تماس با سیب

بهارک محب‌نیا : پوست پوست شدن در اطراف ناخن‌ها به‌چه‌دلیل است و چگونه درمان می‌شود؟
کد خبر: ۴۰۷۴۷۰

اگرچه برخی بر این باورند که علت اصلی پوسته‌ریزی کنار ناخن کمبود کلسیم و آهن است، اما این چنین نیست.علت شایع پوسته‌ریزی اطراف ناخن‌ها خشکی پوست و حساسیت پوستی است که تحریک و دستکاری پوسته ناخن مشکل را تشدید می‌کند. به‌طور معمول این عارضه در اثر ضربه (بویژه در افرادی که پوستشان خشک است) و به صورت ترک خوردن یا کنده شدن پوست دور ناخن، بروز می‌کند.

چرب کردن کناره ناخن‌ها با استفاده از کرم‌های ضدالتهاب، مناسب‌ترین روش درمان در بهبود پوسته‌ریزی و بدفرمی ناخن است. همچنین بهتر است نوک انگشتان با کرم‌های مرطوب‌کننده و نرم‌کننده ناخن ماساژ داده شوند و از همه مهم‌تر برای جلوگیری از تکرار این عارضه عوامل حساسیت‌زا را شناسایی کرده واز تماس با آنها خودداری کنید.

لبه‌های کنده شده را می‌توان با قیچی‌های مخصوص برید و با استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های مرطوب‌کننده برای جلوگیری از خشکی و با حفاظت پوست دور ناخن به‌وسیله دستکش، بویژه وقتی دست‌ها به طور مکرر در آب فرو برده می‌شود، می‌توان به میزان زیادی از پوسته پوسته شدن ناخن جلوگیری کرد.

نسرین ـ ف : هر از گاهی برای مدت زمانی در حدود یک هفته به‌یبوست شدید گرفتار می‌شوم. علت آن چیست؟ باید رژیم غذایی خاصی را در مدتی که با این مشکل مواجه هستم رعایت کنم؟

یکی از علل مهم یبوست مصرف غذای کم فیبر و کم آب است. از علل دیگر یبوست می‌توان به کم تحرکی، استفاده نادرست از مسهل‏ها، مصرف داروهای خاص (از قبیل داروهای ضد درد، مدرها، و آنتی‌هیستامین‏ها) یا عدم اختصاص وقت کافی برای عمل دفع مدفوع اشاره کرد. البته بیماری‏هایی از قبیل مرض قند و کم کاری تیروئید نیز ممکن است باعث یبوست شوند.

خوشبختانه در بیشتر موارد علت یبوست مشکل جدی نیست اما در موارد نادر، یبوست مزمن ممکن است علامت انسداد یا ناهجاری در روده بزرگ باشد. در کل باید گفت بهتر است فیبر بیشتری بخورید، مرتب ورزش کنید و در عین حال از مصرف طولانی مدت مسهل پرهیز کنید. در هر صورت با مراجعه به پزشک، برای بررسی علت یبوست، شما تحت آزمایشات تشخیصی قرار می‌گیرید تا علت زمینه‏ای یبوست مشخص شود. بعد از بررسی آزمایشات، یک طرح درمانی مناسب توسط پزشکتان توصیه می‏شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها