jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۴۵۱۰۷۳   ۲۰ دی ۱۳۹۰  |  ۲۳:۴۸

انیمیشن‌های ماجراهای میرزا بلد، قصه‌های جنگل و صنوبر کهن، حکایت‌های گلباف و جیغیل می‌خواد بزرگ که شد، در مراکز سیما مراحل مختلف تولید را طی می‌کنند.

«ماجراهای میرزا بلد»

یکی از این انیمیشن‌ها «ماجراهای میرزا بلد» نام دارد که در 13 قسمت به کارگردانی و تهیه‌کنندگی الهام مرتضوی در صدا و سیمای مرکز اصفهان تهیه و تولید می‌شود.

الهام مرتضوی گفت: یکی از بارزترین خصوصیات شخصیتی اصفهانی‌ها شوخ‌طبعی و بذله‌گویی آنهاست. ماجرای این مجموعه نیز الهام گرفته از یکی از شخصیت‌های اصفهانی است.

وی افزود: این شخص علاوه بر دارا بودن خصیصه شوخ‌طبعی، دارای آگاهی و دانایی است که از آن در رفع مشکلات مردم استفاده می‌کند.

این کارگردان ابراز کرد: این مجموعه انیمیشن در هر قسمت به ماجرای متفاوتی می‌پردازد که محور اصلی هر داستان همین شخصیت (میرزا بلد) است.

«قصه‌های جنگل و صنوبر کهن»

انیمیشن «قصه‌های جنگل و صنوبر کهن» هم در 13 قسمت به کارگردانی سولماز قائلی و مهدی محمد آذر و تهیه‌کنندگی مهدی محمد آذر به سفارش صدا و سیمای مرکز اردبیل تهیه و تولید می‌شود.

محمد آذر گفت: داستان این انیمیشن در جنگلی سرسبز و پیرامون صنوبری کهنسال که جغدی دانا روی یکی از شا‌خه‌هایش لانه دارد، اتفاق می‌افتد.

وی افزود: مخاطبان این انیمیشن کودکان هستند و اتفاقات داستان هر قسمت اغلب به صورت فانتزی طراحی شده ‌است.

به گفته وی راستگویی، درستکاری، مهربانی، دوستی و حرف‌شنوی از بزرگ‌ترها برخی از پیام‌های داستان‌های این مجموعه است.

«حکایت‌های گلباف»

انیمیشن «حکایت‌های گلباف» نیز به کارگردانی حبیبه فاطمی ‌و تهیه‌کنندگی زری فاطمی ‌در 13 قسمت در صدا و سیمای مرکز کرمان در حال تولید است.

فاطمی با اشاره به این که اصل قصه‌ها با الهام از حکایت‌های عامیانه و همچنین فضاهای بومی‌ منطقه کرمان با پرداخت ضمنی به قالیبافی طراحی شده است، گفت: راوی این قصه‌ها پیرزن قالیبافی است که در هر قسمت نقش قصه را بر قالی می‌بافد.

«جیغیل می‌خواد بزرگ که شد»

مجموعه انیمیشن جیغیل می‌خواد بزرگ که شد، به کارگردانی و تهیه‌کنندگی برزو فرشاد در 13 قسمت به سفارش واحد انیمیشن صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی تهیه و تولید می‌شود.

فرشاد گفت: راوی قصه، با شکلی ریتمیک و ضربی، داستان را نقل می‌کند. فرم بحر طویل بر روایت داستان غالب است و در جاهایی از داستان ریتم تبدیل به ترانه می‌شود تا برای مخاطب کودک، شیرین و جذاب باشد تا راحت‌تر بتواند با شخصیت داستان ارتباط برقرار کرده و مضمون را درک کند.

وی اظهار کرد: این مجموعه روایت داستان زندگی جیغیل، پسربچه‌ای کوچک و کنجکاو است که با پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگش در خانه‌ای سنتی و قدیمی ‌در شهر بیرجند زندگی می‌کند، او یک دغدغه ذهنی دارد و آن پیدا کردن شغلی برای آینده‌اش است و نمی‌داند در آینده می‌خواهد چکاره شود.

جیغیل هر بار در اثر اتفاقی مثل رسیدن نامه یا رفتن به مغازه برای خرید کردن یا رفتن به مسافرت با شغلی جدید آشنا می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر