تشدید سرکوب مردم در یمن

سرکوب مردم معترض توسط نیروهای دولتی یمن شدت گرفته است. 25 تظاهرکننده در شب دوشنبه 30 مه در شهر جنوبی تعز با آتش سربازان دولتی کشته شده‌اند. به دلیل ادامه درگیری، احتمال می‌رود تعداد قربانیان افزایش یابد.
کد خبر: ۴۰۶۳۶۳

به گزارش دویچه وله، شاهدان عینی از تداوم خشونت مسلحانه در شهر تعز بین تظاهرکنندگان و نیروهای دولتی یمن خبر می‌دهند. این درگیری در پی تلاش مخالفان برای تصرف مقر نیروهای امنیتی یمن آغاز شد و قوای دولتی با گاز اشک‌آور، سلاح های خودکار و نفربرهای رزمی، به مردم حمله کردند. پزشکان بیمارستان‌ها از کشته شدن 25 نفر و زخمی شدن دستکم صد نفر در این میان خبر داده‌اند.  قصد مردم از هجوم به مقر امنیتی شهر، آزاد کردن کسانی بود که در تظاهرات اخیر دستگیر شده‌اند. تعز یکی از کانون‌های اعتراضات مردم از زمان شروع جنبش ضد دولتی در یمن بوده است.

شبکه خبری العربیه نیز گزارش داده که جت‌های جنگنده ارتش یمن، مواضع احتمالی القاعده در شهر زنجبار را بمباران کرده‌اند. حملات این جنگنده‌ها به زنجبار با چند انفجار در این شهر همراه بوده و دستکم چهار نفر کشته شده اند.

شهر ساحلی زنجبار از چند روز قبل به تصرف هواداران القاعده در آمده است.  برخی نظامیان یمنی که اخیرا به صفوف مردم پیوسته‌اند، مدعی هستند که زنجبار بدون هیچ مقاومتی به تسلیم القاعده درآمده تا علی عبدالله صالح خود را در روند پس گرفتن آن، چهره‌ای ضد تروریسم به جهان غرب معرفی کند.  این فرضیه از سوی دولت یمن در روز دوشنبه 30 مه تکذیب شد.

گسترش اعتراض‌ها

اعتراضات مردم در یمن از یک‌ هفته قبل، پس از تیراندازی سربازان دولتی به خانه یکی از رهبران قبائل گسترش بیشتری یافت. بسته شدن راه‌های ارتباطی خانه شیخ صدیق الاحمر، رییس قبیله حاشد در شهر صنعا، موجب درگیری‌ بین ارتش و افراد مسلح این قبیله شد و یمن را به آستانه جنگ داخلی کشاند.

اما شیخ صدیق  ضمن اعلام حمایت از جنبش اعتراضی مردم یمن، خبر از آتش بس با قوای دولتی داد و بر لزوم مسالمت‌آمیز ماندن این جنبش تاکید کرد.

هم‌زمان با درگیری‌های مسلحانه در صنعا و تعز، سه فرانسوی شاغل در یک سازمان امدادرسانی در حضرموت واقع در جنوب شرقی یمن نیز ناپدید شدند. برخی گزارش‌ها از ربوده شدن این سه امدادگر حکایت می‌کنند.

تظاهرات علیه عبدالله صالح، رییس جمهور یمن از چهار ماه قبل آغاز شده است. آمار غیررسمی از کشته شدن دستکم 300 نفر در درگیری‌های این چند ماه حکایت می‌کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها