jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۴۶۳۱۹   ۲۴ آذر ۱۳۹۰  |  ۱۹:۰۰

در جهانی که در تمامی پدیده‌های آن، نشانی از تدبیر و حکمت الهی وجود دارد، مهم‌ترین دغدغه انسان، یافتن پاسخی صحیح و علمی برای وقوع حوادث و پدیده‌های پیرامون یا ارائه راه حل‌های منطقی برای مسائل پیش‌رو و ترسیم استراتژی‌ها و راهبرد‌های علمی به منظور بهبود شرایط زیست و در نهایت نیل به مرتبه کمال مطلوب است.

به همین دلیل هم یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در پیشرفت جوامع، توجه به پژوهش و تحقیق و ارج نهادن به جایگاه پژوهشگران و پژوهندگان است. بی‌تردید دستیابی به توسعه همه‌جانبه بدون بهره‌گیری مناسب از یافته‌های پژوهشی میسر نخواهد بود. در واقع تولید و توسعه علم و دستیابی به فناوری برای ارتقای جایگاه علمی کشور در جهان و کسب ثروت به منظور بهبود وضع زندگی مردم و رفاه عمومی، مرهون مطالعه و پژوهش نخبگان، دانشمندان، محققان و فناوران است. این نقش آنچنان پر رنگ است که آن دسته از جوامعی که ابتدا زمینه‌ و بستر مساعد پژوهش و تحقیق را مهیا ساخته و آن را خمیر مایه امورشان قرار داده‌اند، مدارج ترقی و بالندگی را هر چه مطلوب‌تر و در زمان کوتاه‌تری سپری کرده‌اند.

هفته پژوهش و فناوری، با توجه به نقش پژوهش و پژوهشگران در کشور برگزار می‌شود.این هفته فرصت مناسبی برای توجه و تمرکز روی ابعادمختلف امر پژوهش و فناوری در کشور فراهم می‌آورد تا تمامی ذی‌نفعان، ضمن اطلاع از روند وضعیت موجود در کشور برای آینده، برنامه‌ریزی و اقدامات بهتر و مهم‌تری را در دستور کار خود قرار دهند. انتخاب و معرفی برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری و تجلیل از آنها و همچنین ایجاد فرصت تعامل بین ذی‌نفعان این حوزه به شیوه‌های مختلف نظیر برگزاری نمایشگاه، فن بازار، همایش ملی، مصاحبه‌های مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی فضایی را در کشور ایجاد می‌کند و به آن دامن می‌زند که ضمن ارتقای شأن و جایگاه پژوهش و فناوری و فعالان در این عرصه، بسترسازی مستحکمی را برای ادامه راه تقویت و توسعه پژوهش و فناوری ـ که ضامن پیشرفت واقعی کشور و ایجاد ثروت، رفاه و امنیت برای مردم است ـ در ابعاد اجتماعی و فرهنگی فراهم سازد. این هفته یادآور تمامی تلاش‌ها و مجاهدت‌های محققانی است که در طول تاریخ به اندیشیدن مبتنی بر خردورزی نقادانه باور داشته و فرآیند پژوهش را غواصی در اقیانوس بیکران جامعه و طبیعت تلقی کرده که در نهایت به یافتن درهای گران‌قیمتی چون پاسخ به سوالات مطروحه در ذهن یا کلید حل مشکلات یا تبیین علل بروز مسائل و مشکلات و ارائه راهکارها منجر می‌شود.

بهاره صفوی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر