چهره روز

قذافی مات شد؟

«درگیری موافقان و مخالفان قذافی در خاک تونس ادامه دارد»، «احتمال حمله قبایل محلی به مخالفان در مصراته»، «اجدابیا و مصراته همچنان خطوط مقدم جنگ در لیبی‌اند» و «حمله مجدد نیروهای ناتو به مقر قذافی در طرابلس» اینها اخبار لحظه به لحظه اوضاع کنونی لیبی است. این اتفاقات برای اغلب رسانه‌های جهان از اهمیت بالایی برخوردار است، اما در این میان ظاهرا برای تنها کسی که اهمیتی ندارد «معمر قذافی» است.
کد خبر: ۴۰۹۷۰۱

رهبر لیبی دیروز در مقابل دوربین تلویزیون دولتی این کشور با رئیس فدراسیون جهانی شطرنج دیدار و حتی با او شطرنج بازی کرد. رفتاری که مفهومی جز دهن‌کجی به رسانه‌ها و مردم و مخالفان و افکار عمومی ندارد. به گزارش یورونیوز، ایلیومژینف، رئیس فدراسیون بین‌المللی شطرنج که برای دیدار با معمر قذافی، رهبر لیبی و گفت‌وگو بر سر برگزاری مسابقات قهرمانی شطرنج جهان که قرار بود ماه اکتبر ـ شهریور ـ در این کشور برگزار شود، به طرابلس سفر کرده بود، می‌گوید پس از بازی شطرنج با رهبر لیبی، قذافی به وی گفته است که تحت هیچ شرایطی لیبی را ترک نخواهد کرد.

اما در شمال لیبی، جنگجویان مخالف در شهرهای مصراته و زاویه به جای بازی شطرنج، با هواداران نظامی معمر قذافی که در پی تصرف مجدد این شهرها هستند، به تبادل آتش پرداختند. کنترل این دو شهر که در نزدیکی طرابلس، پایتخت لیبی قرار دارند در اختیار مخالفان معمر قذافی است و ارتش لیبی از هفته گذشته با حملات مکرر، برای بازپس‌گیری این 2 شهر تلاش می‌کند. هر چند هنوز از نتیجه بازی رئیس فدراسیون بین‌المللی شطرنج با دیکتاتور لیبی خبری منتشر نشده است، اما بدون شک قذافی از سوی مردم و افکار عمومی در جهان یک شکست خورده به تمام معناست. قذافی ممکن است با چند سرباز روی صفحه شطرنج برای حریفش خط و نشان بکشد، اما بدون شک او در میان مردم کشورش مدت‌هاست که مات شده است.

علی محزون / جام‌جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها