jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۴۶۳۱۹   ۲۴ آذر ۱۳۹۰  |  ۱۹:۰۰

در جهانی که در تمامی پدیده‌های آن، نشانی از تدبیر و حکمت الهی وجود دارد، مهم‌ترین دغدغه انسان، یافتن پاسخی صحیح و علمی برای وقوع حوادث و پدیده‌های پیرامون یا ارائه راه حل‌های منطقی برای مسائل پیش‌رو و ترسیم استراتژی‌ها و راهبرد‌های علمی به منظور بهبود شرایط زیست و در نهایت نیل به مرتبه کمال مطلوب است.

به همین دلیل هم یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در پیشرفت جوامع، توجه به پژوهش و تحقیق و ارج نهادن به جایگاه پژوهشگران و پژوهندگان است. بی‌تردید دستیابی به توسعه همه‌جانبه بدون بهره‌گیری مناسب از یافته‌های پژوهشی میسر نخواهد بود. در واقع تولید و توسعه علم و دستیابی به فناوری برای ارتقای جایگاه علمی کشور در جهان و کسب ثروت به منظور بهبود وضع زندگی مردم و رفاه عمومی، مرهون مطالعه و پژوهش نخبگان، دانشمندان، محققان و فناوران است. این نقش آنچنان پر رنگ است که آن دسته از جوامعی که ابتدا زمینه‌ و بستر مساعد پژوهش و تحقیق را مهیا ساخته و آن را خمیر مایه امورشان قرار داده‌اند، مدارج ترقی و بالندگی را هر چه مطلوب‌تر و در زمان کوتاه‌تری سپری کرده‌اند.

هفته پژوهش و فناوری، با توجه به نقش پژوهش و پژوهشگران در کشور برگزار می‌شود.این هفته فرصت مناسبی برای توجه و تمرکز روی ابعادمختلف امر پژوهش و فناوری در کشور فراهم می‌آورد تا تمامی ذی‌نفعان، ضمن اطلاع از روند وضعیت موجود در کشور برای آینده، برنامه‌ریزی و اقدامات بهتر و مهم‌تری را در دستور کار خود قرار دهند. انتخاب و معرفی برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری و تجلیل از آنها و همچنین ایجاد فرصت تعامل بین ذی‌نفعان این حوزه به شیوه‌های مختلف نظیر برگزاری نمایشگاه، فن بازار، همایش ملی، مصاحبه‌های مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی فضایی را در کشور ایجاد می‌کند و به آن دامن می‌زند که ضمن ارتقای شأن و جایگاه پژوهش و فناوری و فعالان در این عرصه، بسترسازی مستحکمی را برای ادامه راه تقویت و توسعه پژوهش و فناوری ـ که ضامن پیشرفت واقعی کشور و ایجاد ثروت، رفاه و امنیت برای مردم است ـ در ابعاد اجتماعی و فرهنگی فراهم سازد. این هفته یادآور تمامی تلاش‌ها و مجاهدت‌های محققانی است که در طول تاریخ به اندیشیدن مبتنی بر خردورزی نقادانه باور داشته و فرآیند پژوهش را غواصی در اقیانوس بیکران جامعه و طبیعت تلقی کرده که در نهایت به یافتن درهای گران‌قیمتی چون پاسخ به سوالات مطروحه در ذهن یا کلید حل مشکلات یا تبیین علل بروز مسائل و مشکلات و ارائه راهکارها منجر می‌شود.

بهاره صفوی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر