ماجرای هک ایران‌داک

«ایران داک» که بر اساس گزارش‌های رسمی دارای مقام اول از نظر حجم محتوا در میان پایگاه‌های ‌وب دولتی است به گفته رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات، برای ساعاتی مورد حمله هکر ها قرار گرفته اما این حمله ناکام مانده است.
کد خبر: ۴۰۹۴۱۰

به گزارش مهر، وجود حفره‌های امنیتی در پایگاه اینترنتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران درحالی است که این پژوهشگاه مدیریت مدارک علمی را بر عهده دارد و پایگاهی برای ثبت پایان‌نامه‌های دانشجویی است در اساسنامه‌اش از مدیریت دانش و جامعه اطلاعاتی به عنوان یکی از اهداف آن نام برده شده و با ابلاغیه دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان متولی و اداره‌کننده سامانه ملی اطلاعات علم و فناوری انتخاب شده است.

در حال حاضر پایگاه‎های اطلاعاتی جدید و پیشین پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران بیش از 615 هزار رکورد اطلاعاتی دارد که 126 هزار و 847 رکورد آن به پایان‌نامه‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری اختصاص دارد. این پایگاه اینترنتی بر اساس گزارش شورای عالی اطلاع‌ رسانی، از نظر حجم محتوا، مقام اول در میان پایگاه‌های ‌وب دولتی را دارا است.

سید امید فاطمی، رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با تأیید هک پایگاه اینترنتی این پژوهشگاه گفت: قطعا حفره‌های امنیتی وجود داشته که این اتفاق افتاده است و با بررسی‌هایی که صورت گرفت مشخص شد مدت زمانی که این پایگاه مورد حمله قرار گرفته است خیلی کوتاه بوده و فردی که نسبت به هک این پایگاه اقدام کرده به پایگاه داده‌ها (Data Base ) کاری نداشته است.

وی افزود: بررسی‌هایمان نشان داد که حمله کننده به پایگاه اینترنتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران به کدام قسمت‌های این پایگاه مراجعه داشته است اما هیچ کدام از قسمت‌هایی که مورد حمله قرار گرفته به Data Base نمی‌خورد. هر چند فردی که این حمله را انجام داده است اطلاعاتی کم یا زیاد نکرده اما این حمله خود یک سیگنال است که باید حفره‌های امنیتی را برطرف کرد.

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در عین حال با بیان اینکه سایت‌ها هر چه قدر هم قوی باشند هک می‌شوند، خاطرنشان کرد: برخی سایت‌های مشهور دنیا هم هک می‌شوند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها