایش را تعویض کند.

ـ در فصل بهار از رفتن به پارک و محیط‌های پردرخت دوری کنید و از بوییدن گل‌ها و گیاهان دارویی بپرهیزید.

ـ اگر در خانه از وسایل چوبی طبیعی (رنگ‌نخورده) یا الوارهای جنگلی استفاده می‌کنید، آنها را با پوششی مناسب بپوشانید. بافت چوب یکی ازمحیط‌های مناسب برای رشد انواع محرک‌های آلرژی‌زا ست.

ـ از محرک‌های شیمیایی مانند انواع شوینده‌ها، رنگ‌ها، اسپری دفع حشرات موذی و... دوری کنید.

ـ اگر در محیط بسته ماشین قرار دارید، تهویه مطبوع را روشن کنید. سیستم تهویه مطبوع بخش عمده‌ای از قارچ‌ها و گردهایی را که به داخل ماشین راه‌یافته حذف می‌کند.

ـ فرش‌های پرز بلند، بالش‌ها، ملحفه‌ها، پتوها، عروسک‌های پولیشی، موها و حتی مژه‌ها و ابروهای شما محل مناسبی برای رشد مایت‌ها هستند. مایت‌ها موجوداتی میکروسکوپی و از خانواده عنکبوتیان و به گروه کنه‌ها تعلق دارند. اجزای بدن و پروتئین مدفوع مایت‌ها سبب بروز واکنش‌های آلرژیک یا شعله‌ورشدن علائم آسم می‌شود. بر این اساس این وسایل را به صورت مرتب و با آب داغ بشویید.

ـ از بالش‌هایی که با مواد متفرقه و حساسیت‌زا پر شده ‌است استفاده نکنید. در این بالش‌ها علاوه بر مایت‌ها، قارچ‌هایی زندگی می‌کند که عوارض آلرژی را تشدید می‌کند. این قارچ‌ برای رشد و تکثیر از پوست بدن و مدفوع مایت‌ها تغذیه می‌کند.

ـ از ورود گربه، سگ، جوجه مرغ و اردک، همستر، خرگوش و... به داخل خانه اجتناب کنید. بر اثر راه رفتن این حیوانات در فضای خانه، محرک‌های آلرژن موجود در پوست و موی آنها 20 تا 30 دقیقه در هوا معلق خواهد ماند.

ـ برای زدایش گرد و غبار از سطح فرش‌ها به جای جاروبرقی از یک تکه پارچه مرطوب استفاده کنید. معمولا نشانه ‌های آلرژی فصلی ظرف 4 تا 10 هفته ناپدید شده و هر سال در یک موقع معین عود می‌کند.

فاخره بهبهانی - جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.