jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۴۶۵۱۱   ۲۶ آذر ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۹

گزارش ادبیات

از کج خط تا مایع بر

هفته گذشته هفته‌ای آرام برای ادبیات بود؛ هفته‌ای که حاشیه چندانی نداشت. گرچه باید همین ابتدا آرزوی سلامتی و بهبودی برای نویسنده و مترجم پیشکسوت کشورمان ابراهیم یونسی را از درگاه خداوند متعال داشته باشیم. از یونسی تاکنون تالیفات داستانی بسیاری مانند «دلداده‌ها»، «رویا به رویا»، «مادرم دوبار گریست» و بیش از ۳۵ ترجمه، از جمله، «تاریخ ادبیات یونان» اثر رز هربرت جنینگز، «تکیه‌گاه» اثر درایز تودور، «قیام شیخ سعید پیران» اثر اولسن رابرت و «کردها و کردستان» اثر درک کینان به‌چاپ رسیده است. این داستان‌نویس پیشکسوت مدتی است که در بستر بیماری به سر می‌برد و متاسفانه پزشکان مشکل او را آلزایمر تشخیص داده‌اند.

قصه کربلا

هفته گذشته نویسنده «قصه کربلا» از ناشر این کتاب (نشر عماد) انتقاد مفصلی کرد و حسابی به قول معروف از خجالت این نشر در آمد و تاکید کرد که سیستم نشر ما مریض است.

مهدی قزلی که مجموعه 10 جلدی قصه کربلا را نوشته است، گفت: من درباره ناشر تقریبا اشتباه کرده‌ام. اگر قصه کربلا را خودم چاپ کرده بودم، بیشتر از این‌ها چاپ خورده بود و اکنون به چاپ ششم ، هفتم و شاید دهم می‌رسید. او با بیان این‌که نمی‌داند کدام کتابفروشی کتابش را می‌فروشد، ادامه داد: زمانی که کار را به ناشر دادم، حرفه‌ای‌ترین برخوردی که می‌شد با یک نویسنده انجام داد با من صورت گرفت. طرحم را دیدند، سوابقم را ملاحظه کردند، قرارداد بستند و پیش پرداخت دادند. این اتفاق در حوزه نشر کم می‌افتد. درضمن این کار را خودم انجام داده و از ناشر سفارش نگرفته بودم.

قزلی افزود: اما این رفتار حرفه‌ای تنها تا زمان چاپ انجام شد و بعد از آن، درست زمانی که کار و وظیفه ناشر باید شروع شود، کار آنها تمام شد.

این نویسنده تاکید کرد: کتاب در بازار نیست و مخاطبان فراوانی که دنبال قصه کربلا می‌گردند، نمی‌توانند آن را پیدا کنند. ناشر باید چاپ جدید آن را برای محرم روانه بازار کتاب می‌کرد، اما الان پیدا نمی‌شود. او در انتها گفت: نمی‌خواهم به ناشرم غر بزنم، اما سیستم نشر ما مریض است.

«کج‌خط» به‌جای «اسلش»

همان‌طور که همه می‌دانیم یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگستان زبان و ادب فارسی که در طول یک دهه گذشته به آن پرداخته است، معادل‌سازی برای واژه‌های بیگانه‌ای است که به زبان فارسی وارد می‌شوند. این فرهنگستان بتازگی تعدادی واژه جدید مصوب کرده است که مروری بر آنها خالی از لطف نیست:

ماساژ: ورزمان‌/‌ مدیتیشن: خودآرامی‌/‌ تانکر: مایع‌بر‌/‌ مونولوگ: تک‌گویی‌/‌ کلیپ: تکه‌فیلم‌/‌ اسلش: کج‌خط‌/‌ باربیکیو: سیخی کباب‌کردن‌/‌ گریل: شبکه‌ای کباب‌کردن.

سینا علی محمدی‌/‌ گروه فرهنگ و هنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

خلف وعده، نشانه نفاق است

خلف وعده، نشانه نفاق است

طبق متون دینی، وفای به عهد از علائم ایمان و خلف وعد از نشانه‌های نفاق است. در اسلام نسبت به راستگویی، ادای امانت و وفای به عهد تاکید فراوان شده است.

انتخابی هوشمندانه

انتخابی هوشمندانه

در شرایطی که چشم ناظران سیاسی به انتخابات ریاست جمهوری 1400 است ما با دو گروه از مخالفان مشارکت عمومی و گسترده مردم مواجهیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر