jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۱۹۳۵   ۲۲ دی ۱۳۹۰  |  ۱۹:۱۳

با افزایش سن، بدن دچار تغییرات زیادی می‌شود. یکی از تغییراتی که خیلی به چشم می‌آید، سفید شدن موهاست. البته برخی از نوجوانان و جوانان نیز ممکن است سفیدی زودرس مو را تجربه کنند. ساقه، قسمتی از مو است که در خارج از پوست سر قرار گرفته یعنی همان قسمتی که می‌توانید با چشم آن را ببینید. اگر یکی از موهای خود را بکنید، لایه‌ای از بافت سفید رنگی را در قاعده آن مشاهده می‌کنید.

 این قسمت سفید رنگ را به عنوان فولیکول مو می‌شناسند. فولیکول مو حاوی رنگدانه‌هایی است که ملانوسیت نام دارند و ماده‌ای به نام ملانین تولید می‌کنند. ملانین همان عاملی است که به موی شما رنگ می‌دهد. بیشترین مقدار ملانین تولید شده تیره‌رنگ و مابقی آن به رنگ روشن است. زمانی که ملانوسیت، ملانین کمتری تولید می‌کند، درست زمانی است که رنگ مو‌ها روشن شده و مو به سفیدی گرایش پیدا می‌کند و این دلیل علمی سفید شدن موهاست اما عوامل دیگری از جمله عوامل ژنتیکی نیز در سفید شدن موها نقش دارند، زیرا ژن‌ها نقش مهمی را در تعیین ویژگی‌های مو، رشد و رنگ آن ایفا می‌کنند. اگر موهای پدر یا مادر شما یا هر دوی آنها‌ یا حتی پدربزرگ و مادربزرگ‌تان در سنین جوانی سفید شده است، این احتمال وجود دارد که شما نیز با همین پدیده روبه‌رو شوید. در چنین حالتی، هیچ کاری از دست شما بر نمی‌آید. تنها می‌توانید این رویداد را به عنوان بخشی از زندگی خود بپذیرید. عامل دیگر کمبود ویتامین است. اگر شما از کمبود شدید ویتامین B12 رنج می‌برید، موهای شما سفید خواهند شد. مشکلات دیگری مانند کم‌خونی یا بیماری‌های غده تیروئید نیز به سفید شدن مو منجر می‌شوند. همچنین عواملی چون قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض مواد شیمیایی و آلاینده‌های مضر نیز می‌توانند به سفید شدن مو کمک کنند. در عین حال، استفاده مکرر از شامپوهای قوی، رنگ مو و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی ممکن است موجب سفیدی زودرس مو شوند. یکی دیگر از عوامل موثر در افزایش سرعت سفید شدن مو، سیگار کشیدن است چراکه از لحاظ علم پزشکی ثابت شده است سیگار تاثیر مستقیم بر سفید شدن مو و ریزش آن دارد. تنباکو، نیکوتین و سایر مواد تشکیل‌دهنده سیگار، تاثیر شدیدی بر فرآیند تولید ملانین دارند که در نهایت به سفیدی مو منجر می‌شوند. همچنین افرادی که زندگی پر جنب و جوشی دارند و پیوسته دچار استرس می‌شوند، بیشتر مستعد سفید شدن مو هستند. برقراری تعادل بین کار و زندگی، استراحت و خواب کافی می‌تواند به کاهش سرعت سفید شدن موها کمک کند.

زهرا هداوند

منبع: life science

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بحران بی‌تدبیری

بحران بی‌تدبیری

تعداد قربانیان کرونا چند روزی است دوباره سه‌رقمی شده است و دیروز ۳۹۸ ایرانی قربانی کرونا لقب گرفتند.

راه مقاومت ادامه دارد

راه مقاومت ادامه دارد

عروج ملکوتی سردار محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، همه محبان و طرفداران جبهه مقاومت را مغموم کرده است.

یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر